Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kopřivku může vyvolat onemocnění vnitřních orgánů, říká lékař

Zdraví

  6:21
Svědění a pupínky, které se vysévají několikrát denně. Chronická kopřivka trápí čím dál tím více lidí. Pozor by se ale měly dát především ženy. „Zatím se nepodařilo zjistit proč, ale chronická kopřivka postihuje častěji ženy,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Podrážděná pokožka - ilustrační foto

Podrážděná pokožka - ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Můžeme si chronickou kopřivku splést například s ekzémem?
Neškolené oko by s tím mohlo mít problém, ale kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, kožním projevem jsou kopřivkové pupeny a ne ekzémové pupínky a jednotlivý výsev projevů u kopřivky trvá jen cca 24 hod a nikoliv řádově dny jako u ekzému.

Lidovky.cz: Trpí chronickou kopřivkou více muži nebo ženy?
Pozor by si měly dát především ženy, protože výskyt tohoto kožního onemocnění je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů. Tento jev je zatím pro nás bez známého důvodu. Některé choroby se vyskytují častěji u jednoho z pohlaví. Například hormonálně podmíněná onemocnění. U mužů vidíme častěji těžší formy akné, seborrhoické dermatitidy, u žen zase žilní varixy na dolních končetinách nebo bez nějakého zatím známého důvodu chronickou kopřivku.

Čím je mozek aktivnější, tím je odolnější, říká odborník

Lidovky.cz: Proč se onemocnění vyskytuje častěji u žen?
Zatím se důvody častějšího výskytu chronické kopřivky u žen nepodařilo zjistit.

Lidovky.cz: Jak se chronická kopřivka projevuje?
Pokud se vysévají denně nebo opakovaně během několika dní typické kopřivkové pupeny (urtiky) různé velikosti po dobu delší než 6 týdnů, hovoříme o chronické kopřivce.

Lidovky.cz: Můžeme onemocnění nějakým způsobem předcházet?
U kopřivky během kompletního vyšetřování nemocného pátráme po vyvolávající příčině. Podaří-li se nám ji zjistit, je nutné, aby se jí pacient vyvaroval. Pokud se ji nepodaří najít, nedá se novým výsevům kopřivky předcházet a jsme odkázání na dlouhodobé podávání antihistaminik nebo jiných protizánětlivých preparátů včetně biologické léčby.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příčiny?
U dětí se často setkáváme s kopřivkou po potravinách (typická kopřivka po jahodách), u dospělých bývají příčinou kromě léků různé vnitřní choroby, například jater, ledvin, slinivky břišní, nebo chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti. Kopřivka může vznikat i na fyzikálním podkladu – chladová, tepelná, mechanická, cholinergní. U časti pacientů se ale příčina nenajde, pak hovoříme o chronické spontánní kopřivce.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné.

Lidovky.cz: U koho se projevuje akutní kopřivka?
Ta se nejčastěji objevuje u dětí a lidí v mladším věku. Většinou v reakci na určitou potravinu – například jahody, mléko, po užívání některých léků, při virovém onemocnění či v kombinaci virózy a podání určitého léku.

Lidovky.cz: Jak je onemocnění časté?
Každý pátý člověk na světě se alespoň jednou za život s nějakým druhem kopřivky setká. A to není zanedbatelné číslo. Maximum výskytu chronické kopřivky je mezi 20. a 40. rokem věku.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...