17. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jste nemocní? Neposlouchejte rady na Twitteru

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

NEW YORK Internetová sociální síť Twitter se dá využívat na cokoli od zveřejňování informací ze života domácích mazlíčků až po rozdmýchávání blízkovýchodních revolucí. Teď američtí vědci využívají tuto mikroblogovou službu ke zjišťování zdraví jejích uživatelů, napsal zpravodajský server CBS News.

Michael J. Paul a Mark Dredze z Univerzity Johna Hopkinse zveřejnili studii na téma, kterak z Twitteru vytěžit "informace o veřejném zdraví". Tito dva počítačoví odborníci navrhli metodu, která využívá filtry a algoritmy k analyzování toho, kdo jsou nemocní, jak o svých nemocech diskutují s ostatními a jaké rady dostávají; a to vše v rámci Twitteru.

Špatné léky i dezinformace
Po prostudování zhruba 1,5 milionu tweetů vztahujících se ke zdraví v období od května 2009 do října 2010, zjistili Paul a Dredze, že mnozí uživatelé Twitteru užívají nesprávné léky k léčení běžných nemocí. Poukázali také na to, jak jsou v prostředí sociální sítě nesprávně diagnostikovány symptomy a jak se šíří dezinformace.

"Tweety nám ukázaly, jaké vážné zdravotní omyly tu přetrvávají," citoval Paula zpravodajský server BBC News. "Někteří lidé v tweetech píší, že si na chřipku berou antibiotika. Ale antibiotika na chřipku šířenou viry nezabírají. Naopak tato praxe může přispět k rostoucí odolnosti (bakterií) vůči antibiotikům," dodal Paul.

Mezi zjištěné přínosy naopak patří upozorňování na sezónní trendy v
alergenech, objev nových domácích léků či schopnost sledovat šíření nemoci s využitím místa pobytu uživatelů.

ČTK

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na Lidovky.cz