Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kterým nádorům lze předejít životním stylem a které jsou spíše dědičné?

Testování DNA, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování DNA, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Naše země patří mezi státy s nejvyšším výskytem zhoubných onemocnění – nějakou takovou diagnózu se ročně dozví skoro šedesát tisíc lidí, kolem dvaceti sedmi tisíc lidí ročně kvůli rakovině umře. Je to zhruba dvakrát více, než činí celosvětový průměr, ale odpovídá to vyspělým zemím s vyšší délkou života.

Ta je totiž jedním z nejvýznamnějších faktorů, které stojí za stoupajícím počtem nemocných – lidé prostě žijí dostatečně dlouho, aby se „svého“ nádoru dočkali.

Nejčastější příčina úmrtí mezi nádory? Rakovina plic, která ročně zabije přes pět tisíc lidí. Rakovina prsu stojí za necelými dvěma tisíci úmrtími, rakovina prostaty pak za patnácti sty.

Mimochodem, v roce 1980 lékaři v Česku diagnostikovali rakovinu zhruba třiceti tisícům lidí, v roce 2000 čtyřiceti šesti tisícům, v roce 2015 bylo nově nemocných přes padesát osm tisíc. Je také pravda, že počet úmrtí se daří od roku 1995 držet na stejné úrovni a nezvyšuje se, ačkoli počet nemocných stoupá zhruba o šest procent ročně.

Příkladem budiž karcinom prsu – ačkoli takovou diagnózu slyší rok od roku vyšší počet žen, počet úmrtí se snižuje. Odráží se tak skutečnost, že ve většině případů toto onemocnění již lékaři umějí vyléčit. Stejně jako u všech zhoubných diagnóz to však platí jedině v případě, kdy člověk přijde k lékaři včas.

Pacienti s nádorem dnes do lékařské ordinace skutečně častěji míří už v časném stadiu onemocnění, jsou už v tomto směru poučenější.

Novinkou je zvyšující se počet lidí, kteří onemocní více zhoubnými nádory po sobě nebo dokonce najednou, což rovněž souvisí s prodlužující se délkou života.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...