Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Břicho v centru pozornosti vědců i celebrit. Jakou roli vlastně hraje?

Zdraví

  6:00
PAŘÍŽ - Břicho nikdy dříve tolik nezajímalo veřejnost ani vědce, tento orgán fascinuje psychology a vědecké kruhy. Jaký vztah máme ke svému břichu ve společnosti, která vzývá jak nadměrnou spotřebu, tak detoxikaci? Komu se nikdy nesevřely útroby, když měl mluvit na veřejnosti?
Tloušťka - ilustrační foto.

Tloušťka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na rozdíl od srdce, plic nebo mozku nenajdeme alexandrin nebo sonet, který by oslavoval břicho. Ačkoli ho literatura opomíjí, stalo se během několika let jedním z hlavních témat vědeckých prací.

Například v roce 2003 spojoval profesor chirurgie na Sherbroocké univerzitě v Quebecku trávicí problémy s psychogenealogií, s tím, jak problémy s břichem vypovídají o naší minulosti a jak působí na duševní stav.

Češi chtějí mít stále plné břicho, říká Pavel Maurer

Také celebrity se zabývají svým břichem, ať už jde o terapeutický půst či detoxikaci. Třeba Jennifer Lopezová, Gwyneth Paltrowová a Jennifer Anistonová upřednostňují terapeutický půst. Jiní dávají přednost odvarům s projímavým účinkem a detoxikačním čajům. Všechny prostředky jsou dobré k tomu, aby se vnitřnosti očistily. Procházejí snad pocity fyzické a duševní pohody skrz naše břicho? V čínské a indické mytologii je břicho považováno za sídlo duše. V něm se také rodí nový život. Dokonce v Bibli je role břicha velmi symbolická. Což Jonáš nebyl tři dny vězněm v břiše velryby, než mu Bůh odpustil? V naší době už společnost nepovažuje tělo a jednotlivce za jediný celek. Tělo podrobuje tisícovce přísných požadavků a dělá z něho zdroj hrdosti, nebo naopak hanby.

Hlavním komplexem Francouzů není nic jiného než břicho. Podle studie ústavu Ipsos Santé z roku 2011 nemá své vlastní břicho ráda každá druhá osoba. Tato neláska je mnohem větší než u ostatních částí těla. Dokonce 66 procent dotázaných dospělo k závěru, že „pohoda v břiše znamená pohodu v hlavě“. Jak to vysvětlit? „Na rozdíl od mozku, který je v těle nejvýše položeným orgánem, je břicho spodkem těla, částí, kterou spojujeme s naší živočišností a reprodukcí. V materialistické společnosti, která tělo považuje za jakýsi podnik, který je třeba řídit, se břicho má podrobovat naší vůli,“ podotýká sociolog David Le Breton, jehož citoval francouzský týdeník L ́Express.

Protože nemůžeme mít pod kontrolou svůj život, snažíme se mít pod kontrolou své tělo. Této kontrole se však břicho často vymyká. Proto jsou tak úspěšné orientální a alternativní metody, které se zabývají tělem v jeho celistvosti. Le Breton říká, že je naše posedlost břichem i výsledkem neustálé přítomnosti problematiky výživy v médiích. „To, že kuchyně znovu nabývá svého významu, že se lidé zajímají o to, co jedí, jim dává potřebu pečovat o tento orgán a odstraňovat tabu,“ uvádí.

Rovnováha mezi břichem a hlavou

Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém našeho trávicího ústrojí má podle něho jakousi mozkovou aktivitu a inteligenci. Z toho plyne i přezdívka břicha - druhý mozek.

Profesor Gershon prokázal, že 90 procent hormonu štěstí serotoninu je produkováno a skladováno ve střevech. Střevní mozek je místem, odkud pramení strach, úzkost a fobie. Rodí se tam intuice, pochopení pro druhé, touha po kontrole a obsese. „Místo toho, abychom se snažili své břicho kontrolovat, udělali bychom lépe, kdybychom se mu naučili naslouchat,“ vysvětluje Gershon. Nerovnováha v trávení je často důsledkem psychických a emotivních problémů, tyto problémy ale mohou být rovněž příčinou těchto potíží.

„Žijeme ve společnosti, která upřednostňuje mozkovou aktivitu. Nejde rozhodně o to, že bychom ji chtěli popírat, usilujeme spíše o rovnováhu a umožnění cirkulace energie v břichu,“ dodává expert na japonské dýchací masáže Thibault Marlin. Ať už to je hypnóza, masáže, cvičení, meditace, plné uvědomování si břicha, zdravá výživa či akupunktura, každý může mít svou metodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!