Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kopřivku může vyvolat onemocnění vnitřních orgánů, říká lékař

Podrážděná pokožka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podrážděná pokožka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Svědění a pupínky, které se vysévají několikrát denně. Chronická kopřivka trápí čím dál tím více lidí. Pozor by se ale měly dát především ženy. „Zatím se nepodařilo zjistit proč, ale chronická kopřivka postihuje častěji ženy,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Lidovky.cz: Můžeme si chronickou kopřivku splést například s ekzémem?
Neškolené oko by s tím mohlo mít problém, ale kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, kožním projevem jsou kopřivkové pupeny a ne ekzémové pupínky a jednotlivý výsev projevů u kopřivky trvá jen cca 24 hod a nikoliv řádově dny jako u ekzému.

Lidovky.cz: Trpí chronickou kopřivkou více muži nebo ženy?
Pozor by si měly dát především ženy, protože výskyt tohoto kožního onemocnění je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů. Tento jev je zatím pro nás bez známého důvodu. Některé choroby se vyskytují častěji u jednoho z pohlaví. Například hormonálně podmíněná onemocnění. U mužů vidíme častěji těžší formy akné, seborrhoické dermatitidy, u žen zase žilní varixy na dolních končetinách nebo bez nějakého zatím známého důvodu chronickou kopřivku.

Lidovky.cz: Proč se onemocnění vyskytuje častěji u žen?
Zatím se důvody častějšího výskytu chronické kopřivky u žen nepodařilo zjistit.

Lidovky.cz: Jak se chronická kopřivka projevuje?
Pokud se vysévají denně nebo opakovaně během několika dní typické kopřivkové pupeny (urtiky) různé velikosti po dobu delší než 6 týdnů, hovoříme o chronické kopřivce.

Lidovky.cz: Můžeme onemocnění nějakým způsobem předcházet?
U kopřivky během kompletního vyšetřování nemocného pátráme po vyvolávající příčině. Podaří-li se nám ji zjistit, je nutné, aby se jí pacient vyvaroval. Pokud se ji nepodaří najít, nedá se novým výsevům kopřivky předcházet a jsme odkázání na dlouhodobé podávání antihistaminik nebo jiných protizánětlivých preparátů včetně biologické léčby.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příčiny?
U dětí se často setkáváme s kopřivkou po potravinách (typická kopřivka po jahodách), u dospělých bývají příčinou kromě léků různé vnitřní choroby, například jater, ledvin, slinivky břišní, nebo chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti. Kopřivka může vznikat i na fyzikálním podkladu – chladová, tepelná, mechanická, cholinergní. U časti pacientů se ale příčina nenajde, pak hovoříme o chronické spontánní kopřivce.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné.

Lidovky.cz: U koho se projevuje akutní kopřivka?
Ta se nejčastěji objevuje u dětí a lidí v mladším věku. Většinou v reakci na určitou potravinu – například jahody, mléko, po užívání některých léků, při virovém onemocnění či v kombinaci virózy a podání určitého léku.

Lidovky.cz: Jak je onemocnění časté?
Každý pátý člověk na světě se alespoň jednou za život s nějakým druhem kopřivky setká. A to není zanedbatelné číslo. Maximum výskytu chronické kopřivky je mezi 20. a 40. rokem věku.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...