15. dubna 2010 9:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jste jako zajíci a nedovíráte ve spánku oči? Hrozí vám infekce

oko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy oko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nedovírání očí ve spánku může být příznakem onemocnění a může je také způsobit. Víčko nedoléhá, protože je oko zvětšené například kvůli onemocnění štítné žlázy nebo nádoru. Pokud víčko nedoléhá, rohovka vysychá a snáze ji napadne infekce.

Obtíž má lidový název "zaječí oko", protože zajíc skutečně spí s pootevřenýma očima.

Pokud je mezi víčky jen minimální štěrbina a oko je možné dovřít úplně, o zdravotní problém se zpravidla nejedná. Znamená to jen, že během hlubokého spánku klesne napětí svalů, které ovlivňují víčka, jinak ale je funkce víček v pořádku a rohovka ohrožena není. Jiná situace nastane, když je oko trvale nedovřené. Pak kvůli nedostatečnému zvlhčování rohovky slzami může skutečně nastat poškození rohovky a následná porucha vidění.

Poruchu může způsobit samo oko nebo víčka. Pokud je příčinou samo oko, pak proto, že je příliš veliké, nebo vystupuje z očnice, takže ho víčko nedokáže pokrýt. Veliké oko může signalizovat vývojovou vadu. Oko vystupující z očnice se objevuje nejčastěji kvůli zmnožení tuku v očnici při jednom typu onemocnění štítné žlázy.

Vzácněji může oko vylézající z důlku naznačovat přítomnost nádoru v očnici nebo se tak stane po úrazu či při zánětu v oblasti oka a očnice. Poruchy postihující samotná oční víčka se objevují při obrnách lícního nervu, při úrazech a zánětech. Odhalit příčinu problému lze vyšetřením u očního lékaře.

ČTK