Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

KAIN: Samota zabijí. Samotáři umírají dříve než kuřáci či obézní lidé

Osamělost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osamělost | foto: Kateřina Göttlichová

Dávat si každý den k večeři pořádně prorostlý bůček a vypěstovat si tak kolem pasu tučnou pneumatiku není příliš zdravé. To se obecně ví. Stejně tak je známo, že kouřením cigaret člověk zrovna neprospívá svým plícím. Jak se ale ukazuje, existuje další zabiják, ještě horší než oba předchozí – samota.

Podle rozsáhlé analýzy Americké psychologické asociace je osamělost zdraví stejně nebezpečná jako kouření patnácti cigaret denně a vede k předčasné smrti častěji než obezita. Psychologové nejprve podrobili analýze takřka 150 studií, jichž se zúčastnilo kolem 300 tisíc lidí, a došli k závěru, že budete-li se více stýkat s lidmi, snížíte pravděpodobnost svého předčasného úmrtí o plnou polovinu.

Lidé vyhýbající se ostatním prý naopak ubližují svému tělu stejně, jako kdyby si za den zapálili zmíněných patnáct cigaret. Druhá analýza zahrnovala 70 studií se zhruba 3,4 milionu účastníků a zabývala se tím, jaký vliv má na zdravotní stav sociální izolace (nedostatek sociálního kontaktu s ostatními), subjektivní pocit osamělosti, a to když člověk bydlí sám.

Vědci zjistili, že všechny tři faktory jsou spolehlivým předpokladem vedoucím k předčasnému úmrtí. Všechny jsou prý také spolehlivějším zabijákem než obezita. A to jde prosím ještě o konzervativní odhady, protože při svých výpočtech nebrali badatelé v potaz sebevraždy, jejichž pravděpodobnost se rovněž zvyšuje, žijí-li lidé osamělým životem.

Nejde o první takové zjištění – jedna předchozí studie tvrdila, že osamělost zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 14 procent. Podle jiné zvyšuje samota hladinu stresu, ovlivňuje tvorbu bílých krvinek a celkově oslabuje imunitu.

Jsou tu ale i další vcelku logické důvody, proč osamělí lidé často umírají dříve. Udržujeme-li společenské vztahy, pociťujeme silněji smysl života, a tím pádem méně riskujeme a více o sebe pečujeme. Když máte přátele a rodinu, donutí vás občas jít k lékaři, i když se vám vůbec nechce. A když vidíte vyrůstat svoje dítě, začnete si dávat větší pozor na své zdraví, protože se chcete dožít i vnoučat.

Možná to zní celé banálně, jenže se vzhledem k sociodemografické situaci může brzy jednat o solidní průšvih. Jak tvrdí Americká asociace penzistů, jen v USA může být 42,6 milionu lidí starších 45 let, kteří trpí pocity osamělosti. Nedávná data rovněž ukázala, že více než čtvrtina Američanů bydlí sama, více než polovina obyvatel nežije v manželství a počet dětí na jednu domácnost klesá. Jsou země, které jsou na tom ještě daleko hůř. V Japonsku už mají dokonce speciální název pro lidi, kteří umřou sami a na jejichž smrt se přijde až po drahné době. Říká se jim kodokuši (osamělí mrtví).

Neváhejte a jděte čas od času navštívit své příbuzné a známé, kteří jsou sami. Prodloužíte jim život. A vlastně i sobě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...