Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdy počít dítě? V létě jsou prý spermie rychlejší, říká gynekolog

Zdraví

  6:26
Při plánování potomka je prý přínosné zohlednit také skutečnost, jak jednotlivá roční období přejí početí a jaký vliv mají na jeho následný zdravotní a psychický stav. „Bylo zjištěno, že u žen, které otěhotní na jaře, a pokročilé stádium těhotenství tedy připadá na zimu, se zvyšuje riziko předčasného porodu o deset procent,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Těhotná žena - ilustrační foto: Shutterstock

Čas, po který se plod vyvíjí v děloze, i první měsíce jeho života jsou pro dítě zásadní a odrážejí nejen zdraví matky, ale i externí faktory podnícené právě roční dobou.

Na jaře všechno kvete a množí se. Stejně to funguje ve zvířecím, rostlinném i lidském světě. Spermie totiž po zimě získávají novou sílu, jsou v lepší kondici, a výrazně stoupá počet nově vytvořených. To platí zejména pro začátek jara, na jeho konci naopak jejich množství zase klesá. Otěhotnět v některém z jarních měsíců také znamená, že léto prožijete bez jakéhokoliv pohybového omezení. Početí v tomto období má ale také své stinné stránky. 

„Bylo zjištěno, že u žen, které otěhotní na jaře, a pokročilé stádium těhotenství tedy připadá na zimu, se zvyšuje riziko předčasného porodu o deset procent. Studie také zjistily, že děti počaté na jaře jsou o zhruba  pět procent citlivější na alergeny v potravinách,“ říká gynekolog. 

Proč je léto pro početí miminka nejpříznivějším obdobím v roce? Jednak stoupá sexuální apetit, který je podnícen změnou hladiny pohlavních hormonů a produkce feromonů, což má za následek zvýšenou četnost pohlavních styků. „Intenzivnější sluneční záření podporuje také tvorbu vitamínu D v těle mužů, který je důležitý pro syntézu pohlavního hormonu testosteronu. Spermie jsou v tomto období tedy nejpohyblivější. To má velký vliv na úspěšnost proniknutí k vajíčku,” vysvětluje Turčan. 

Vědci našli přístav pro spermii. Vyvíjí nový druh antikoncepce

Růst plodu v děloze zatím sice ještě nemá výrazněji viditelné projevy na těle a neomezuje ženu v letních aktivitách, ovšem horké počasí poskytuje budoucím maminkám více podnětů k nevolnosti. Pach rozkládajících se potravin je silnější, parfémy intenzivnější, cestování na dovolenou náročnější, tropické teploty méně příjemné. V příliš velkém vedru je rovněž sužují větší pocity sucha, kterými těhotné ženy trpí i za běžného mírného počasí.

Chřipkové epidemie

„Začátek podzimu bych ale přesto příliš nedoporučil. Na plod, který se zrovna nachází v prvním trimestru a je nejcitlivější vůči vnějším vlivům, působí prostřednictvím matky viry, neboť toto období je charakteristické zvýšeným výskytem chřipkových epidemií a viróz,” odůvodňuje Turčan. Termín porodu navíc vychází na léto, kdy vysoké teploty a suchý vzduch nepůsobí na novorozeně příliš pozitivně.

Alergie a ekzémy

Na děti počaté v zimě má vliv kvetoucí příroda, která přichází s blížícím se jarem. „Ve vzduchu je velké množství alergenů, které matka dýchá a přirozeně přenáší na nenarozeného potomka. Nejedná se však pouze o sennou rýmu nebo alergie na pyly. Tyto děti zároveň častěji trápí ekzém a astma,” přibližuje Petr Galle ze společnosti, která se oblasti početí věnuje. 

Těhotná žena na kontrole u gynekoložky (ilustrační foto)

V zimě rovněž klesá pravděpodobnost, že se početí podaří. Na rozdíl od léta jsou spermie méně aktivní a muži mají v průměru nižší hladinu testosteronu. Zde je možné využít přírodních cest a tvorbu a kvalitu spermií podpořit například nechemickými preparáty typu Fertilan. Pokud se rodičům přece jen podaří počnout dítě, připadá vysoký stupeň těhotenství na léto, kdy horké počasí a tropické teploty nebývají vzácností. 

Vedra a suchý vzduch značně zatěžují organismus matky i miminka. Termín porodu pak připadá na podzim, kdy se ochladí, začíná sezóna chřipek a viróz a je náročnější uchránit novorozence v prvních měsících jeho života před nepřízní počasí a bacily.

Autor:
Témata: léto, spermie, zima