Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý třetí Čech chrápe. Pomoci může operace

Zdraví

  10:08
Třetina Češek a Čechů chrápe. Problém většinou neřeší. K lékaři je mnohdy doženou až partneři a partnerky, kteří se kvůli nim nevyspí. Chrápání má ale i zdravotní důsledky. Chrápající lidé mají častěji vysoký tlak, nepravidelný srdeční rytmus či cévní mozkovou příhodu.

Podle statistik chrápe třikrát více mužů než žen. Po čtyřicítce minimálně občas chrápe 54 procent mužů. foto: Shutterstock

Zdraví ohrožuje chrápání, kdy se pravidelný rytmus střídá s dlouhým tichem. U pacientů laserová operace obvykle vyřeší i tyto problémy.

"Výkon se provádí v místním znecitlivění, trvá kolem 15 minut. Je nebolestivý, ale nepříjemný tím, že se pracuje v krku, že to čmoudí a je cítit spálenina, jak se tkáň laserem pálí," popsal odborník na léčbu chrápání laserem Tomáš Moravec zákrok. Pomocí laserového paprsku se při něm upraví tvar měkkého patra a případně i krčního čípku. Tím se patro zpevní a chrápání většinou zcela vymizí. Někdy se výsledek nedostaví, a tak se operace opakuje.

Specialista ORL provádí laserové operace deset let. Sám laserovou operaci chrápání jako jeden z prvních v ČR podstoupil a ví, o čem mluví, když svým pacientům popisuje, co je čeká.

Operace chrápání bolí
Po operaci pacienta jeden, dva dny nic nebolí, pak se bolest objeví a někdy kolem desátého dne obtíže vrcholí, do tří až čtyř dalších dnů bolest ustoupí. "Zhruba deset procent pacientů přijde, že jsem je strašil, že to nic nebylo, 65 procent přirovnává potíže k angíně a čtvrtina udává, že bolesti jsou výrazné," řekl lékař, který přiznal, že jeho to po operaci "bolelo strašně".

Operace je podle něj zvláštní v tom, že o její úspěšnosti rozhoduje partner či partnerka. Někdy se pacient po operaci zlepší hodně, ale partnerovi to nestačí, ruší ho prý i dýchání. Jindy se pacient zlepší jen trochu, ale partnerovi to stačí, protože se konečně vyspí.

"Máme statistiky 3000 pacientů, z nich po roce od operace byly s výsledky plně spokojeny dvě třetiny, u dalších 20 procent problém výrazně ustoupil," uvedl lékař. Celkem podstoupilo tuto operaci 5000 pacientů, ve statistice ale nejsou ti, kteří ke kontrole nepřišli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!