Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jsou mladí odolní proti příušnicím? Zjistí test

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci.

Děti se očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Vít řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících. Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok.

Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Čtěte také:

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

"Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Vít.

V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny. Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle Víta předčasné publikovat konkrétní data. "Nyní je důležité, že s provedením imunologických přehledů se v příštím roce skutečně počítá," řekl.


Příušnice v dospělosti mohou mít vážné následky. Sterilitu

* Pro nemoc je typické zduření jedné nebo obou příušních žláz - objevuje se otok před uchem a podél dolní čelisti a vysoká horečka. Nemocní navíc trpí bolestmi, zejména při kousání a polykání.

* V některých případech (zejména u dospělých mužů) může nemoc napadnout slinivku či varlata (hrozí sterilita). Po prodělání choroby vzniká celoživotní imunita.

* Příušnice se léčí především klidem na lůžku, zábaly a užíváním léků na snižování teploty a na bolest. Při těžším průběhu antibiotiky. * Od roku 1987 se proti příušnicím povinně očkuje, od roku 1995 ve společné vakcíně ještě proti zarděnkám a spalničkám.

* Příušnice jsou virové, vysoce nakažlivé onemocnění. Inkubační doba je zhruba tři týdny.

Epidemie příušnic zasáhla v Ústeckém kraji hlavně skupinu od 14 do 19 let věku. Ve spolupráci s tamní krajskou hygienickou stanicí dalo ministerstvo naočkovat 11.832 dětí, vakcínu zaplatilo. Do 14. kalendářního týdne bylo v okresech Děčín, Chomutov, Louny a Most hlášeno 516 případů příušnic, to je 61,7 na 100.000 obyvatel. Z celkového počtu onemocnění v ČR bylo v Ústeckém kraji 76 procent Nejvíc nemocných bylo mezi školáky a těmi, kdo navštěvovali kolektivní zařízení. Nejvíc očkovaných bylo v prvních šesti týdnech po zahájení akce, následně začala klesat nemocnost, shrnul Vít.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!