Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kojení, věc veřejná. Neskrývané kojení některé hosty udivuje, říká majitel restaurace

Za kojení bez omezení u nás bojuje od roku 2013 skupina Kojící guerilla, která... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za kojení bez omezení u nás bojuje od roku 2013 skupina Kojící guerilla, která... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Spatřit kojící ženu na lavičce v parku, zahradní restauraci či kavárně bylo ještě před pár desetiletími téměř nemožné. Dnešní matky ale razí tezi, že když je dítě hladové, má dostat najíst. Hned a kdekoli. Je to přece naprosto přirozené. Jenže na druhé straně stojí ti, jimž není příjemné se na kojení dívat. Obzvlášť tehdy, když ženy mateřství vystavují přespříliš.

Je to jen několik týdnů, kdy německým veřejným míněním zahýbal případ „kavárník versus kojící matka“. Ve zkratce šlo o to, že majitel vyhlášeného berlínského podniku požádal kojící maminku, která se usadila přímo u okna, aby šla své dítě nakrmit na diskrétnější místo. Když žena odmítla, kavárník ji ze své provozovny vykázal úplně. S odůvodněním, že musí brát ohledy na ostatní klienty. Matka Johanna Spankeová se rozpálila doruda. Na sociální sítě vystavila snímek, na kterém krmí tříměsíčního syna. A zorganizovala petici požadující zákon na ochranu kojení na veřejnosti. V pátek odpoledne podpisová akce zdolala potřebnou hranici dvaceti tisíc podpisů.

V dopise adresovaném ministryni pro rodinu Manuele Schwesigové uvádí, že kojící matky by na veřejných místech neměly být diskriminovány. „Nikdy by mě nenapadlo, že je kojení na veřejnosti v Německu tabu! Kojící ženy mají právo podílet se na veřejném životě, aniž by byly ponižovány,“ píše v prohlášení Spankeová. V Německu sice neexistuje zákaz kojit děti na veřejných místech, jako platil kdysi například ve Skotsku, avšak podnikatelé mohou uplatňovat svá práva spojená s provozovnou, na jejichž základě mohou kojící matky vykázat z podniku.

Kam jenom s očima

Česko podobné problémy jako naši západní sousedé zatím v takovém rozsahu řešit nemuselo. Zejména na diskusních fórech na internetu a na sociálních sítích se však lze dočíst, že kojící matky v restauracích potíže mívají. „Všichni po nás začali rozzuřeně koukat, a jeden pán mi dokonce řekl, že s tím dítětem mám odejít na záchod, když chci krmit,“ postěžovala si například žena, která začala kojit v nejmenované zámecké restauraci.

S pocity z opačné strany se svěřila pětatřicetiletá Karolína: „Proti kojení ani kojícím maminkám nic nemám. Ale když jsme s kamarádkou a manžely na společném obědě a její dvouapůlletý syn z ní začne při jídle strhávat tričko, sám si vytahuje její prsa a dožaduje se kojení, je to fakt divné. Nevíme, kam s očima.“ Ani jeden z výše zmíněných názorů není ojedinělý a je zřejmé, že i česká společnost je v otázce kojení rozdělena na dva tábory. Roztržky však ponejvíce vznikají mezi maminkami a hosty. Krátký průzkum v restauracích a kavárnách naopak ukázal, že většina podniků je ke kojení tolerantní.

PODPORA KOJENÍ ZE SVĚTA CELEBRIT:

Česká modelka Karolína Kurková
Ruská modelka Natalia Vodianová

Třeba v pražském Café Louvre, kde se s kojením setkávají běžně, zastávají názor hosty nevychovávat. Rozhodnutí nechávají na ženách. Podobně to vidí v síti kaváren Cross Café. „Doposud jsme to nemuseli nijak řešit, vůbec nejsme proti a neregistrujeme žádné dotazy, či dokonce stížnosti od ostatních hostů,“ říká Vendula Mrázová, marketingová manažerka řetězce. Maminky si podle ní mohou ve většině kaváren najít klidné místo téměř v soukromí.

Kdekoli. I za chůze

Podle Marka Landsingera z restaurace Pizza Nuova je kojení v podniku, který spadá do rodiny Ambiente, každodenní a akceptovanou praxí. „Tolerujeme ho beze zbytku s tím, že jsme rádi, když si ženy prso a hlavičku dítěte zahalí šátkem, jde i o ostatní stoly v restauraci. Při otevřeném kojení jsou někteří hosté v údivu,“ podotýká Landsinger s tím, že ženy také mohou v restauraci kojit u přebalovacího pultu.

Zdá se, že nejde ani tak o to, zda kojit na veřejnosti, či nikoli. Spíše je otázkou jak. Není totiž kojení jako kojení. Je rozdíl posadit se do rohu kavárny a zahalit se třeba šátkem nebo se pootočit směrem ke stěně, anebo uprostřed plné restaurace v době oběda vytáhnout monumentální poprsí na odiv hostům. U některých matek pak skoro vzniká dojem, že se potřebují ukazovat světu.

Otázka intimity

Propagátor kvalitního stravování a milovník dobrého jídla Pavel Maurer považuje kojení za jeden z nejkrásnějších gastronomických zázraků na světě. Jedním dechem ale dodává, že kojící matky by měly respektovat intimitu svou i svého okolí. Jinak řečeno: chovat se ohleduplně. „Dítě hladem nejspíš neumře, než se matka přesune na vhodné místo. Někdy mám pocit, že se kojící ženy tak trochu zbytečně chlubí, vystavují se více, než je třeba. Uvádějí tím do rozpaků především muže a mládež,“ popisuje Maurer s tím, že pro krmení miminka je lepší ústraní a klid. Přiznává, že by ho obtěžovalo, kdyby při jídle žena u vedlejšího stolu vytáhla prso a začala kojit. „Navíc já někdy trochu mlaskám a ťukám příborem do talíře – a to, myslím, zas bude vyrušovat matku i kojence,“ dodává s nadsázkou.

Kojení na víc způsobů

Denisa Varga Chudá z Mateřského centra Domeček YMCA považuje kojení na veřejnosti za naprosto normální věc. Současně ale i ona potvrzuje, že se dá dělat různými způsoby. Venku podle ní lze kojit decentně, bez toho, aby to někoho pobuřovalo. „Co uděláte, když dítě začne úpěnlivě plakat a vy víte, že pomůže jedině kojení, a nacházíte se právě někde venku, kde je spousta lidí? Samozřejmě, každá správná maminka neváhá ani chvilku a své dítě nakrmí třeba i za chůze. Podle mne je mnohem horší a obtěžující plačící dítě než kojící matka,“ podotýká Chudá.

Jedna z maminek se v internetové diskusi svěřila, že zpočátku hodně řešila, kde a jak své mimino nakojí: „Pak už mi to bylo jedno. Když měl hlad, sedla jsem si tam, kde jsem právě byla. Přece ho nenechám brečet hlady nebo nebudu zalezlá stále doma.“

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...