29. června 2014 6:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Juicing. Módní džusová kúra může být zrádná

Čerstvá šťáva - iusttrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvá šťáva - iusttrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Takzvané džusové kúry, jejichž móda přišla ze Spojených států, spočívají v tom, že se několik dní nekonzumuje nic jiného, než šťáva z ovoce a zeleniny. Jaké jsou reálné účinky této metody a jak vysvětlit její úspěch? - ptá se francouzský týdeník L´Express.

Asi čtyřicetiletá dáma usrkává v pařížském baru zelenkavou směs, kterou před číšnicí vychvaluje: "Měla byste to také zkusit, je to vynikající! Stojí to sice 40 eur (přes 1000 Kč) denně, ale když pomyslím, že mi tahle kúra odstraní z těla všechny toxiny, tak to jde, ne?"

ČTĚTE TAKÉ:

 Džusy z ovoce a zeleniny bude tato žena konzumovat čtyři, možná až sedm příštích dní, s příslibem, že to "usnadní přirozený proces detoxikace organismu a umožní jí cítit se lépe".

Je juicing, který přišel ze Spojených států, jen dalším příkladem úspěšného marketingu, nebo skutečným pomocníkem při očistě organismu? Není nebezpečné živit se několik dní výhradně tekutinou? Potřebuje naše tělo opravdu pomoc při detoxikaci?

Je to podvod, říká lékárník

Podle quebeckého lékárníka Oliviera Bernarda jsou všechny produkty, které údajně mají pročistit trávicí systém, podvod. "Filtrační" orgány našeho těla, játra a ledviny, nepotřebují pomoc, aby plnily své funkce. Stejně tak střeva nemohou z fyziologického hlediska skladovat sebemenší odpad, jinak by se stala neprůchodnými. Domnívat se, že juicing může přispět k očistě našeho trávicího systému, je zcela iluzorní. Zcela postačuje, soudí, vyvážená strava, abychom se cítili lépe.

Juicing může být zrádný

Nutriční poradkyně Ariane Grumbachová má podobný názor: "Jestliže jíme normálně, tedy zdravě a pestře, pak náš organismus velmi dobře dokáže zachovat to, co je pro něj dobré a co potřebuje, a filtrovat a odvádět zbytek." Na této módě juicingu je znepokojivé, že může vést až k ortorexii, čili k takové závažné poruše v příjmu potravy, kdy člověk téměř nejí ze strachu, aby nesnědl něco, co je nezdravé, uvádí Grumbachová.

Přemíra juicingu je znepokojivá, avšak lze na ni pohlížet i z pozitivního hlediska. Eleonore praktikuje příležitostně tuto metodu, kterou poznala při pobytu v New Yorku. Považuje ji za vhodný prostředek, jak se v krátké době cítit dobře. "První den může být velmi tvrdý, většinou hrozně bolí hlava," varuje. "Nejlépe je připravit si půdu tím, že dva dny dopředu nejíme žádné maso ani cukry, aby se šok omezil. Pak to je ale příjemné. Rozhodně to je také dobré k tomu, aby člověk trochu ´splasknul´ a působí to příznivě na pokožku," dodává.

Avšak pozor, varuje Ariane Grumbachová. "Jestliže má někdo již tak problémy s jídlem, zvláště nějakou poruchu příjmu potravy, mohou se tyto potíže ještě prohloubit," říká.

"Jestliže pijeme několik dní jen šťávy, ztrácíme na váze, ale úbytek je zakrátko zpátky, kdy zase začneme jíst normálně," upozorňuje Ariane Grumbachová. "Pět nebo šest dní o šťávách bez jídla se mi nezdá být rozumné. Naopak pití šťáv v rámci běžného stravování, které doplňuje příjem ovoce a zeleniny, inu, proč ne," dodává. Zkrátka juicing ano, ale s rozumem a s mírou.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.