Jak mohou některé potraviny vyvolávat hlad místo toho, aby sytily? To je důsledek jejich vysokého glykemického indexu: rychle zvyšují obsah cukru v krvi, který velmi rychle zase poklesne. Mechanismus hladu je stimulovaný poklesem glykemie a to vede krátce po jídle ke známému kručení v břiše. Některé potraviny však mohou také být bez výživných látek a váš hlad neukojí.
Nemáte tolik pocit viny, když jste si objednali dva kousky suši místo pořádného kusu pizzy? Nemylte se, suši je složeno hlavně z bílé rýže a jeho glykemický index je tedy vysoký. Z japonské kuchyně si raději vyberte polévku miso a sašimi, bohaté na proteiny a tedy sytící.
Odšťavňujete si sami ovoce, abyste získali stoprocentní džus? Dejte přednost kouskům ovoce, neboť ovocná vláknina se nachází v dužině a slupce. Jakmile ovoce odšťavníte, zbude jen cukr, který zvyšuje glykemii. Navíc se připravujete o žvýkání, které rovněž přispívá k pocitu sytosti.
Zachraň jídlo: Nevyhazujte dužinu z odšťavňování, udělejte z ní sušenky |
Proč po vypití několika sklenek alkoholu saháme po něčem k zakousnutí? Důvod je prostý: pití snižuje úroveň glykogenu (formy cukru, který je skladován organismem) a zvyšuje glykemii. Ta vzápětí poklesne a vede k pocitu hladu.
Vhodné také nejsou průmyslově vyráběné cereálie či müsli. Aby se cereálie změnily ve vločky, jsou zpracovávány za vysoké teploty a jejich nutriční hodnota je tak snížena. Často jsou také slazené a tučné díky kouskům čokolády, kterou obsahují. Dejte přednost ovesným vločkám.
Pokud jde o burgery, jsou často docela bohaté na cukry díky obsaženým omáčkám a obvykle si po nich ještě dáváme dezert. Nejprve nás sice tuk a proteiny z masa, které žaludek déle zpracovává, zasytí, ale cukr brzy znovu povzbudí chuť. Udělejte si je raději doma a doplňte je zeleninou. Vyvarujte se sladkých omáček a dejte přednost lehkým proteinům jako je drůbež.
Brambory, ať už se upečou v troubě nebo se konzumují v podobě kaše či hranolků, mají velmi vysoký glykemický index. Sice na chvíli zasytí, ale krátce po jídle vás přepadne vlčí hlad.
Snídáte každé ráno bílé pečivo? Pak můžete mít za pouhou hodinu po prvním jídle dne chuť na další jídlo. Bílé pečivo je vyrobeno z rafinované mouky a jeho glykemický index je vysoký. Samozřejmě se nemusíte definitivně zříkat bagety, ale střídejte ji s pečivem bohatým na vlákninu, které zasytí, jako je celozrnné pečivo.