Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kůže si pamatuje letní hříchy. Opatrní by měli být hlavně lidé se světlou pletí

Zdraví

  4:52
Při letním cestování pokožku většinou moc nešetříme. Vedle slunce se na ní hodně podepisují zejména změny klimatu při výpravách do exotických končin. Na cestách s sebou často nemíváme ani přípravky, kterými o pleť jinak běžně pečujeme. Po létě se nám proto kůže nejednou připomene.

Opalování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pokud to během dovolené se sluněním jednou lehce přeženete, nejspíš vám nic dramatického nehrozí. Kůže má naštěstí opravné mechanismy a s drobnějšími prohřešky si dokáže sama celkem dobře poradit. Jestliže to však se sluneční lázní přeháníte opakovaně, musíte počítat s nepříjemnými důsledky.

„Na kůži se začnou projevovat příznaky předčasného stárnutí. Zároveň se zvyšuje i riziko kožních nádorů,“ říká profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Nemocnici Na Bulovce a Kliniky preventivní dermatologie v Praze.

Některé opalovací přípravky mohou být i toxické, říká dermatoložka

Díky lepší osvětě v současnosti naštěstí už ubylo skalních milovníků opalování, kteří jsou ochotni kvůli snědému odstínu pleti proležet celé dny na pláži. Moudřejší bývají v tomto směru zejména lidé ve středním a starším věku, kteří si víc uvědomují možná rizika. Častěji než dříve se profesorka Hercogová ve své ordinaci setkává s pacienty, kteří si po létě nechávají zkontrolovat nově vzniklé pigmentace. A mnozí z nich si zvykli chodit pravidelně na preventivní prohlídky, přestože na kůži nic nového právě nemají. Zdaleka ne všichni ale ke své kůži přistupují tak zodpovědně.

Peeling jako první pomoc

Letní prohřešky dokáže dermatolog poměrně snadno odhalit. „Po delším oslunění kůže zhrubne,“ uvádí Jana Hercogová. „Jestliže ji ultrafialovému záření vystavujeme dlouhodobě, začnou přibývat vrásky, objevují se i poruchy pigmentace.“

V těchto případech však naštěstí existují celkem spolehlivé metody, jak se nevítaných letních suvenýrů zbavit. Zhrublou kůži je třeba ošetřit mastnějšími krémy a dodat jí tak chybějící hydrataci. Vhodný bývá také mechanický či chemický peeling. K dostání jsou dnes nejrůznější přípravky pro domácí použití, navštívit ovšem můžeme i pracoviště estetické dermatologie.

Kůže si pamatuje letní hříchy

Peeling se používá i při odstraňování pigmentových skvrn, další možnou metodou je pak kryoterapie, neboli léčba zmražením. K odstranění nežádoucí pigmentace, ale i nerovností, vrásek či jizviček po akné se využívají i moderní lasery. „Akné, které netrápí pouze teenagery, ale i starší lidi, se přitom v řadě případů v létě zlepší,“ dodává lékařka Helena Michalíková z dermatovenerologického oddělení kliniky EUC Premium v Praze. „Výjimečně však může dojít i k jeho zhoršení zřejmě v souvislosti se zvýšenou teplotou spojenou s pocením či s vyšší vlhkostí vzduchu.“

Také nevhodně zvolený fotoprotektivní přípravek může podle jejích slov způsobit vyrážku připomínající akné, která vyžaduje lokální léčbu.

Slunce kontra solária

Sluníčku se během dovolené asi jen málokdo z nás vyhne. Může kůži uškodit i prospět. „K tomu, aby se v kůži vytvořil aktivní vitamin D, potřebujeme právě ultrafialové záření,“ říká profesorka Hercogová. „Zároveň nám pomáhá například při léčbě lupénky, atopického ekzému a některých dalších kožních chorob.“

Při pobytu na sluníčku by se ovšem lidé měli řídit zásadou „všeho s mírou“. Jinak řečeno k tomu, aby se v kůži vytvořilo dostatečné množství vitaminu D, nemusíme proležet celý den na pláži, stačí se pohybovat na slunci pět minut. Milovníci opalování si ovšem leckdy chtějí léto ještě prodloužit pobytem v soláriu. Jeho návštěvu by však profesorka Hercogová nikomu nedoporučovala. Jedinou výjimkou jsou podle ní léčebné přístroje používané na odděleních dermatologie při terapii některých kožních chorob. Běžná solária totiž produkují ultrafialové záření jiné vlnové délky, než má sluneční záření. K tvorbě vitaminu D nijak nepřispívá a kůži může spíš uškodit než prospět.

