130 let
Křečové žíly (ilustrační foto)

Křečové žíly (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Křečové žíly. Civilizační problém, který má řešení

Zdraví
  •   5:49
Křečové žíly, neboli varixy jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících lidských onemocnění. Jsou nejen nevzhledné, ale i bolestivé a velmi nebezpečné. Epidemiologické studie mluví o více než 30 procent postižené populace. Poměr nemocných žen k mužům je 2:1 až 3:1. Problém rozvinuté civilizace není radno podceňovat, ale také se kvůli němu není třeba příliš trápit, má totiž funkční a estetické řešení.

Co je příčinou vzniku varixů?

Základním faktorem pro vznik varixů je vrozená dispozice vedoucí ke snížení pevnosti a pružnosti žilní stěny. Žilní krev se vrací z dolních končetin díky důmyslnému funkčnímu mechanizmu, který se nazývá žilně svalová pumpa. Za normálních okolností dokáže tento systém vrátit zpět k srdci veškeré množství krve, které do končetin tepnami přitéká. U osob s výše zmíněnou vrozenou poruchou stavby žilní stěny může dojít buď samovolně nebo vlivem různých faktorů v různé etapě života k postupnému rozšíření žilní stěny a vzniku viditelných křečových žil. Toto rozšíření vede následně k poruše žilně svalové pumpy.

Jedna z nejrozšířenější civilizačních chorob? Křečové žíly nepodceňujte

To vše vede k řadě subjektivních, ale i objektivních potíží, jako je pocit těžkých a unavených nohou, noční křeče, otoky, kožní změny, záněty povrchových žil, bércový vřed. Je proto nezbytné tuto poruchu včas identifikovat a léčit, abychom předešli všem možným následkům a komplikacím varixů.

„Prvním projevem křečových žil jsou takzvané metličky, které vypadají jako rozstříknuté žilky. Širší, vlnité žíly, mohou být počátečním příznakem křečových žil. Plasticky vystupující žíly, vypadající jako uzlíky, už jsou velké varixy, které je třeba řešit operací,“ říká cévní specialista MUDr. Libor Dvořáček.

Jak probíhá vyšetření žil?

Vyšetření oborníkem má několik na sebe navazujících částí: diagnostika, anamnéza, fyzikální vyšetření, ultrazvukové vyšetření a návrh léčby. Petra Nováková, ředitelka medicínského centra Medical Institut v Plzni, k tomu dodává: „Naše klinika nabízí sonografické vyšetření dolních končetin barevným Dopplerem, který je speciální v tom, že barevně zobrazuje průtok v žilách. Vyšetření trvá asi 10-15 minut a je nebolestivé. Podle závažnosti problému se přistupuje buď ke sklerotizaci varixů nebo k jejich chirurgickému ošetření.“

Křečové žíly (ilustrační foto).

Hlavní doménou dopplerovského lékařského vyšetření jsou tepny a žíly všeho druhu. Doppler v kombinaci s klasickým ultrazvukem umožňuje nejenom ukázat šířku cévy, její „světlost“, tloušťku stěny, přítomnost trombů a sklerotických plátů a tak dále, ale také přesně změřit rychlost a směr proudu krve v ní, určit, jestli krev proudí plynule nebo víří, nakreslit přesnou křivku proudu a z jejího tvaru poznat, zda má krev volnou cestu nebo jsou naopak cévy zúžené a krev proudí proti odporu, a také ,kde to zúžení je.

Ultrazvukové vyšetření cév je zcela nebolestivé vyšetření, při němž se ultrazvuková sonda přikládá na místa průběhu tepen a žil, které jsou zobrazeny na monitoru. Hodnotí se cévní stěna, zúžení nebo ucpání cév, rychlost průtoku krve. Vyšetření je v rukou zušeného lékaře velmi přesné, a na jeho základě lze doporučit optimální léčebný postup.

Křečové žíly trápí mnoho lidí. Lékaře vyhledá jen málo z nich

Sklerotizace je ambulantní výkon a trvá přibližně třicet minut. „Do rozšířených žilek, které se chovají jako drobnější křečové žilky, se píchne látka, která uspávacím mechanismem vycpe žilku sraženou krví, ta přestává fungovat a proto se jí tělo postupem času zbaví. Celý proces mohou urychlit masáže, nebo různé masti k tomu určené. Hojení pomůže i nošení kompresních punčoch,“ popisuje Dvořáček.

„Setkala jsem se s klienty, kteří mají z ambulantního zákroku strach. Není čeho se bát. Místo se lokálně umrtví a zákrok je díky tomu nebolestivý. Po zákroku může jít klient hned domů. Další výhodou ambulantních zákroků v estetickém centru podobném tomu našemu je, že neprodukujeme skoro žádné jizvy,“ říká Petra Nováková z plzeňského Medical Institutu.

Jak křečovým žilám předcházet?

Podle Dvořáčka je jednoznačně nejlepší prevencí nošení kompresních punčoch. Myslet by na ně měli především lidé s rizikovým povoláním jako jsou například kadeřníci, prodavači, kteří stojí celé dny na nohou, nebo naopak lidé se sedavým zaměstnáním. Inklinují k nim ale i sportovci, třeba vzpěrači.

„Žíly jsou namáhané a přeplňují se krví. Speciálních kompresních punčoch jsou různé druhy od první až po čtvrtou třídu. Například jednička stačí na prevenci, trojka a čtyřka už jsou vhodné pro dlouhodobé otoky, se kterými se setkáváme třeba u onkologických pacientů,“ říká zkušený lékař. A jaký pohyb podle něho pomůže? Obyčejná chůze, nebo doplňkové sporty jako je cyklistika nebo plavání. Účinnou a nenáročnou prevencí je také dávat si ve volných chvílích jednoduše nohy nahoru, nebo si je sprchovat střídavě studenou a teplou vodou

Autor: ape