Celoživotní kuřačky umírají podle výsledků studie, pro kterou sbírali vědci materiál na vzorku více než milionu britských žen, až o deset let dříve než nekuřačky. Kdo se vzdá kouření do 40 let věku, ztratí kvůli svému návyku rok života. Pokud se ženám povede skoncovat se závislostí na tabáku před 30. rokem života, zemřou v průměru o měsíc dříve než nekuřačky.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Více než polovinu žen, které kouřit nepřestanou, tabák zabije," řekl BBC vedoucí výzkumu Richard Peto z univerzity v Oxfordu. Předčasně podle studie umírají i ty ženy, které kouří méně než deset cigaret denně.
Podle vědců jde o podobné údaje jako v případě mužů. Výzkum ovšem ukázal i to, že odvyknout kouření není vůbec jednoduché. Přibližně 70 procent žen, které aktuálně kouří, se neúspěšně pokouší přestat. Vědci připomínají, že rakovina plic není jediným rizikem spojeným s kouřením. Vede například také ke stárnutí kůže.
Lancet publikoval studii v souvislosti s nedělním stým výročím narození britského fyziologa Richarda Dolla, který jako jeden z prvních vědců v roce 1950 upozornil na přímou souvislost kouření s rakovinou plic. Zveřejnění studie prý rozhodně nemá vést mladé lidi k tomu, aby si bez obav zapálili. Její výsledky podle vědců neznamenají, že když dvacetiletí vykouří denně libovolné množství cigaret, s jejich zdravím to nic neudělá.