Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kojení, věc veřejná. Neskrývané kojení některé hosty udivuje, říká majitel restaurace

Zdraví

  18:33
PRAHA - Spatřit kojící ženu na lavičce v parku, zahradní restauraci či kavárně bylo ještě před pár desetiletími téměř nemožné. Dnešní matky ale razí tezi, že když je dítě hladové, má dostat najíst. Hned a kdekoli. Je to přece naprosto přirozené. Jenže na druhé straně stojí ti, jimž není příjemné se na kojení dívat. Obzvlášť tehdy, když ženy mateřství vystavují přespříliš.

Za kojení bez omezení u nás bojuje od roku 2013 skupina Kojící guerilla, která pořádá podpůrná kojicí setkání na nejrůznějších veřejných místech foto: Anna Vavríková, MAFRA

Je to jen několik týdnů, kdy německým veřejným míněním zahýbal případ „kavárník versus kojící matka“. Ve zkratce šlo o to, že majitel vyhlášeného berlínského podniku požádal kojící maminku, která se usadila přímo u okna, aby šla své dítě nakrmit na diskrétnější místo. Když žena odmítla, kavárník ji ze své provozovny vykázal úplně. S odůvodněním, že musí brát ohledy na ostatní klienty. Matka Johanna Spankeová se rozpálila doruda. Na sociální sítě vystavila snímek, na kterém krmí tříměsíčního syna. A zorganizovala petici požadující zákon na ochranu kojení na veřejnosti. V pátek odpoledne podpisová akce zdolala potřebnou hranici dvaceti tisíc podpisů.

Chci vidět i vaše prsa. Karolína Kurková bojuje za kojení na veřejnosti

V dopise adresovaném ministryni pro rodinu Manuele Schwesigové uvádí, že kojící matky by na veřejných místech neměly být diskriminovány. „Nikdy by mě nenapadlo, že je kojení na veřejnosti v Německu tabu! Kojící ženy mají právo podílet se na veřejném životě, aniž by byly ponižovány,“ píše v prohlášení Spankeová. V Německu sice neexistuje zákaz kojit děti na veřejných místech, jako platil kdysi například ve Skotsku, avšak podnikatelé mohou uplatňovat svá práva spojená s provozovnou, na jejichž základě mohou kojící matky vykázat z podniku.

Kam jenom s očima

Česko podobné problémy jako naši západní sousedé zatím v takovém rozsahu řešit nemuselo. Zejména na diskusních fórech na internetu a na sociálních sítích se však lze dočíst, že kojící matky v restauracích potíže mívají. „Všichni po nás začali rozzuřeně koukat, a jeden pán mi dokonce řekl, že s tím dítětem mám odejít na záchod, když chci krmit,“ postěžovala si například žena, která začala kojit v nejmenované zámecké restauraci.

Kojení chrání dítě před obezitou, vyplynulo ze studie

S pocity z opačné strany se svěřila pětatřicetiletá Karolína: „Proti kojení ani kojícím maminkám nic nemám. Ale když jsme s kamarádkou a manžely na společném obědě a její dvouapůlletý syn z ní začne při jídle strhávat tričko, sám si vytahuje její prsa a dožaduje se kojení, je to fakt divné. Nevíme, kam s očima.“ Ani jeden z výše zmíněných názorů není ojedinělý a je zřejmé, že i česká společnost je v otázce kojení rozdělena na dva tábory. Roztržky však ponejvíce vznikají mezi maminkami a hosty. Krátký průzkum v restauracích a kavárnách naopak ukázal, že většina podniků je ke kojení tolerantní.

PODPORA KOJENÍ ZE SVĚTA CELEBRIT:

Česká modelka Karolína Kurková
Ruská modelka Natalia Vodianová

Třeba v pražském Café Louvre, kde se s kojením setkávají běžně, zastávají názor hosty nevychovávat. Rozhodnutí nechávají na ženách. Podobně to vidí v síti kaváren Cross Café. „Doposud jsme to nemuseli nijak řešit, vůbec nejsme proti a neregistrujeme žádné dotazy, či dokonce stížnosti od ostatních hostů,“ říká Vendula Mrázová, marketingová manažerka řetězce. Maminky si podle ní mohou ve většině kaváren najít klidné místo téměř v soukromí.

Kdekoli. I za chůze

Podle Marka Landsingera z restaurace Pizza Nuova je kojení v podniku, který spadá do rodiny Ambiente, každodenní a akceptovanou praxí. „Tolerujeme ho beze zbytku s tím, že jsme rádi, když si ženy prso a hlavičku dítěte zahalí šátkem, jde i o ostatní stoly v restauraci. Při otevřeném kojení jsou někteří hosté v údivu,“ podotýká Landsinger s tím, že ženy také mohou v restauraci kojit u přebalovacího pultu.

Zdá se, že nejde ani tak o to, zda kojit na veřejnosti, či nikoli. Spíše je otázkou jak. Není totiž kojení jako kojení. Je rozdíl posadit se do rohu kavárny a zahalit se třeba šátkem nebo se pootočit směrem ke stěně, anebo uprostřed plné restaurace v době oběda vytáhnout monumentální poprsí na odiv hostům. U některých matek pak skoro vzniká dojem, že se potřebují ukazovat světu.

Otázka intimity

Propagátor kvalitního stravování a milovník dobrého jídla Pavel Maurer považuje kojení za jeden z nejkrásnějších gastronomických zázraků na světě. Jedním dechem ale dodává, že kojící matky by měly respektovat intimitu svou i svého okolí. Jinak řečeno: chovat se ohleduplně. „Dítě hladem nejspíš neumře, než se matka přesune na vhodné místo. Někdy mám pocit, že se kojící ženy tak trochu zbytečně chlubí, vystavují se více, než je třeba. Uvádějí tím do rozpaků především muže a mládež,“ popisuje Maurer s tím, že pro krmení miminka je lepší ústraní a klid. Přiznává, že by ho obtěžovalo, kdyby při jídle žena u vedlejšího stolu vytáhla prso a začala kojit. „Navíc já někdy trochu mlaskám a ťukám příborem do talíře – a to, myslím, zas bude vyrušovat matku i kojence,“ dodává s nadsázkou.

Kojení na víc způsobů

Denisa Varga Chudá z Mateřského centra Domeček YMCA považuje kojení na veřejnosti za naprosto normální věc. Současně ale i ona potvrzuje, že se dá dělat různými způsoby. Venku podle ní lze kojit decentně, bez toho, aby to někoho pobuřovalo. „Co uděláte, když dítě začne úpěnlivě plakat a vy víte, že pomůže jedině kojení, a nacházíte se právě někde venku, kde je spousta lidí? Samozřejmě, každá správná maminka neváhá ani chvilku a své dítě nakrmí třeba i za chůze. Podle mne je mnohem horší a obtěžující plačící dítě než kojící matka,“ podotýká Chudá.

Jedna z maminek se v internetové diskusi svěřila, že zpočátku hodně řešila, kde a jak své mimino nakojí: „Pak už mi to bylo jedno. Když měl hlad, sedla jsem si tam, kde jsem právě byla. Přece ho nenechám brečet hlady nebo nebudu zalezlá stále doma.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat