Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konopí a kanabiniody mají široké využití, říká epidemiolog

Zdraví

  5:03
Konopí a kanabiniody mají široké využitíKonopí si zaslouží stát se běžným léčivem, bez předsudků i bez klamných nadějí, je přesvědčen Tomáš Zábranský, epidemiolog a ředitel pro vědu a výzkum v Mezinárodním institutu pro konopí a kanabinoidy (ICCI).

Marihuana foto: MAFRA

LN Stál jste u zrodu multidisciplinárního Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy. Co je náplní jeho činnosti?
Naším cílem je zmapovat látky obsažené v konopí, tedy zejména kanabinoidy. Potřebujeme je poznat lépe, než jak je známe doposud, prozkoumat důkladně jejich složení a účinky jejich kombinací při léčbě příznaků nemocí a jejich příčin.

LN Institut se věnuje i standardizaci procesu výroby konopí.
Jak říká člen vědecké rady našeho ústavu a legenda výzkumu konopí Lumír Ondřej Hanuš: „Když chcete někoho něčím léčit, musíte vědět přesně, co a kolik mu dáváte.“ A já ještě dodávám - a jak to na něj působí. Chceme, aby každý indikovaný pacient měl v budoucnu možnost použití léčebné konopí na „svou vlastní“ personalizovanou léčbu na přísně vědeckém základě. ICCI bude také certifikovat procesy při výrobě léčiv a dalších přípravků na bázi léčebného konopí, a to vždy především s ohledem na bezpečí a prospěch pacientů. Konopí si zkrátka už zaslouží stát se běžným funkčním, nudným léčivem, ke kterému budeme mít vztah bez předsudků i bez klamných nadějí.

LN Jak probíhá výzkum konopí?
Jako každý jiný výzkum. Pracovně se dá rozdělit na několik „pilířů“ či oblastí - a o těch se dočtete na webové stránce www.icci.science. Jinak jej lze jako každý biomedicínský výzkum v zásadě rozdělit na dvě fáze - nejdříve fázi preklinickou a tu pak na řadu podfází od in vitro (ve zkumavce) až po výzkum na zvířecích modelech. Pak přichází delikátní období klinického výzkumu, kdy se ten nebo onen přípravek či ta nebo ona odrůda léčebného konopí „zkouší“ na lidech. Výzkum konopí a kanabinoidů zasahuje výrazně do biochemie, respektive biochemie je jeho zásadní součástí, ale také do fyziologie, onkologie, a k překvapení mnohých i do chirurgických oborů.

Léčba konopím i pro děti. V Praze se pochodovalo za legalizaci marihuany

LN Kde všude se dá konopí a látky z něj využít?
Vlastně se mi špatně hledají oblasti medicíny, kde by konopí a látky z něj potenciálně neměly význam. Už nyní mají široké spektrum užití, byť „jen“ pro symptomatickou léčbu, tedy pro léčbu příznaků, nikoli příčin onemocnění. Avšak víme, že jsou zapojeny do řízení pochodů v lidském těle od systémové úrovně až po řízení životního cyklu jakékoliv lidské buňky, a dokonce i do pochodů na subbuněčné úrovni. Proto tvrdím, že pokud se vědě podaří tyto „kanabinoidní“ pochody cíleně ovlivňovat, otevřou se možnosti pro léčbu příčin chorob opravdu revoluční. Přirovnání k zavedení penicilinu nemusí být žádným přeháněním.

LN To je zatím spíše hudba budoucnosti. Pro jaké léčebné využití konopí a látek z něj už jsou dostatečné důkazy?
Momentální schválené použití fytokanabinoidů (tedy látek z rostlin konopí - ať už v izolovaném stavu, nebo v komplexu dalších konopných látek, jak je rostliny konopí vytvářejí) je „jen“ pro léčbu symptomů - jenže symptomů tak rozšířených, že jsou ty indikace vlastně velmi časté. Asi nejobecnější je středně těžká a těžká bolest, kde se pomocí kanabinoidů zvládají i jinak těžko léčitelné stavy. Momentálně je například ve světě široce zaváděna a velmi důkladně zkoumána úleva od neuropatické bolesti při cukrovce, na niž namnoze nezabírají ani opiáty. Bolest se úspěšně léčí u nádorových onemocnění, tam obzvláště výhodně v kombinaci s opiáty, ale také „jen“ konopnými přípravky bez opiátů, a u řady jiných nemocí, které způsobují mnohdy ničivou, normální život znemožňující bolest.

LN Proč volí konopí pacienti s roztroušenou sklerózou nebo Parkinsonovou nemocí?
Pozitivní účinky konopí a přípravků z něj jsou známé u neurodegenerativních onemocnění. Asi nejpopulárnější je léčba křečových stavů a bolesti, ale i potíží s vyprazdňováním a dalších nepříjemných příznaků u roztroušené sklerózy. Přinejmenším subjektivně má konopí a přípravky z něj silně pozitivní účinky také u Parkinsonovy nemoci, Tourettova syndromu a podle posledních izraelských studií také u Alzheimerovy nemoci.

Konopný olej omladí a zregeneruje kůži. Pomáhá také při ekzémech

LN Kde ještě se používá konopí?
Dávno je známé použití v dermatologii pro léčbu nejrůznějších kožních defektů. Konopí a přípravky z něj už přes dvacet let v mnoha zemích ulevují od zvracení a od život ohrožujícího nechutenství pacientům, kteří mají HIV/AIDS, ale také nemocným, u nichž zvracení a nechutenství je vedlejším příznakem různých typů agresivní léčby, zejména nádorů. V rostlině konopí je obsaženo nejméně sto třicet různých kanabinoidů, a drtivá většina z těch, jejichž účinky známe, má somatické, tedy na tělesné zdraví působící účinky a nijak neovlivňuje psychiku.

Autor:

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.