Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komáří sezóna vrcholí. Koho koušou víc a jak se jim ubránit?

Zdraví

  13:37
NEW YORK - Vrcholí komáří sezóna a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem jeho neustálých útoků. Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.
Komár (ilustrační foto)

Komár (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jedním z odborníků, který se tomuto problému věnuje, je molekulární biolog L.J. Zwiebel, profesor americké Vanderbiltovy univerzity. Komáři nacházejí své savčí oběti tím, že cítí teplo a oxid uhličitý, které savci vylučují. Těhotné ženy a objemnější lidé jsou někdy oběťmi četnějších útoků, protože vyvíjejí víc energie než průměrný člověk.

Tělesný pach

Komáry také navádí jejich čich. "Navzdory tomu, co mi tvrdila moje babička, nemám sladkou krev," říká Zwiebel, protože komáři podle něj nedokážou rozeznat kvalitu krve.

ČTĚTE TAKÉ:

"Komáry přitahuje náš lidský tělesný pach, a ten je převážně důsledkem bakterií na naší kůži," dodal Zwiebel. "Flora a fauna na naší kůži" podle jeho slov voní komárům přitažlivě, a to se zvyšuje u lidí, kteří tráví hodně času venku nebo se hodně potí.

Pokud je Zwiebelovi známo, neexistují vědecké podklady dokazující, že lidí s vysokým cholesterolem či cukrovkou komáry odpuzují, jak tvrdí některé internetové servery. Stejně tak nepomůže brát vitamin B, jíst česnek nebo užívat určité léky.

Komáří kousnutí

Různé jsou také reakce lidí na komáří kousnutí. Po 20 letech v laboratoři s kousavým hmyzem prý může Zwiebel strčit ruku do nádrže s komáry, nechat se stokrát kousnout a přesto se mu na kůži "nezkřiví ani chlup". Děti, které jsou pokousány mnohem méně často než dospělí, mohou mít silnější reakce na kousance, protože jejich imunitní systém se ještě plně nevyvinul.

Ovšem dospělí, kteří jsou přesvědčeni, že právě na ně mají komáři obzvláště spadeno, obvykle nejsou pokousáni častěji než jiní. "Existují lidé, kteří mají silnou alergickou reakci na kousnutí, a proto jim může připadat, že ho utrpěli mnohem častěji, což tak pravděpodobně není," řekl Zwiebel.

Lidem pokrytým pupínky a svědivými rankami radí přestat se škrábat. Když komár kousne, zanechá po sobě jisté množství slin, které obsahují mimo jiné i protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a coby reakci vyšle histaminy. Škrábání jen roznese sliny a povzbudí tak vyloučení většího množství protilátek a tím i větší množství svědění a... roztočí propojený cyklus.

Ti, kdo po pokousání otečou a kousnutí je hodně svědí a pálí, by se měli poradit s lékařem a začít brát denně volně prodejná antihistaminika jako prevenci, dodal Zwiebel. Komáři je sice budou kousat dál, ale oni si toho budou méně nebo úplně přestanou všímat, protože lék zabrání alergické reakci, jež mění bezbolestné kousnutí ve svědící nepříjemnost.

Samičky komárů

Komáří samičky žene příroda ke kousání lidí, protože potřebují krvavou stravu, aby dokončily svůj reproduktivní cyklus a vyprodukovaly životaschopná vajíčka, což vyžaduje velký přísun proteinu. Abyste snížili riziko pokousání, myjte se antibakteriálním mýdlem, které sníží množství bakterií přitahujících komáry na vaší kůži, radí Zwiebel.

Mezi další způsoby, jak se vyhnout pokousání komáry, patří vyhýbat se pobytu venku za úsvitu a soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pomohou i venkovní větráky, které hmyz zaženou. Pokud není příliš horko, dají se nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. A pomoct pomohou samozřejmě také repelenty.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat