Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Komáří sezóna vrcholí. Koho koušou víc a jak se jim ubránit?

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Vrcholí komáří sezóna a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem jeho neustálých útoků. Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedním z odborníků, který se tomuto problému věnuje, je molekulární biolog L.J. Zwiebel, profesor americké Vanderbiltovy univerzity. Komáři nacházejí své savčí oběti tím, že cítí teplo a oxid uhličitý, které savci vylučují. Těhotné ženy a objemnější lidé jsou někdy oběťmi četnějších útoků, protože vyvíjejí víc energie než průměrný člověk.

Tělesný pach

Komáry také navádí jejich čich. "Navzdory tomu, co mi tvrdila moje babička, nemám sladkou krev," říká Zwiebel, protože komáři podle něj nedokážou rozeznat kvalitu krve.

ČTĚTE TAKÉ:

"Komáry přitahuje náš lidský tělesný pach, a ten je převážně důsledkem bakterií na naší kůži," dodal Zwiebel. "Flora a fauna na naší kůži" podle jeho slov voní komárům přitažlivě, a to se zvyšuje u lidí, kteří tráví hodně času venku nebo se hodně potí.

Pokud je Zwiebelovi známo, neexistují vědecké podklady dokazující, že lidí s vysokým cholesterolem či cukrovkou komáry odpuzují, jak tvrdí některé internetové servery. Stejně tak nepomůže brát vitamin B, jíst česnek nebo užívat určité léky.

Komáří kousnutí

Různé jsou také reakce lidí na komáří kousnutí. Po 20 letech v laboratoři s kousavým hmyzem prý může Zwiebel strčit ruku do nádrže s komáry, nechat se stokrát kousnout a přesto se mu na kůži "nezkřiví ani chlup". Děti, které jsou pokousány mnohem méně často než dospělí, mohou mít silnější reakce na kousance, protože jejich imunitní systém se ještě plně nevyvinul.

Ovšem dospělí, kteří jsou přesvědčeni, že právě na ně mají komáři obzvláště spadeno, obvykle nejsou pokousáni častěji než jiní. "Existují lidé, kteří mají silnou alergickou reakci na kousnutí, a proto jim může připadat, že ho utrpěli mnohem častěji, což tak pravděpodobně není," řekl Zwiebel.

Lidem pokrytým pupínky a svědivými rankami radí přestat se škrábat. Když komár kousne, zanechá po sobě jisté množství slin, které obsahují mimo jiné i protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a coby reakci vyšle histaminy. Škrábání jen roznese sliny a povzbudí tak vyloučení většího množství protilátek a tím i větší množství svědění a... roztočí propojený cyklus.

Ti, kdo po pokousání otečou a kousnutí je hodně svědí a pálí, by se měli poradit s lékařem a začít brát denně volně prodejná antihistaminika jako prevenci, dodal Zwiebel. Komáři je sice budou kousat dál, ale oni si toho budou méně nebo úplně přestanou všímat, protože lék zabrání alergické reakci, jež mění bezbolestné kousnutí ve svědící nepříjemnost.

Samičky komárů

Komáří samičky žene příroda ke kousání lidí, protože potřebují krvavou stravu, aby dokončily svůj reproduktivní cyklus a vyprodukovaly životaschopná vajíčka, což vyžaduje velký přísun proteinu. Abyste snížili riziko pokousání, myjte se antibakteriálním mýdlem, které sníží množství bakterií přitahujících komáry na vaší kůži, radí Zwiebel.

Mezi další způsoby, jak se vyhnout pokousání komáry, patří vyhýbat se pobytu venku za úsvitu a soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pomohou i venkovní větráky, které hmyz zaženou. Pokud není příliš horko, dají se nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. A pomoct pomohou samozřejmě také repelenty.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.