Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsme nafouklí, nikoli tlustí, co s tím dělat? Důležitá je zdravá strava i pohyb

Zdraví

  6:22
Řím - „V posledních dvou letech se mi ani přes tvrdé diety nepodařilo odstranit nafouklé a napjaté břicho a mám těžké nohy s celulitidou. Cítím se tlustá a nevím, co mám dělat,“ svěřuje se dvaapadesátiletá žena. Nafouklé břicho, provázené pocitem těžkosti a špatným trávením, trápí stejně muže jako ženy, mladé i ty méně mladé. Často bývá směšováno s přemírou tuku, ale může mít různé příčiny, počínaje nesprávným životním stylem a chybnou výživu, nesnášenlivostí některých potravin a alergií a konče hormonálním poruchami a zadržováním vody. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Tloušťka - ilustrační foto.

Tloušťka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na rozdíl od obézních osob, které časem zaplatí za nezdravý životní styl kardiovaskulárními, metabolickými a kloubními problémy, jsou nafouklí lidé, když se už vypraví k lékaři, ve špatném stavu. Nepovažují se za tlusté, ale cítí, že jejich tělo nefunguje tak, jak by mělo. 

Proč tloustneme? U přibývání na váze hraje důležitou roli stres

Často jde o specifické choroby, které je třeba diagnostikovat a léčit, ale ve většině případů tkví příčina jejich Achillovy paty v jejich životním stylu. Chybná výživa, nedostatek pohybu, nezdravé návyky, jako je kouření či pití alkoholu, způsobují, že organismus reaguje a nafukuje se.

A tedy když nohy, ruce a břicho nemají správné rozměry, je důležité radikálně změnit zvyky.

Je několik pravidel, která nám umožní stav zlepšit. Jezme pomalu, vyhýbejme se pití přímo z lahve, nežvýkejme žvýkačku, vyhýbejme se perlivým nápojům, stejně jako sladkostem, pivu, vínu a alkoholu vůbec. 

Česko je nejnezdravější země světa, tvrdí studie. Moc pijeme, kouříme a tloustneme

Důležité je vypít denně osm sklenic vody. Voda pomáhá správné funkci střev a eliminuje toxiny. Dobré je také dávat přednost menším porcím jídla během dne před několika vydatnými jídly. 

Po večeři můžeme vypít šálek bylinného čaje, který nám pomůže strávit pokrmy přispívající k tvorbě plynu a k zadržování vody. Poslední jídlo by mělo být nejméně dvě hodiny před spaním.

Nesprávné je rovněž vynechávat snídani. Mnoho lidí ji vynechává, přestože vědí, že si tím neprospívají. Snídaně má tělu zajistit 15 až 20 procent všech kalorií, které se během dne zkonzumují. Kdo ji vynechává, může mít během dne nižší výkon a horší soustředění. K dalšímu jídlu pak přistupuje řádně vyhladovělý a sní najedou mnohem více. 

Otylí psi jsou jako otylí lidé, studujme obezitu na nich, říkají vědci

Snídaně přerušuje noční půst a dodává tu správnou energii k fyzickým a psychickým aktivitám. V poslední době stále častěji vynechávají snídani nebo volí nesprávné potraviny děti a dospívající mládež. Statistiky uvádějí, že snídani vynechává jen pět procent štíhlých dětí, zatímco tak činí asi 25 procent obézních dětí. 

Co to znamená? Kdo vynechává snídani, jí více během dne a tak má sklon nabírat kilogramy. 

Ještě horší je to u dospělých. Asi 30 procent z nich volí nesprávné potraviny jak z kvalitativního, tak z kvantitativního hlediska. Většina z nich se omezuje na kávu mimo domov. Právě dospělí tak dávají špatný příklad dětem, které pak také nechtějí snídat. 

Obezita závisí víc než na genech na životním stylu, zjistili vědci

V Itálií není tradicí snídat společně. Ve skutečnosti se vytrácí i zvyk posadit se ke společné večeři s rodinou a každý jí, kdy chce. Pokud máme ráno málo času, zkusme si připravit jídlo předchozí večer, stačí na to deset minut. 

Podle italských a středomořských kulinářských tradic má být správná snídaně z 50 procent tvořena sacharidy, mlékem nebo jogurtem a porcí sezónního ovoce a zeleniny. Ovoce a obilniny jsou hlavním zdrojem sacharidů. Jednoduché cukry z ovoce dodávají bezprostředně energii, složité cukry z obilnin, pokud možno celozrnných, dodávají energii v následujících hodinách. Obojí je bohaté na vlákninu. Mléko a jogurt dodávají tělu vápník, proteiny, mléčné fermenty a správnou dávku tuků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!