Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou mladí odolní proti příušnicím? Zjistí test

Zdraví

  7:00
Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci.
injekce - ilustrační foto

injekce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Děti se očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Vít řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících. Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok.

Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Čtěte také:

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

"Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Vít.

V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny. Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle Víta předčasné publikovat konkrétní data. "Nyní je důležité, že s provedením imunologických přehledů se v příštím roce skutečně počítá," řekl.


Příušnice v dospělosti mohou mít vážné následky. Sterilitu

* Pro nemoc je typické zduření jedné nebo obou příušních žláz - objevuje se otok před uchem a podél dolní čelisti a vysoká horečka. Nemocní navíc trpí bolestmi, zejména při kousání a polykání.

* V některých případech (zejména u dospělých mužů) může nemoc napadnout slinivku či varlata (hrozí sterilita). Po prodělání choroby vzniká celoživotní imunita.

* Příušnice se léčí především klidem na lůžku, zábaly a užíváním léků na snižování teploty a na bolest. Při těžším průběhu antibiotiky. * Od roku 1987 se proti příušnicím povinně očkuje, od roku 1995 ve společné vakcíně ještě proti zarděnkám a spalničkám.

* Příušnice jsou virové, vysoce nakažlivé onemocnění. Inkubační doba je zhruba tři týdny.

Epidemie příušnic zasáhla v Ústeckém kraji hlavně skupinu od 14 do 19 let věku. Ve spolupráci s tamní krajskou hygienickou stanicí dalo ministerstvo naočkovat 11.832 dětí, vakcínu zaplatilo. Do 14. kalendářního týdne bylo v okresech Děčín, Chomutov, Louny a Most hlášeno 516 případů příušnic, to je 61,7 na 100.000 obyvatel. Z celkového počtu onemocnění v ČR bylo v Ústeckém kraji 76 procent Nejvíc nemocných bylo mezi školáky a těmi, kdo navštěvovali kolektivní zařízení. Nejvíc očkovaných bylo v prvních šesti týdnech po zahájení akce, následně začala klesat nemocnost, shrnul Vít.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!