Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Karneval v Riu začíná. Lidé se bojí epidemie dengue

Brazilské karnevalové veselí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilské karnevalové veselí | foto: ČTK/AP

Proslulý karneval v brazilském měste Rio de Janeiro začíná, kromě veselí jej ale naplňují i obavy. Oslavy ohrožuje velká epidemie virového onemocnění dengue, které přenáší jistý druh moskyta, oznámilo to brazilské ministerstvo zdravotnictví.

"Myslím, že Rio de Janeiro je v letošním roce ohroženo jednou z nejhorších epidemií dengue co do počtu případů," varoval ministr zdravotnictví Alexandre Padilla v rozhovoru pro sdělovací prostředky.

Virus typu 4 byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou, ale nyní v Riu převládá. "Není to nejtěžší typ dengue a nepředstavuje smrtelné nebezpečí," ujistil nicméně ministr.

Rio se ale v těchto dnech připravuje na největší svátek - každoroční karneval, na němž je tentokrát očekáváno přes 800.000 turistů ze zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dengue šíří komár typu Aedes aegypti; virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného.

Od začátku roku bylo ve městě registrováno už 3499 případů onemocnění, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2322 případů. Žádnou oběť na životě si ale zatím nemoc nevyžádala.

V ostatních částech Brazílie počet případů dengue letos klesl o 62 procenta na 40.486 zaznamenaných případů.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...