Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihokorejky toužící pro kráse si nechají operovat i čelisti

Zdraví

  7:00
SOUL - Aby jihokorejské ženy dosáhly estetické dokonalosti, podstupují i ty největší oběti: poslední módou v Jižní Koreji je chirurgická úprava čelisti. Tato operace je přitom nejen bolestivá, ale může vést v polovině případů až k tragickým následkům.
Úpravy zevnějšku jsou v Asii populární - ilustrační fotografie

Úpravy zevnějšku jsou v Asii populární - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Mezi rizika patří prostá ztráta citlivosti, v krajním případě ale také ochrnutí, poznamenala agentura AFP. Takzvaná ortognatická chirurgie, která se zabývá správným uložením čelisti, se předepisuje v případě anomálních utváření čelisti. To jsou třeba případy, kdy má člověk vystouplou čelist. Zákrok ale umožňuje rovněž umístit zuby do správné polohy a vrací tváři její harmonii.

Ve východní Asii jde ale hlavně o to, přizpůsobit se kánonům exotické krásy, které vyžadují hubenou tvář ve tvaru V, zvednutý, nikoli ploský nos a velké, nikoli však šikmé oči.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak "operace čelisti mění vzhled mnohem výrazněji, než například botox nebo operace nosu, protože modifikuje celý skelet tváře", říká profesor ortodoncie na univerzitě v Soulu Čche Čin-jong. "Je to velmi složitá a potenciálně nebezpečná operace. Velmi nerad vidím lidi, kteří zjevně nemají žádnou vadu a k operaci se uchylují pouze proto, aby vypadali podle současné módy," dodává.

"Tato operace se provádí proto, aby se upravila deformace čelisti. Nemůžeme ale někomu vyčítat, že se dá operovat jen proto, aby si zlepšil vzezření v zemi, jako je Jižní Korea. Tedy v zemi, kde je krása nade vše, zejména u žen," říká lékař, který je členem Korejské společnosti plastické chirurgie.

Podle tohoto lékaře, který nechtěl uvést své jméno, není počet stížností přímo spojen s podstatou operace, ale s tím, že se pro ni rozhoduje stále větší počet žen.

Plastická operace jako dárek asi moc nepotěší

Podle nedávné studie má 52 procent operovaných nějaké pooperační komplikace. Sdružení na ochranu spotřebitelů loni registrovalo 89 stížností, zatímco v roce 2010 jich bylo 29. Toto číslo samozřejmě daleko pokulhává za realitou.

"Ústa se mně přesunula směrem doleva a horní čelist mně ztuhla," řekla jedna z pacientek na lékařském fóru. "Necítím ani, když mi tečou z úst sliny". Loni třiadvacetiletá studentka po operaci čelisti spáchala sebevraždu. Jako důvod uvedla, že nemůže kousat jídlo a neustále jí tečou slzy, protože u ní byl nešťastnou náhodou narušen slzný kanálek.

Operace čelistí

Podle Mezinárodní společnosti estetické a plastické chirurgie (ISAPS) se v Jižní Koreji provádí nejvíce operací čelisti v přepočtu na jednoho obyvatele na světě hned po Spojených státech, které jsou v této oblasti jedničkou. Na dalších místech jsou Brazílie, Čína, Itálie, Mexiko a Japonsko.

Přední osobnosti, které ale podle neověřených tvrzení dostaly zaplaceno od plastických chirurgů, v televizi líčí, že se po operaci "znovu narodily", anebo že se jejich život zcela změnil. A taková reklama je všudypřítomná.

Jeden právník nedávno navrhl, aby byl pro operaci čelisti bez závažných zdravotních důvodů stanoven věkový limit. Profesorka sociologie Lim In-sok však soudí, že je třeba se především zaměřit na kořeny posedlosti vlastním zjevem. "Korea je patriarchální národ, kde ženy potřebují jak mozek, tak krásu. A častěji více krásu než mozek, pokud chtějí najít práci, manžela a zdárně překonávat každou životní etapu," říká.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat