Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kůže si na slunce musí nejprve zvyknout, říká dermatoložka

Zdraví

  9:00
Léto je v plném proudu a rtuť teploměru bude o víkendu prudce stoupat. Jak se chránit před sluncem? A jaké přípravky používat na citlivou pleť? „Zásadní pravidlo zní - nespálit se. Kůže si pamatuje vše,“ varuje dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic.

Britští vědci slibují lék zabraňující spálenínám od sluníčka. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Je vhodné, aby ženy ve velkém vedru používaly make-up? Netrpí tím kůže?
V případě potřeby či nutnosti je vhodné ve velkých vedrech používat spíše make-upy lehčí textury - tekuté make-upy. Své využití určitě najdou také BB krémy nebo „zabarvené“ UV faktory, které sice tolik nekryjí, ale pleť barevně sjednotí a ochrání.

Kůže si vytváří paměťovou stopu. Spáleniny od slunce sčítá, říká odbornice

Lidovky.cz: Pakliže si kůži spálíme, jak dlouho bychom se měli vyhýbat slunečním paprskům?
Zásada zní - nespálit se. Naše kůže si každé spálení „pamatuje“ a dá nám to časem vědět, ať už formou tzv. fotoagingu v podobě vrásek a pigmentových skvrn, nebo rakovinou kůže. Bezprostřední spálení může přitom probíhat od zarudnutí, otoku, bolesti, puchýřů až po praskání kůže. S tím potom souvisí i délka hojení uvedených projevů. To může probíhat od týdne až po dobu jednoho měsíce. Po toto období bychom neměli přicházet do kontaktu se slunečními paprsky.

Lidovky.cz: Kdy je vhodné jít na slunce, pokud máme citlivou pleť?
Když to ohraničím časově, tak dopoledne do 11 hodin a odpoledne od 15 hodin. Doporučuji nejprve pokožku vystavit sluníčku po kratší dobu, aby si kůže na sluneční paprsky zvykla. Ze začátku je také vhodné používat krémy s vyšším UV faktorem a vždy je volit podle našeho fototypu. Chránit se však můžeme i oblečením, kloboukem, deštníkem, brýlemi a tak dále.

Svědění kůže (ilustrační fotka)

Lidovky.cz: Jak by se o kůži měli starat lidé s ekzémem? Jsou náchylnější k rakovině kůže?
Záleží o jaký typ ekzému se jedná. Nejčastější a vlastně i nejznámější formou je tzv. atopický ekzém. Projevuje se vysokou suchostí, svědivostí a citlivostí pleti. Tam je důležité především pravidelné promazávání, nevystavovat kůži častému mytí (i vodou) a pak odstranit či omezit provokující faktory, kterých je celá řada. Letní slunečné počasí je u většiny lidí obdobím, kdy se jim tento ekzém zlepšuje. Náchylnost ke spálení po UV záření a k vyššímu riziku vzniku rakoviny kůže není dána ekzémem, ale fototypem naší pokožky. U ekzematika bych doporučovala při výběru přípravků s UV faktorem použít  hypoalergenní přípravky a současně upřednostnit minerální filtry.

Lidovky.cz: Jaké látky bychom měli zvolit, aby se kůže „nezapařila“?
Na obličeji obecně přípravky s lehkými texturami – pěny, fluidy, gely, mléka. Výborné bývají i minerální vody ve spreji. Domácí variantou je potom voda v rozprašovači, podobně jako na květiny, kterou si můžeme pleť příjemně osvěžit.