Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvalitu vlasů ovlivňuje především strava a stres, říká odbornice

Zdraví

  6:26
Sluneční záření, slaná voda, příliš časté mytí. Tím vším v létě vlasy trpí. Co všechno ovlivňuje kvalitu vlasů? „Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z kliniky Clinical Hair & Health.
Svědění ve vlasech (ilustrační foto)

Svědění ve vlasech (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jaký je nejčastější důvod nadměrného vypadávání vlasů?
Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří hormonální změny. Nadměrné vypadávání může být jedním z příznaků disfunkce štítné žlázy, proto je dobré si ji nechat zkontrolovat. U žen také často dochází k velkému výpadku po porodu vinou prudkého snížení ženského hormonu estrogenu. Situace se však obvykle během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky hormonální antikoncepce, protože některé typy mohou mít vliv na vypadávání vlasů. Ani její časté střídání či vysazování není pro hormonální hladinu příznivé.

Lidovky.cz: A u mužů? 
U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí a začne řešit včas, tj. před zničením kořínků vlasů.

Lidovky.cz: Co ovlivňuje kvalitu vlasů? 
Stav vlasů ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílejících se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce, zeleninu, z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů- například hořčík, stopových prvků - například zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.

Henna, přeliv nebo klasika? Čím obarvit vlasy

Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás.

Lidovky.cz: Jak dlouho „žije“ zdravý vlas, než vypadne?
Růstová fáze vlasu je 6 - 8 let, poté následuje fáze, kdy se vlas oddělí od výživy a cca 3 měsíce trvá, než vypadne, v této fázi se vlasová cibulka ztenčuje až do úplného vymizení. Poté vlas přirozeně vypadne.

Lidovky.cz: Čím to je, že někteří lidé mají šedivé vlasy ve třiceti letech a jiní až v šedesáti?
Jedná se o pigmentaci. Je to dané genetikou, stravou, celkově prostředím, ve kterém člověk žije, a hlavně obsahem mědi ve vlasech. V důsledku nedostatku mědi začnou vlasy předčasně šedivět. Přestane se tvořit pigment.

Vlasy, kůže nebo krev. K sestavení portrétu stačí vědcům DNA

Lidovky.cz: Jak se nejúčinněji zbavit lupů?
Běžně se tento problém řeší pouze povrchově a jen šampony. Toto řešení je velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně. Vždy cíleně podle typu lupů a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy v léčebné kúře nedílnou součástí. Šampon totiž neřeší přímo problém lupů, ten pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat příčinu problému s lupy a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky v pořádku. Kdo trpí lupy, často trpí i dalšími jinými mykotickými problémy. Pokud se řeší problém komplexně, lze se lupů zbavit napořád.

Lidovky.cz: Ničí vlasy sluneční záření slaná voda?
Ano. V létě na vlasy působí nejen silné UV sluneční záření, mořská i chlorovaná voda, ale i další vlivy. Současně jsou zatěžovány zvýšeným pocením pokožky hlavy, která tím velmi trpí, čímž zaručeně strádají i vlasy. V letním období bychom měli vlasům dopřávat zvýšenou pozornost a péči, aby zůstaly zdravé a krásné. Toho můžeme docílit správně zvolenými přípravky na vlasy. Jelikož je v letních měsících organismus více dehydrován, je důležité zvolit přípravky, které dodají vlasům všechny potřebné živiny.

Mytí vlasů

Lidovky.cz: Neškodí vlasům časté mytí šamponem a použitím kondicionéru?
Vždy záleží na samotných přípravcích. Pokud se jedná o vlasové přípravky s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, pak jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k jejich trvalému poškození. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad důvodem. V případě sportovců či lidí pracujících v prašném prostředí či nosící ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Ten tvoří ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy. Mytí vlasů každý den není škodlivé, pokud člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Lidovky.cz: Co by měl obsahovat přípravek na vlasy, aby byl pro vlasy výživný?
Jednak to musí být přípravek, který neobsahuje chemické látky, jako jsou sulfáty, minerální oleje, nikl, pryskyřici, silikony a mnoho dalších. Výživný přípravek na vlasy by měl obsahovat dostatek vitamínů a přírodních proteinových látek, dále je důležitý kolagen a keratin. Blahodárné účinky na vlasy mají vitamíny z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky či chmele. 

Témata: strava, Ryby, Pokožka