Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Každé dítě má vlohy pro nějaký sport, jen je objevit, říká sportovní analytik

Sportující děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportující děti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Když se mu narodili děti, začal řešit, které sporty by mohly v budoucnu dělat. A problematikou se zaobírá dodnes. „Naším posláním je motivovat děti ke sportu a přinášet jim radost z pohybu. Budeme rádi za každého kluka nebo holku, která si díky doporučení SportAnalytiku pohyb zamiluje,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Březina.

Lidovky.cz: V roce 2014 jste rozběhli sportovní diagnostiku dětí, co vás vedlo k tomu začít rozvíjet sportovní talent u dětí? Holdujete sám sportu?
Naše vlastní děti. Projekt jsme založili s kolegou Martinem Jahodou v době, kdy se nám narodily malé děti a začali jsme řešit, které sporty by pro ně mohly být vhodné. V této době jsme oba pracovali ve velkých korporací a přemýšleli o tom začít něco vlastního. Jednou po hokejovém zápase jsme plni endorfinů diskutovali nad naší budoucností a myšlenka testování sportovních předpokladů byla na světe.

Lidovky.cz: Na čem se dá sportovní vlohy testovat a jak to probíhá?
Faktorů ovlivňující sportovní předpoklady je několik a SportAnalytik se věnuje testování fyzických schopností, taktických schopností (herní rozhodování) a somatotypu. Testování realizujeme na půldenních zábavných sportovních dnech, kde děti absolvují určené disciplíny a na závěr dostanou reporty s analýzou jejich silných stránek a doporučením vhodných sportů. Klademe velký důraz na prožitek a zábavu dětí, protože pro mnohé je to první setkání se sportem.

Lidovky.cz: Jde otestovat každé dítě?
Jak říká doc. Perič z FTVS, se kterým na projektu spolupracujeme: „Každé dítě má nějaký talent, jen jde o to, objevit ho.” Z našich zkušeností víme, že u každého dítěte se najde aktivita, na kterou má vlohy. To nám umožňuje motivovat všechny. Třeba i ty, které mají problémy s obezitou, a myslí si, že se pro žádný sport nehodí.

Jan Březina

Ing. Jan Březina je zakladatelem SportAnalytik, jež se zabývá testováním sportovních předpokladů dětí, motivací dětí ke sportu a výběrem vhodných sportů. Navazuje na kanadský program realizovaný v rámci OH 2010 ve Vancouveru a spolupracuje s významnými českými institucemi v oblasti sportu, např. Českým olympijským výborem či Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Lidovky.cz: Stává se často, že výsledky rodiče i samotné děti zaskočí?
Často k nám chodí sourozenecké dvojice, kdy jeden ze sourozenců je vnímán rodiči a okolím jako ten více talentovaný a rodiče jdou na sportovní den SportAnalytik víceméně kvůli němu. Po absolvování všech devíti disciplín/testů se zjistí, že méně „talentovaný“ sourozenec měl lepší výsledky ve více než polovině testů. To je pak pro rodiče velké překvapení. Nejde o to, že by ten první sourozenec nebyl talentovaný. Ano má výborné výsledky v rychlosti a koordinaci a tyto děti jsou obecně vnímáni jako sportovně nadaní. Nicméně faktorů ovlivňující úspěch ve sportu je mnoho včetně vytrvalostních, silových či technických, a tak i děti, které nejsou na pohled rychlé a mrštné, mohou mít výborné výsledky v mnoha sportech.

Lidovky.cz: Vaše know-how nyní využívá také Český Olympijský výbor pro celonárodní program, pozorujete již určitě srovnání, jak na tom české děti jsou?
Za tři roku projektu Sazka Olympijský víceboj, na kterém s českým Olympijským výborem spolupracujeme, se účastnilo vice než 300 000 českých dětí. To jsou samozřejmě velmi cenná data, které jsou dále analyzována. Jedno z velmi zajímavých zjištění je, že děti ve městech mají v současné době lepší fyzickou zdatnost než děti z vesnic. Je to pravděpodobně dané většími možnostmi pro sportování ve městech či vyšší životní úrovní ve městech.

Sportovní léto

Lidovky.cz: V létě jste se podíleli na Sportovním létu v Hamleys – je testování pro děti hra a zábava?
Určitě, jedním z cílů testování SportAnalytik je, aby testování bylo pro děti zábavné a už aby i jako takové děti ke sportu namotivovalo. Není to žádný dril, ale sportování plné zábavy a pozitivních emocí. Na Sportovním létu to je ještě okořeněné lístkem na kolotoč.

Lidovky.cz: Který sport je vám nejbližší?
Česko se dělí na tábory fotbalistů a hokejistů, já patřím k té hokejové. Nicméně jak se říká „sprinterem se člověk rodí a vytrvalcem se stává“, tak s přibývajícími roky se věnuji více vytrvalostním sportů jako cyklistika či triatlon.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...