Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

KAIN: Samota zabijí. Samotáři umírají dříve než kuřáci či obézní lidé

Osamělost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osamělost | foto: Kateřina Göttlichová

Dávat si každý den k večeři pořádně prorostlý bůček a vypěstovat si tak kolem pasu tučnou pneumatiku není příliš zdravé. To se obecně ví. Stejně tak je známo, že kouřením cigaret člověk zrovna neprospívá svým plícím. Jak se ale ukazuje, existuje další zabiják, ještě horší než oba předchozí – samota.

Podle rozsáhlé analýzy Americké psychologické asociace je osamělost zdraví stejně nebezpečná jako kouření patnácti cigaret denně a vede k předčasné smrti častěji než obezita. Psychologové nejprve podrobili analýze takřka 150 studií, jichž se zúčastnilo kolem 300 tisíc lidí, a došli k závěru, že budete-li se více stýkat s lidmi, snížíte pravděpodobnost svého předčasného úmrtí o plnou polovinu.

Lidé vyhýbající se ostatním prý naopak ubližují svému tělu stejně, jako kdyby si za den zapálili zmíněných patnáct cigaret. Druhá analýza zahrnovala 70 studií se zhruba 3,4 milionu účastníků a zabývala se tím, jaký vliv má na zdravotní stav sociální izolace (nedostatek sociálního kontaktu s ostatními), subjektivní pocit osamělosti, a to když člověk bydlí sám.

Vědci zjistili, že všechny tři faktory jsou spolehlivým předpokladem vedoucím k předčasnému úmrtí. Všechny jsou prý také spolehlivějším zabijákem než obezita. A to jde prosím ještě o konzervativní odhady, protože při svých výpočtech nebrali badatelé v potaz sebevraždy, jejichž pravděpodobnost se rovněž zvyšuje, žijí-li lidé osamělým životem.

Nejde o první takové zjištění – jedna předchozí studie tvrdila, že osamělost zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 14 procent. Podle jiné zvyšuje samota hladinu stresu, ovlivňuje tvorbu bílých krvinek a celkově oslabuje imunitu.

Jsou tu ale i další vcelku logické důvody, proč osamělí lidé často umírají dříve. Udržujeme-li společenské vztahy, pociťujeme silněji smysl života, a tím pádem méně riskujeme a více o sebe pečujeme. Když máte přátele a rodinu, donutí vás občas jít k lékaři, i když se vám vůbec nechce. A když vidíte vyrůstat svoje dítě, začnete si dávat větší pozor na své zdraví, protože se chcete dožít i vnoučat.

Možná to zní celé banálně, jenže se vzhledem k sociodemografické situaci může brzy jednat o solidní průšvih. Jak tvrdí Americká asociace penzistů, jen v USA může být 42,6 milionu lidí starších 45 let, kteří trpí pocity osamělosti. Nedávná data rovněž ukázala, že více než čtvrtina Američanů bydlí sama, více než polovina obyvatel nežije v manželství a počet dětí na jednu domácnost klesá. Jsou země, které jsou na tom ještě daleko hůř. V Japonsku už mají dokonce speciální název pro lidi, kteří umřou sami a na jejichž smrt se přijde až po drahné době. Říká se jim kodokuši (osamělí mrtví).

Neváhejte a jděte čas od času navštívit své příbuzné a známé, kteří jsou sami. Prodloužíte jim život. A vlastně i sobě.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....