Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupujete léky on-line? Buďte obezřetní

Zdraví

  9:20
Přes internet se dá dnes pořídit prakticky všechno, dokonce i léky. Ale jak se vyhnout drahému padělku originálního léku, který může ohrozit vaše zdraví nebo dokonce život?
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Snadno, stačí nakupovat pouze v renomovaných internetových lékárnách.

Jen tak máte jistotu, že je vaše zdraví i peněženka v bezpečí. Internetové lékárny fungují podobně jako jiné e-shopy, i když se musí řídit přísnějšími pravidly. Obvykle si můžete vybrat způsob platby i doručení. Možností je hned několik, včetně platby kartou nebo pomocí elektronické peněženky.

Mnoho internetových lékáren je "online" pobočkou klasických kamenných lékáren, a tak si zboží můžete zaplatit a vyzvednout osobně. Ušetříte tak za poštovné a vše si můžete zkontrolovat na místě.

"Internetová lékárna s příslušnou licencí musí mimo jiné zajistit informační službu pro pacienty a odeslání zásilky do 48 hodin," vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., mluvčí České lékárnické komory. Internetová lékárna stejně jako kamenná také ručí za správné skladování a nakládání s léky. Stejně tak jsou vám její pracovníci k dispozici, když potřebujete s něčím poradit nebo si nejste jisti, zda můžete přípravek kombinovat s léky, které dlouhodobě užíváte.

Léky na předpis on-line nepořídíte
Online si můžete objednat jakékoliv volně prodejné léky bez omezení, potravinové doplňky, zdravotní obuv, kosmetiku nebo dětskou výživu.

"Prostřednictvím webu nelze vydat léčivé přípravky na lékařský předpis a léky volně prodejné s omezením," upozorňuje mluvčí lékárníků. V renomované internetové lékárně nesmíte objednat třeba hormonální antikoncepci, antibiotika nebo léky s pseudoefedrinem.

Zakazuje to česká i evropská legislativa. "Může se jednat i o padělky přípravků, což znamená, že v lepším případě nemusí vůbec fungovat, v horším případě způsobí uživateli zdravotní komplikace," varuje Aleš Krebs.

Prodej léků mimo licencované lékárny není nijak kontrolován a vy nemáte žádnou záruku, že vám přijde skutečně ten lék, jaký jste si objednali. V tabletách se může skrývat naprosto cokoliv, od cukru, veterinárních léčiv až po toxické látky.

Týká se to hlavně nejprodávanějších nelegálních léků na hubnutí, podporu potence nebo na uklidnění. Proto nezkoušejte ani nákup léků přes inzerát, nikdy nemáte jistotu, že jde o originální přípravek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!