Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kliniky vyšetří znaménka bez objednání, kvůli výzkumu

Zdraví

  7:00
Zájemci si mohou na různých klinikách v republice nechat bez objednání vyšetřit pigmentové skvrny a znaménka na kůži. Součástí vyšetření je dotazník o návycích při opalování. Výsledky umožní lépe odhadnout, které skupiny jsou více ohroženy nejzhoubnějším kožním nádorem.
Rakovina kůže - ilustrační foto

Rakovina kůže - ilustrační foto foto: Shutterstock

V pondělí otevře dveře například Nemocnice Na Bulovce všem zájemcům, kteří si chtějí nechat bez objednání vyšetřit pigmentové skvrny a znaménka na kůži, řekl to mluvčí nemocnice Martin Šalek. A to od sedmi hodin ráno až do půl čtvrté odpoledne. Akce se koná při příležitosti Evropského dne melanomu.

Koordinátorkou akce je přednostka kliniky profesorka Jana Hercogová, která je také předsedkyní České akademie dermatovenerologie. Vyšetření s možností vyplnit dotazník poskytnou i ostatní dermatovenerologické kliniky po celé ČR. Vyplněné dotazníky se soustředí na Bulovce, kde je lékaři zpracují.

Češi se opalují rádi, znaménka je však netrápí

Téměř třetina Čechů se během letních měsíců cíleně opaluje. Nicméně preventivní kontrole svých pih a mateřských znamének se věnuje pouze necelá třetina příznivců opalování. Přitom rizika spojená s nadměrným sluněním si uvědomují více jak čtyři pětiny populace, kteří se fenoménu letního období, tedy opalování cíleně věnují.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého se u více jak čtvrtiny příznivců opalování vyskytují faktory, které v souvislosti s nadměrným sluněním zvyšují riziko karcinomů kůže. Vzhledem ke skutečnosti, že karcinomy kůže jsou v České republice stále častější, je poměrně zarážející fakt, že více jak třetina Čechů, kteří se v letních měsících věnují opalování, nedodržují obecně známé zásady tzv. rozumného chování na slunci, které významným způsobem snižují riziko vzniku některého z typů karcinomu kůže. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP rovněž poukazuje na skutečnost, že většina domácích příznivců opalování, dává přednost spíše nárazovému slunění.

Výsledky umožní lépe odhadnout, které skupiny jsou více ohroženy nejzhoubnějším kožním nádorem, melanomem.

"Každoroční akce Evropský den melanomu vznikla, aby upozornila veřejnost na rizika této choroby. Jako specialista dermatolog a zároveň ředitel Bulovky jsem rád, že je to právě naše nemocnice, která v této důležité prevenci hraje hlavní roli," řekl ředitel Petr Zajíc.

Na zhoubný melanom umírají ročně stovky lidí

Maligní melanom je dlouhodobě jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kůže, přibývá ho hlavně u mladých lidí. Nejvyšší nárůst zjišťují lékaři u dívek a žen od 10 do 29 let věku. I když nádor lze snadno, a tedy včas odhalit, ročně na něj zemře v ČR kolem 300 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Za 11 uplynulých ročníků Evropského dne melanomu v ČR bylo vyšetřeno přes 45 000 lidí. Cílem je odhalit maligní melanom včas. Včasná diagnostika znamená lepší vyhlídky na vyléčení. Krédem všech dermatologů podle ředitele je, že žádný pacient by neměl na melanom zemřít. Více informací naleznou zájemci o vyšteření na stránkách dermanet.cz.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat