Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kuře před vařením neomývejte. Riskujete, říká studie

Omývat, či neomývat kuře?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omývat, či neomývat kuře? | foto: Shutterstock

Zdá se to celkem logické, maso před tepelným zpracováním omýt, a zbavit ho tak bakterií, které mohou způsobit například salmonelózu. Podle nedávné americké studie si ale můžeme omýváním kuřete spíše uškodit.

Studie financovaná americkým ministerstvem zemědělství prokázala, že umýváním kuřete pod tekoucí vodou si můžeme způsobit zdravotní potíže. Mytí syrové drůbeže totiž zvyšuje pravděpodobnost šíření bakterií po celé kuchyni.

"Tím, že kuře opláchnete bakterie nezabijete. Naopak tím, že kuře pod tekoucí vodou omyjete, zvýšíte šanci, že cákající voda rozšíří bakterie po celé kuchyňské lince," říká Američanka Jennifer Quinlanová, která celou studii pod záštitou ministerstva vedla pro server foxnews.com.


Před vařením omývá kuře nebo jeho části devadesát procent Američanů. Podle Quinlanové je to zcela přirozené, zvlášť proto, že v některých receptech je přímo napsáno: "Maso před vařením opláchněte a osušte." Postup vychází z předpokladu, že omytím maso zbavíte bakterií, které jsou na povrchu.

Anketa

Omýváte kuře před tepelnou úpravou?

Ano 4037
Ne 408

Podle Quinlanové byste si měli především pečlivě očistit nůž, kterým jste maso krájeli, ujistit se, že se syrové maso nedotýká jiných potravin a pořádně opláchnout také desku, na které jste maso připravovali a jinak kuře neomývat. Úřad také rozjel kampaň, který by měla rozšířit povědomí Američanů o nebezpečném omývání masa.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!