Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syndrom suchého oka trápí každého čtvrtého

Zdraví

  6:13
Každý čtvrtý pacient v ordinaci očního lékaře trpí syndromem suchého oka. Znamená to, že tvorba slzného filmu je narušena, pacient má pocit písku v oku. Tvoří se mu více slz, ochranná vrstva se tím dál narušuje a ochrana oka zhoršuje. Obtíž někdy v životě má 40 procent lidí.
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Odborné vyšetření je nutné, jinak hrozí chronické poškození povrchu oka, a tím i zhoršení zrakových funkcí, řekl lékař oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Pavel Němec.

Deset tipů, jak předcházet suchému oku a jak se zachovat při obtížích

 • 1. Ujistěte se, že v místnosti je dostatečně zvlhčený vzduch. Klimatizace může očím škodit.
 • Vyhněte se přetopeným a zakouřeným prostorům.
 • Nastavte klimatizaci v autě tak, aby proud vzduchu nesměřoval do očí.
 • Při práci na počítači by měl pohled na monitor směřovat mírně dolů. Vzdálenost od obrazovky by měla být 50 až 80 cm.
 • Často mrkejte, aby slzy mohly zvlhčovat povrch očí v dostatečné míře a po celý den.
 • Jestliže máte syndrom suchého oka, poraďte se s lékařem či optikem o aplikaci očních čoček.
 • Noste odpovídající ochranné brýle, sluneční či profesionální.
 • Dbejte na dostatek vypitých tekutin během celého dne.
 • Příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin ve stravě očím pomáhá - jsou v lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji a mandlích.
 • U dekorativní kosmetiky vybírejte spíše tu hypoalergenní. Oční linky nanášejte pod linii řas, ne na okraj víčka. Před spánkem vždy očistěte víčka a řasy správným zvlhčovadlem.

"Časná diagnóza, poučení pacienta a odpovídající léčba mohou zabránit těžkým povrchovým změnám oka - zjizvení a tvorbě vředů rohovky," uvedl. Pocity suchého oka mívají lidé s kontaktními čočkami, záněty víček, po laserových operacích a při některých onemocněních, jako cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy. Objevit se mohou v těhotenství a přechodu, protože souvisejí s hormony. Přispívají k nim léky na alergie nebo na odvodnění. I zdravé lidi mohou potrápit v klimatizovaných prostorách a při delší práci na počítači.

Starší lidé trpí na suché oči více, protože tvorba slz se s věkem zpomaluje. Ženy jsou postiženy častěji, protože tvorbu slz zčásti řídí mužské pohlavní hormony, ženy je mají v nižších koncentracích. Bez rozdílu muže i ženy postihují přechodné potíže po laserových operacích nebo v klimatizovaných provozech. Na jaře a v létě se pocity suchého oka pojí s alergickými stavy, stoupá riziko bakteriální infekce. V zimě narůstá zejména problém se slzivostí.

Za normálních okolností překrývá slzný film rohovku trvale. Pokrytí se děje automaticky mrkáním. Člověk mrká zhruba dvanáctkrát za minutu, při čtení desetkrát a při práci na počítači sedmkrát - čím méně se mrká, tím spíš film vysychá, oko začíná pálit a dostaví se pocit cizího tělesa v oku. Léčba závisí na úrovni a intenzitě onemocnění - povrch oka je nutno chránit umělými slzami, přípravky jsou volně prodejné v lékárnách. Pacient také musí být poučen o hygieně oka a jeho okolí, někdy je potřebný i chirurgický zákrok.

Autoři: ,