Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožní lékař je současně chirurg i onkolog, říká dermatolog

Zdraví

  6:46
Málokdo ví, že i na kožní preventivní prohlídky poskytují zdravotní pojišťovny svým klientům příspěvky, říká profesor Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti.

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

LN Čím kůži nejvíce ubližujeme?
Řada z nás už respektuje, že kůže potřebuje chránit před ultrafialovým zářením. Každý třetí z nás kvůli jeho přemíře onemocní rakovinou kůže, navíc ultrafialové záření urychluje stárnutí. Sluníčko se na nás podepisuje vráskami, skvrnitými pigmentacemi nebo místním nadměrným rohověním. Je také rozdíl, jestli si ruce myjeme jádrovým mýdlem s jelenem nebo pěsticí emulzí s příměsí hydratačního krému. Tady je však potřeba prostředky individuálně vyzkoušet. Ne každá zlatá krabička za několik stovek je lepší než plastový kelímek za pár desetikorun.

Kůže si na slunce musí nejprve zvyknout, říká dermatoložka

LN O kožních nemocech se někdy říká, že se špatně diagnostikují i špatně léčí a že nakonec stejně zmizí samy od sebe. Co si o takovém názoru myslíte?
Mnoho lidí s kožními problémy nejprve zajde do potravin, koupí ocet a dělá si léčivé obklady. Následuje perioda nicnedělání a tváření se, že jsme to skoro vyléčili. Pak teprve nás manželka s červeným flekem nebo krvácejícím vředem na zádech pošle na kožní a tam se teprve vše začne správně diagnostikovat a léčit. Najít prvotní příčinu už tehdy bývá dost těžké.

LN Kdy je namístě samoléčba? Prodávají se například sety pro domácí léčbu bradavic, udělám chybu, když to použiju u sebe nebo svého dítěte?
V dermatovenerologii je nejdůležitější diagnostika, která se velmi často opírá o klinický obraz. Podmínkou je, aby se pacient s nejasnými projevy dostal co nejdříve do rukou zkušeného dermatovenerologa a klinický obraz choroby nebyl zastřen předchozími léčebnými pokusy. Pokud si je pacient zcela jistý, že jde opravdu jen o bradavici, může si ji začít léčit koupenou sadou. Při jakýchkoliv pochybnostech ale dermatovenerologa raději vyhledejte. Není to naštěstí časté, ale už jsem psal tři znalecké posudky na několikaměsíční léčení „bradavice“, která byla od počátku nádorem – malignímmelanomem.

LN Obory, jako jsou kardiochirurgie nebo transplantační medicína, se přebíjejí v tom, kdo provedl jaký unikátní výkon a jaké nové metody se objevily. Dějí se takové převratné věci i v léčbě kožních nemocí?
Dermatovenerologie je dnes docela jiným oborem, než byla, když jsem s ní před více než třiceti lety začínal. Tehdy se kolegové z mého kroužku na fakultě divili, že jdu na obor, který si oblíbily lékařky, které se doma nudily s miminem. Ještě za studií jsem byl několikrát na stáži v zahraničí, kde jsem viděl, že kožní medicína je něco úplně jiného, než co jsme znali u nás ze školy. Rozhodl jsem se, že udělám všechno pro to, aby to u nás bylo také tak. Důkladnější zkušenosti jsem načerpal dvouletým pobytem na mnichovské dermatologické klinice i na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Kožař je dnes už jen velmi okrajově tím, kdo předepisuje masti, protože je zároveň ve své oblasti chirurgem, onkologem, alergologem a imunologem, flebologem, fotobiologem, histopatologem, mikrobiologem, intenzivistou, internistou, psychologem, trichologem, dermatoestetickým specialistou, vědeckým pracovníkem, samozřejmě venerologem, a to jsem určitě na něco zapomněl. V posledních deseti letech se zásadně rozšířilo portfolio nejen v dermatochirurgické a neinvazivní estetické dermatologii, ale i ve farmakologické léčbě. Používáme mnohem více přístrojové vybavení, nové zevní prostředky, ale i nejmodernější a nejúčinnější biologickou léčbu pro nejtěžší formy lupénky, atopického ekzému, chronické kopřivky, metastazujícího melanomu nebo bazaliomu.

Promašťovat a hydratovat. Kůže s atopickým ekzémem v mrazech trpí

LN Některé kožní nemoci jsou infekční, někdy jde o projev alergie nebo zhoubného bujení. To nutně vypadá, že něco jako celková prevence neexistuje. Nebo ano?
Ale ano. Jen je potřeba vědět, že i drobná kožní poranění musíme správně ošetřit a předejít šíření infekce, používat ochranné prostředky a zbytečně kůži nevystavovat alergenům nebo ji chránit před ultrafialovým zářením a nepodceňovat preventivní kontroly. Málokdo ví, že i na kožní preventivní prohlídky poskytují zdravotní pojišťovny svým klientů příspěvky.

LN Objevují se stále nějaké kožní choroby, které už jsme měli za vymýcené nebo vytlačené, případně objevují se nějaké nové?
Naštěstí moc nových kožních nemocí v dermatovenerologii nepřibývá. Dám vám ale hádanku. Kolik myslíte, že dnes existuje kožních chorob? Je to sto, pět set, tisíc, dva tisíce nebo víc? Budete se divit, ale v dermatovenerologii existuje přes dva tisíce nemocí. Problémem je hlavně nárůst počtu nemocných. Třeba u kožních nádorů zaznamenáváme i přes intenzivní prevenci, která odhalí nádory v časném a lépe léčitelném stadiu, stálý vzestup počtu nových případů. Kožní nádory tvoří celou čtvrtinu všech nádorových onemocnění u člověka, počet nových případů maligního melanomu se každých deset let zdvojnásobuje. Ale pojďme skončit optimisticky. Nové vědecké poznatky, léčebné postupy i nové léky nám usnadňují terapeutické možnosti. A nesmíme zapomínat ani na to, že poskytujeme služby i našim zdravým klientům. Rozvinuté dermoestetické možnosti nám umožňují zahustit řídnoucí kštici, odstranit vrásky, rozjasnit tvář, prostě škrtnout nějaké roky z kalendáře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!