„Majitelé komerčních solárií by navíc měli nechat pravidelně kontrolovat trubice a sledovat dávku záření,“ dodává doktorka Michalíková. „Ale ne všichni tyto zásady v praxi dodržují.“ Snadno se tak podle jejích slov člověk může v podobném zařízení spálit.

Jak odhalit ošklivé káčátko

Obzvlášť opatrní na svou kůži by měli být lidé, kteří patří k fototypu 1 a 2. Obvykle mívají nápadně světlou pleť, světlé, či zrzavé vlasy a velké množství pih. Při pobytu na slunci se téměř vždycky spálí, opálí se jen do červena a jejich kůže nezhnědne.

V průběhu života se také na jejich pokožce často objevují četné nezhoubné kožní útvary, takzvané pigmentové névy. Zmíněným projevům by měli tito lidé věnovat zvýšenou pozornost. „Pokud si v zrcadle povšimnete toho, že některý z pigmentových projevů vypadá jinak než všechny ostatní, určitě byste měli zamířit na kožní,“ radí profesorka Hercogová. „Říká se tomu příznak ošklivého káčátka.“

Stejně tak byste neměli s návštěvou ordinace otálet ani ve chvíli, kdy zaznamenáte, že některé ze znamének změnilo velikost, pigmentaci či tvar. V takovém případě totiž hrozí vznik kožních nádorů. Pečlivě by svou kůži měli sledovat také ti, v jejichž rodině se už toto onkologické onemocnění vyskytlo, ale i pacienti po transplantaci trvale užívající léky ovlivňující imunitní systém, takzvaná imunosupresiva. Zvýšené riziko kožních nádorů ale hrozí i těm, kteří to s pobytem na slunci přehánějí.

Sledujte změny včas

Právě nedávno měla profesorka Hercogová ve své ordinaci pacientku, která veškerá varování odbývala slovy: „Když mě ale slunce nabíjí, já bez něj nemohu být.“ V létě se s chutí opalovala, dvakrát během zimy jezdila k moři a když trochu vybledla, vypravila se do solária.

„Doporučila jsem jí tedy alespoň to, ať přijde na vyšetření celotělovým skenerem, který dokáže nasnímat všechny pigmentové projevy a uložit je do paměti počítače,“ říká Jana Hercogová. „Při kontrolním vyšetření tento celotělový skener s digitálním dermatoskopem sám porovná případné změny v čase.“ Vzhledem k tomu, že se data digitalizují, je toto porovnání mnohem přesnější než pouhý pohled dermatologa.

Zmíněné vyšetření svým klientům doporučuje také doktorka Michalíková. Jestliže si své kůže hledí lépe než zmíněná pacientka, postačí, když na preventivní prohlídku zajdou jednou ročně. Optimálně právě po letních dovolených, kdy se na kůži nejednou objeví nové pigmentové projevy.

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které...

„Nejprve zkontrolujeme pohledem celé tělo,“ přiblíží průběh prohlídky lékařka. „A pokud se nám některé znaménko nezdá být v pořádku, zvětšíme si ho pomocí dermatoskopu, který nám umožní prozkoumat ho do větších podrobností.“ Díky tomu může pak dermatolog snáz posoudit nakolik je znaménko rizikové.

Také doktorka Michalíková vyzvedává, že na některých pracovištích lékaři dnes mají už i digitální dermatoskop propojený s počítačem, který dokáže nejen vyhodnotit rizikovost daného projevu, ale i uložit jednotlivé nálezy do paměti počítače. Při opakovaných kontrolách pak dermatolog může dobře sledovat případné změny a včas odhalit melanom či jiný kožní nádor. U pacientů s větším množstvím pigmentových změn je však zapotřebí použít právě celotělový skener.

Autor:
Témata: kůže, léto, rakovina

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...