22. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kardiaci a sex? Nejprve si zkuste vyjít schody

Infarkt - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Infarkt - ilustrační foto | foto: Shutterstock

CHICAGO Dobrou zprávu pro všechny kardiaky zveřejnili američtí vědci - sex je bezpečný pro prakticky všechny srdeční pacienty. Jednoduché pravidlo podle nich zní: pokud jste dost zdraví, abyste bez bolesti na hrudi nebo lapání po dechu vyšli dvě patra schodů, pak si můžete užívat milostného života.

Americká srdeční asociace (AHA) ve své vědecky podložené studii uvedla, že sex zvyšuje riziko infarktu jen mírně - a to platí stejně pro osoby trpící i netrpící srdečními chorobami.

Toto prohlášení od hlavní lékařské oborové skupiny znamená pro srdeční pacienty, že se konečně dozvěděli odpověď na nejpalčivější a přitom nejméně probíranou otázku, jež osoby po srdečním infarktu a další "srdcaře" trápí, píše agentura AP.

U srdečních pacientů je vyšší riziko, že utrpí další infarkt. Vědecké údaje ovšem překvapivě zjistily, že neexistují důkazy, že by u kardiaků byl vyšší počet srdečních příhod spojených se sexem než u lidí, kteří srdečními chorobami netrpí.

Lékaři by měli s kardiaky o sexu mluvit

Mnoho srdečních pacientů se dvakrát nerozmýšlí, když má vyjít schody, a přesto se mnozí z nich bojí, že sexuální aktivita jim přivodí další infarkt, řekl doktor Glenn Levine, hlavní autor studie a doporučení, která z ní vyplývají.

Podle jeho zprávy by sex měl být záležitostí, o níž by lékaři měli mluvit se všemi kardiaky. Přesto to z nich dělá jen hrstka, protože jim buď probírání tohoto tématu není příjemné, anebo nemají dostatek informací, dodal Levine. Jeho doporučení mají tento nedostatek napravit.

"Riziko srdečního infarktu během sexuální aktivity je dvakrát nebo třikrát vyšší, než když člověk sex neprovozuje. Nicméně toto zvýšené procento rizika představuje jen velmi malou část celkového rizika, že člověk dostane infarkt. Sex je příčinou méně než jednoho procenta všech infarktů," dodal Levine.

Lidovky.cz, ČTK