Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kojeným miminkům stačí i ve vedru jen mateřské mléko

Zdraví

  7:00
PRAHA - Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby kojenců pokryje mateřské mléko. ČTK to řekla předsedkyně Laktační ligy lékařka Anna Mydlilová.
Kojení - ilustrační foto.

Kojení - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Propaguje kojení jako nejpřirozenější výživu dítěte. V době prázdnin a cestování má kojení i další výhodu, že krmení není nutno chystat a hygiena je zajištěna.

"Mateřské mléko je dobrým zdrojem tekutin, obsahuje 85 procent vody, takže není nutné, aby se kojenému dítěti dodávala voda. Ani v tropech, kde mají mnohem větší vedra, někdy i padesátistupňová, se kojencům nic nedává," řekla. Podle doporučení by děti měly být plně kojeny do půl roku věku, pak je možno začít jejich jídelníček rozšiřovat.

Dítě pije na žízeň, ne na hlad

Kojenec pije v horku častěji a bere si jen "přední" mléko, které obsahuje laktózu a není tolik tučné. "Dítě pije v horku i dvanáctkrát, patnáctkrát za den, někdy jsou maminky zaskočené, že se režim kojení změnil. Je to tím, že dítě pije krátce, jen na žízeň, ne na hlad," vysvětlila lékařka.

V porodnicích, které se zapojily do celosvětového hnutí Baby friendly hospital, tedy jsou "přátelské dětem", se maminky dozvědí, že dítě si samo reguluje počet kojení na žízeň a hlad. "Ono je tím, kdo vše řídí, kojení nemá být pravidelně každé tři hodiny, jak to ještě někde prosazují, a běda mamince, když se jejich radou neřídí," dodala.

U kojených dětí se tekutiny začínají přidávat až od desátého měsíce věku, dětem na umělé výživě od šestého měsíce.

Ze stovky českých porodnic je 67 "přátelských dětem". Titul dostanou, když dodržují deset kroků k úspěšnému kojení. Posuzuje se tak kvalita poskytované péče. Mydlilová připomněla, že pro správný start kojení je optimální, když se dítě položí mamince na břicho hned po porodu, a to i po císařském.

"Dítě má ještě prvotní reflexy, samo se k prsu dostává, krauluje, ručkama si pomáhá, masíruje prs, což pomáhá ke spouštění tvorby mléka," popsala. Podle českých statistiků nebylo nikdy kojeno jen pět procent dětí. Při propuštění z porodnice je kojeno až 96 procent dětí, do šesti týdnů 85 procent a do půl doku 62 procent. Důležitost kojení připomíná Světový týden kojení 1. až 7. srpna, Český týden kojení je 16. až 22. září.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat