Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kojeným miminkům stačí i ve vedru jen mateřské mléko

Kojení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby kojenců pokryje mateřské mléko. ČTK to řekla předsedkyně Laktační ligy lékařka Anna Mydlilová.

Propaguje kojení jako nejpřirozenější výživu dítěte. V době prázdnin a cestování má kojení i další výhodu, že krmení není nutno chystat a hygiena je zajištěna.

"Mateřské mléko je dobrým zdrojem tekutin, obsahuje 85 procent vody, takže není nutné, aby se kojenému dítěti dodávala voda. Ani v tropech, kde mají mnohem větší vedra, někdy i padesátistupňová, se kojencům nic nedává," řekla. Podle doporučení by děti měly být plně kojeny do půl roku věku, pak je možno začít jejich jídelníček rozšiřovat.

Dítě pije na žízeň, ne na hlad

Kojenec pije v horku častěji a bere si jen "přední" mléko, které obsahuje laktózu a není tolik tučné. "Dítě pije v horku i dvanáctkrát, patnáctkrát za den, někdy jsou maminky zaskočené, že se režim kojení změnil. Je to tím, že dítě pije krátce, jen na žízeň, ne na hlad," vysvětlila lékařka.

V porodnicích, které se zapojily do celosvětového hnutí Baby friendly hospital, tedy jsou "přátelské dětem", se maminky dozvědí, že dítě si samo reguluje počet kojení na žízeň a hlad. "Ono je tím, kdo vše řídí, kojení nemá být pravidelně každé tři hodiny, jak to ještě někde prosazují, a běda mamince, když se jejich radou neřídí," dodala.

U kojených dětí se tekutiny začínají přidávat až od desátého měsíce věku, dětem na umělé výživě od šestého měsíce.

Ze stovky českých porodnic je 67 "přátelských dětem". Titul dostanou, když dodržují deset kroků k úspěšnému kojení. Posuzuje se tak kvalita poskytované péče. Mydlilová připomněla, že pro správný start kojení je optimální, když se dítě položí mamince na břicho hned po porodu, a to i po císařském.

"Dítě má ještě prvotní reflexy, samo se k prsu dostává, krauluje, ručkama si pomáhá, masíruje prs, což pomáhá ke spouštění tvorby mléka," popsala. Podle českých statistiků nebylo nikdy kojeno jen pět procent dětí. Při propuštění z porodnice je kojeno až 96 procent dětí, do šesti týdnů 85 procent a do půl doku 62 procent. Důležitost kojení připomíná Světový týden kojení 1. až 7. srpna, Český týden kojení je 16. až 22. září.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...