Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každé dítě má vlohy pro nějaký sport, jen je objevit, říká sportovní analytik

Zdraví

  6:41
Když se mu narodili děti, začal řešit, které sporty by mohly v budoucnu dělat. A problematikou se zaobírá dodnes. „Naším posláním je motivovat děti ke sportu a přinášet jim radost z pohybu. Budeme rádi za každého kluka nebo holku, která si díky doporučení SportAnalytiku pohyb zamiluje,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Březina.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: V roce 2014 jste rozběhli sportovní diagnostiku dětí, co vás vedlo k tomu začít rozvíjet sportovní talent u dětí? Holdujete sám sportu?
Naše vlastní děti. Projekt jsme založili s kolegou Martinem Jahodou v době, kdy se nám narodily malé děti a začali jsme řešit, které sporty by pro ně mohly být vhodné. V této době jsme oba pracovali ve velkých korporací a přemýšleli o tom začít něco vlastního. Jednou po hokejovém zápase jsme plni endorfinů diskutovali nad naší budoucností a myšlenka testování sportovních předpokladů byla na světe.

České děti se potýkají s obezitou a nedostatkem pohybu. Také dřív kouří a pijí

Lidovky.cz: Na čem se dá sportovní vlohy testovat a jak to probíhá?
Faktorů ovlivňující sportovní předpoklady je několik a SportAnalytik se věnuje testování fyzických schopností, taktických schopností (herní rozhodování) a somatotypu. Testování realizujeme na půldenních zábavných sportovních dnech, kde děti absolvují určené disciplíny a na závěr dostanou reporty s analýzou jejich silných stránek a doporučením vhodných sportů. Klademe velký důraz na prožitek a zábavu dětí, protože pro mnohé je to první setkání se sportem.

Lidovky.cz: Jde otestovat každé dítě?
Jak říká doc. Perič z FTVS, se kterým na projektu spolupracujeme: „Každé dítě má nějaký talent, jen jde o to, objevit ho.” Z našich zkušeností víme, že u každého dítěte se najde aktivita, na kterou má vlohy. To nám umožňuje motivovat všechny. Třeba i ty, které mají problémy s obezitou, a myslí si, že se pro žádný sport nehodí.

Jan Březina

Ing. Jan Březina je zakladatelem SportAnalytik, jež se zabývá testováním sportovních předpokladů dětí, motivací dětí ke sportu a výběrem vhodných sportů. Navazuje na kanadský program realizovaný v rámci OH 2010 ve Vancouveru a spolupracuje s významnými českými institucemi v oblasti sportu, např. Českým olympijským výborem či Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Lidovky.cz: Stává se často, že výsledky rodiče i samotné děti zaskočí?
Často k nám chodí sourozenecké dvojice, kdy jeden ze sourozenců je vnímán rodiči a okolím jako ten více talentovaný a rodiče jdou na sportovní den SportAnalytik víceméně kvůli němu. Po absolvování všech devíti disciplín/testů se zjistí, že méně „talentovaný“ sourozenec měl lepší výsledky ve více než polovině testů. To je pak pro rodiče velké překvapení. Nejde o to, že by ten první sourozenec nebyl talentovaný. Ano má výborné výsledky v rychlosti a koordinaci a tyto děti jsou obecně vnímáni jako sportovně nadaní. Nicméně faktorů ovlivňující úspěch ve sportu je mnoho včetně vytrvalostních, silových či technických, a tak i děti, které nejsou na pohled rychlé a mrštné, mohou mít výborné výsledky v mnoha sportech.

Lidovky.cz: Vaše know-how nyní využívá také Český Olympijský výbor pro celonárodní program, pozorujete již určitě srovnání, jak na tom české děti jsou?
Za tři roku projektu Sazka Olympijský víceboj, na kterém s českým Olympijským výborem spolupracujeme, se účastnilo vice než 300 000 českých dětí. To jsou samozřejmě velmi cenná data, které jsou dále analyzována. Jedno z velmi zajímavých zjištění je, že děti ve městech mají v současné době lepší fyzickou zdatnost než děti z vesnic. Je to pravděpodobně dané většími možnostmi pro sportování ve městech či vyšší životní úrovní ve městech.

Sportovní léto

Lidovky.cz: V létě jste se podíleli na Sportovním létu v Hamleys – je testování pro děti hra a zábava?
Určitě, jedním z cílů testování SportAnalytik je, aby testování bylo pro děti zábavné a už aby i jako takové děti ke sportu namotivovalo. Není to žádný dril, ale sportování plné zábavy a pozitivních emocí. Na Sportovním létu to je ještě okořeněné lístkem na kolotoč.

Lidovky.cz: Který sport je vám nejbližší?
Česko se dělí na tábory fotbalistů a hokejistů, já patřím k té hokejové. Nicméně jak se říká „sprinterem se člověk rodí a vytrvalcem se stává“, tak s přibývajícími roky se věnuji více vytrvalostním sportů jako cyklistika či triatlon.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!