Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťata opět zaútočí. Proti encefalitidě pomůže včasné očkování

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

PRAHA Klíšťat bude letos podle předpovědí hodně, mohl by se zvýšit také počet nemocných klíšťovou encefalitidou. Loni se v ČR touto nemocí nakazilo 816 lidí, je to druhý nejvyšší počet za posledních 25 let.

Zima byla podobně jako loni pro klíšťata příhodná, cizopasníci přezimovali pod souvislými vrstvami sněhu, řekl novinářům Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu. Varoval, že nakazit se člověk může i bez klíštěte - z tepelně neupraveného mléka a výrobků od nakažených krav, koz a ovcí.

"Loni v první polovině roku překročila nemocnost 1,4 násobně hodnotu v témže období v roce 2008 a 1,7 násobně desetiletý průměr," připomněl. Letos našli parazitologové první klíšťata již 18. března, navíc i jejich larvy, což prý není v tomto období obvyklé.

Analýza epidemiologických dat za roky 1997 až 2008 podle Daniela ukázala, že z mléka a mléčných výrobků se nakazilo 64 lidí, z nich 56 procent z kozího mléka, 33 procent z ovčího sýra, zbytek z mléka kravského. "Ani jeden z takto nakažených nebyl proti klíšťové encefalitidě očkován," upozornil.

Klíšťata nejen v lese
Nákaza podle Daniela hrozí lidem nejen v přírodě, ale i v městských parcích. Na očkování ve zkráceném schématu je nyní vhodná doba, do měsíce po zahájení, tedy dva týdny po druhé injekci, nastupuje imunita. Kdo se nyní nechá očkovat, může být na prázdniny nebo letní dovolenou již klidný.

Na webu http://old.arcdata.cz/arcgisweb/klistata/ najdou zájemci mapové znázornění výskytu v letech 1971 až 2008. Lidé si tak mohou ověřit, zda žijí nebo se chystají na dovolenou do oblasti zamořené infikovanými klíšťaty. Z aktuálních předpovědí počasí se dozvědí, nakolik jsou klíšťata právě aktivní.

Veterinární lékař Viktor Kočí připomněl, že nákaza hrozí také prostřednictvím zvířecích mazlíčků. Pes či kočka, kteří chodí ven, se pro klíště stávají "autobusem", jenž ho dopraví až do domácnosti. Napité klíště odpadne někde v bytě a může se přisát na člověka. Kočí doporučil, aby lidé své zvířecí kamarády po procházkách pečlivě prohlíželi a preventivně je chránili speciálními prostředky, jež klíšťata odpudí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?