Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvalitu vlasů ovlivňuje především strava a stres, říká odbornice

Zdraví

  6:26
Sluneční záření, slaná voda, příliš časté mytí. Tím vším v létě vlasy trpí. Co všechno ovlivňuje kvalitu vlasů? „Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z kliniky Clinical Hair & Health.
Svědění ve vlasech (ilustrační foto)

Svědění ve vlasech (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jaký je nejčastější důvod nadměrného vypadávání vlasů?
Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří hormonální změny. Nadměrné vypadávání může být jedním z příznaků disfunkce štítné žlázy, proto je dobré si ji nechat zkontrolovat. U žen také často dochází k velkému výpadku po porodu vinou prudkého snížení ženského hormonu estrogenu. Situace se však obvykle během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky hormonální antikoncepce, protože některé typy mohou mít vliv na vypadávání vlasů. Ani její časté střídání či vysazování není pro hormonální hladinu příznivé.

Lidovky.cz: A u mužů? 
U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí a začne řešit včas, tj. před zničením kořínků vlasů.

Lidovky.cz: Co ovlivňuje kvalitu vlasů? 
Stav vlasů ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílejících se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce, zeleninu, z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů- například hořčík, stopových prvků - například zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.

Henna, přeliv nebo klasika? Čím obarvit vlasy

Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás.

Lidovky.cz: Jak dlouho „žije“ zdravý vlas, než vypadne?
Růstová fáze vlasu je 6 - 8 let, poté následuje fáze, kdy se vlas oddělí od výživy a cca 3 měsíce trvá, než vypadne, v této fázi se vlasová cibulka ztenčuje až do úplného vymizení. Poté vlas přirozeně vypadne.

Lidovky.cz: Čím to je, že někteří lidé mají šedivé vlasy ve třiceti letech a jiní až v šedesáti?
Jedná se o pigmentaci. Je to dané genetikou, stravou, celkově prostředím, ve kterém člověk žije, a hlavně obsahem mědi ve vlasech. V důsledku nedostatku mědi začnou vlasy předčasně šedivět. Přestane se tvořit pigment.

Vlasy, kůže nebo krev. K sestavení portrétu stačí vědcům DNA

Lidovky.cz: Jak se nejúčinněji zbavit lupů?
Běžně se tento problém řeší pouze povrchově a jen šampony. Toto řešení je velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně. Vždy cíleně podle typu lupů a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy v léčebné kúře nedílnou součástí. Šampon totiž neřeší přímo problém lupů, ten pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat příčinu problému s lupy a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky v pořádku. Kdo trpí lupy, často trpí i dalšími jinými mykotickými problémy. Pokud se řeší problém komplexně, lze se lupů zbavit napořád.

Lidovky.cz: Ničí vlasy sluneční záření slaná voda?
Ano. V létě na vlasy působí nejen silné UV sluneční záření, mořská i chlorovaná voda, ale i další vlivy. Současně jsou zatěžovány zvýšeným pocením pokožky hlavy, která tím velmi trpí, čímž zaručeně strádají i vlasy. V letním období bychom měli vlasům dopřávat zvýšenou pozornost a péči, aby zůstaly zdravé a krásné. Toho můžeme docílit správně zvolenými přípravky na vlasy. Jelikož je v letních měsících organismus více dehydrován, je důležité zvolit přípravky, které dodají vlasům všechny potřebné živiny.

Mytí vlasů

Lidovky.cz: Neškodí vlasům časté mytí šamponem a použitím kondicionéru?
Vždy záleží na samotných přípravcích. Pokud se jedná o vlasové přípravky s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, pak jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k jejich trvalému poškození. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad důvodem. V případě sportovců či lidí pracujících v prašném prostředí či nosící ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Ten tvoří ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy. Mytí vlasů každý den není škodlivé, pokud člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Lidovky.cz: Co by měl obsahovat přípravek na vlasy, aby byl pro vlasy výživný?
Jednak to musí být přípravek, který neobsahuje chemické látky, jako jsou sulfáty, minerální oleje, nikl, pryskyřici, silikony a mnoho dalších. Výživný přípravek na vlasy by měl obsahovat dostatek vitamínů a přírodních proteinových látek, dále je důležitý kolagen a keratin. Blahodárné účinky na vlasy mají vitamíny z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky či chmele. 

Témata: strava, Ryby, Pokožka

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat