Lidovky.cz: Můžeme si chronickou kopřivku splést například s ekzémem?
Neškolené oko by s tím mohlo mít problém, ale kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, kožním projevem jsou kopřivkové pupeny a ne ekzémové pupínky a jednotlivý výsev projevů u kopřivky trvá jen cca 24 hod a nikoliv řádově dny jako u ekzému.
Lidovky.cz: Trpí chronickou kopřivkou více muži nebo ženy?
Pozor by si měly dát především ženy, protože výskyt tohoto kožního onemocnění je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů. Tento jev je zatím pro nás bez známého důvodu. Některé choroby se vyskytují častěji u jednoho z pohlaví. Například hormonálně podmíněná onemocnění. U mužů vidíme častěji těžší formy akné, seborrhoické dermatitidy, u žen zase žilní varixy na dolních končetinách nebo bez nějakého zatím známého důvodu chronickou kopřivku.
Čím je mozek aktivnější, tím je odolnější, říká odborník![]() |
Lidovky.cz: Proč se onemocnění vyskytuje častěji u žen?
Zatím se důvody častějšího výskytu chronické kopřivky u žen nepodařilo zjistit.
Lidovky.cz: Jak se chronická kopřivka projevuje?
Pokud se vysévají denně nebo opakovaně během několika dní typické kopřivkové pupeny (urtiky) různé velikosti po dobu delší než 6 týdnů, hovoříme o chronické kopřivce.
Lidovky.cz: Můžeme onemocnění nějakým způsobem předcházet?
U kopřivky během kompletního vyšetřování nemocného pátráme po vyvolávající příčině. Podaří-li se nám ji zjistit, je nutné, aby se jí pacient vyvaroval. Pokud se ji nepodaří najít, nedá se novým výsevům kopřivky předcházet a jsme odkázání na dlouhodobé podávání antihistaminik nebo jiných protizánětlivých preparátů včetně biologické léčby.
Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příčiny?
U dětí se často setkáváme s kopřivkou po potravinách (typická kopřivka po jahodách), u dospělých bývají příčinou kromě léků různé vnitřní choroby, například jater, ledvin, slinivky břišní, nebo chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti. Kopřivka může vznikat i na fyzikálním podkladu – chladová, tepelná, mechanická, cholinergní. U časti pacientů se ale příčina nenajde, pak hovoříme o chronické spontánní kopřivce.
Lidovky.cz: U koho se projevuje akutní kopřivka?
Ta se nejčastěji objevuje u dětí a lidí v mladším věku. Většinou v reakci na určitou potravinu – například jahody, mléko, po užívání některých léků, při virovém onemocnění či v kombinaci virózy a podání určitého léku.
Lidovky.cz: Jak je onemocnění časté?
Každý pátý člověk na světě se alespoň jednou za život s nějakým druhem kopřivky setká. A to není zanedbatelné číslo. Maximum výskytu chronické kopřivky je mezi 20. a 40. rokem věku.