Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syndrom suchého oka trápí každého čtvrtého

Zdraví

  6:13
Každý čtvrtý pacient v ordinaci očního lékaře trpí syndromem suchého oka. Znamená to, že tvorba slzného filmu je narušena, pacient má pocit písku v oku. Tvoří se mu více slz, ochranná vrstva se tím dál narušuje a ochrana oka zhoršuje. Obtíž někdy v životě má 40 procent lidí.
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Odborné vyšetření je nutné, jinak hrozí chronické poškození povrchu oka, a tím i zhoršení zrakových funkcí, řekl lékař oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Pavel Němec.

Deset tipů, jak předcházet suchému oku a jak se zachovat při obtížích

 • 1. Ujistěte se, že v místnosti je dostatečně zvlhčený vzduch. Klimatizace může očím škodit.
 • Vyhněte se přetopeným a zakouřeným prostorům.
 • Nastavte klimatizaci v autě tak, aby proud vzduchu nesměřoval do očí.
 • Při práci na počítači by měl pohled na monitor směřovat mírně dolů. Vzdálenost od obrazovky by měla být 50 až 80 cm.
 • Často mrkejte, aby slzy mohly zvlhčovat povrch očí v dostatečné míře a po celý den.
 • Jestliže máte syndrom suchého oka, poraďte se s lékařem či optikem o aplikaci očních čoček.
 • Noste odpovídající ochranné brýle, sluneční či profesionální.
 • Dbejte na dostatek vypitých tekutin během celého dne.
 • Příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin ve stravě očím pomáhá - jsou v lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji a mandlích.
 • U dekorativní kosmetiky vybírejte spíše tu hypoalergenní. Oční linky nanášejte pod linii řas, ne na okraj víčka. Před spánkem vždy očistěte víčka a řasy správným zvlhčovadlem.

"Časná diagnóza, poučení pacienta a odpovídající léčba mohou zabránit těžkým povrchovým změnám oka - zjizvení a tvorbě vředů rohovky," uvedl. Pocity suchého oka mívají lidé s kontaktními čočkami, záněty víček, po laserových operacích a při některých onemocněních, jako cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy. Objevit se mohou v těhotenství a přechodu, protože souvisejí s hormony. Přispívají k nim léky na alergie nebo na odvodnění. I zdravé lidi mohou potrápit v klimatizovaných prostorách a při delší práci na počítači.

Starší lidé trpí na suché oči více, protože tvorba slz se s věkem zpomaluje. Ženy jsou postiženy častěji, protože tvorbu slz zčásti řídí mužské pohlavní hormony, ženy je mají v nižších koncentracích. Bez rozdílu muže i ženy postihují přechodné potíže po laserových operacích nebo v klimatizovaných provozech. Na jaře a v létě se pocity suchého oka pojí s alergickými stavy, stoupá riziko bakteriální infekce. V zimě narůstá zejména problém se slzivostí.

Za normálních okolností překrývá slzný film rohovku trvale. Pokrytí se děje automaticky mrkáním. Člověk mrká zhruba dvanáctkrát za minutu, při čtení desetkrát a při práci na počítači sedmkrát - čím méně se mrká, tím spíš film vysychá, oko začíná pálit a dostaví se pocit cizího tělesa v oku. Léčba závisí na úrovni a intenzitě onemocnění - povrch oka je nutno chránit umělými slzami, přípravky jsou volně prodejné v lékárnách. Pacient také musí být poučen o hygieně oka a jeho okolí, někdy je potřebný i chirurgický zákrok.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat