V posledním desetiletí podle ní na celém světě těchto nádorů dramaticky přibylo, hlavně u žen. Souvisí to s rostoucím počtem kuřaček. V USA, kde už se daří počty kuřáků snižovat, začaly klesat i počty případů této rakoviny.
V Česku jsou téměř tři miliony kuřáků. Na následky kouření ročně zemře 18 000 lidí, z nich zhruba 3000 jsou nekuřáci, u nichž k onemocnění přispěl pobyt v zakouřeném prostředí, řekla novinářům ředitelka České koalice proti tabáku Jarmila Greplová.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Kuřáci mají přibližně desetkrát větší riziko vzniku rakoviny hlavy a krku než nekuřáci. Tento neblahý efekt je výrazně zesílen v kombinaci s alkoholem," varoval docent Jan Klozar z Fakultní nemocnice Motol. Silný kuřák, který holduje alkoholu, má podle něj až 38krát větší riziko vzniku této rakoviny než abstinující nekuřák. Ročně je v Česku zjištěno asi 1150 případů rakoviny hlavy a krku, 650 lidí na ni zemře.
Problém podle Klozara je hlavně v tom, že lidé málo o tomto druhu rakoviny vědí, neznají rizikové faktory ani příznaky onemocnění, případně je zlehčují. U valné většiny pacientů tak je nemoc zjištěna až v pokročilém stadiu, kdy léčba je obtížná.
Chrapot a změny hlasu
Rakovina hlavy a krku vzniká v povrchových buňkách jakékoli tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina je v ústní dutině, hltanu a hrtanu. Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu, ale také trvale ucpaný nos či bolest v krku. Klozar radí vyšetření, pokud obtíže trvají déle než tři, čtyři týdny.
Na rizika rakoviny hlavy a krku a jak jim předcházet se zaměří tento čtvrtek Mezinárodní nekuřácký den. Zájemci si po celý den mohou dát na pražském náměstí Republiky zdarma změřit hladinu oxidu uhelnatého ve výdechu a dostanou rady o prevenci rakoviny. Kuřáci se mohou s odborníky také poradit, jak se svého návyku zbavit.