Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kliniky vyšetří znaménka bez objednání, kvůli výzkumu

Rakovina kůže - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakovina kůže - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zájemci si mohou na různých klinikách v republice nechat bez objednání vyšetřit pigmentové skvrny a znaménka na kůži. Součástí vyšetření je dotazník o návycích při opalování. Výsledky umožní lépe odhadnout, které skupiny jsou více ohroženy nejzhoubnějším kožním nádorem.

V pondělí otevře dveře například Nemocnice Na Bulovce všem zájemcům, kteří si chtějí nechat bez objednání vyšetřit pigmentové skvrny a znaménka na kůži, řekl to mluvčí nemocnice Martin Šalek. A to od sedmi hodin ráno až do půl čtvrté odpoledne. Akce se koná při příležitosti Evropského dne melanomu.

Koordinátorkou akce je přednostka kliniky profesorka Jana Hercogová, která je také předsedkyní České akademie dermatovenerologie. Vyšetření s možností vyplnit dotazník poskytnou i ostatní dermatovenerologické kliniky po celé ČR. Vyplněné dotazníky se soustředí na Bulovce, kde je lékaři zpracují.

Češi se opalují rádi, znaménka je však netrápí

Téměř třetina Čechů se během letních měsíců cíleně opaluje. Nicméně preventivní kontrole svých pih a mateřských znamének se věnuje pouze necelá třetina příznivců opalování. Přitom rizika spojená s nadměrným sluněním si uvědomují více jak čtyři pětiny populace, kteří se fenoménu letního období, tedy opalování cíleně věnují.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého se u více jak čtvrtiny příznivců opalování vyskytují faktory, které v souvislosti s nadměrným sluněním zvyšují riziko karcinomů kůže. Vzhledem ke skutečnosti, že karcinomy kůže jsou v České republice stále častější, je poměrně zarážející fakt, že více jak třetina Čechů, kteří se v letních měsících věnují opalování, nedodržují obecně známé zásady tzv. rozumného chování na slunci, které významným způsobem snižují riziko vzniku některého z typů karcinomu kůže. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP rovněž poukazuje na skutečnost, že většina domácích příznivců opalování, dává přednost spíše nárazovému slunění.

Výsledky umožní lépe odhadnout, které skupiny jsou více ohroženy nejzhoubnějším kožním nádorem, melanomem.

"Každoroční akce Evropský den melanomu vznikla, aby upozornila veřejnost na rizika této choroby. Jako specialista dermatolog a zároveň ředitel Bulovky jsem rád, že je to právě naše nemocnice, která v této důležité prevenci hraje hlavní roli," řekl ředitel Petr Zajíc.

Na zhoubný melanom umírají ročně stovky lidí

Maligní melanom je dlouhodobě jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kůže, přibývá ho hlavně u mladých lidí. Nejvyšší nárůst zjišťují lékaři u dívek a žen od 10 do 29 let věku. I když nádor lze snadno, a tedy včas odhalit, ročně na něj zemře v ČR kolem 300 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Za 11 uplynulých ročníků Evropského dne melanomu v ČR bylo vyšetřeno přes 45 000 lidí. Cílem je odhalit maligní melanom včas. Včasná diagnostika znamená lepší vyhlídky na vyléčení. Krédem všech dermatologů podle ředitele je, že žádný pacient by neměl na melanom zemřít. Více informací naleznou zájemci o vyšteření na stránkách dermanet.cz.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.