Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laser vyřeší většinu dioptrických vad

Zdraví

  7:00
Laserové přístroje v rukou očních chirurgů vracejí každý rok ostrý zrak statisícům lidí po celém světě. Současně se ale objevují pochybnosti: po operaci sice vidím ostře, ale nebudu za pár let muset opět nasadit brýle?
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Bez ostrého zraku se v dnešní společnosti moc dobře fungovat nedá. A protože zdraví je největší hodnota, jsou lidé ochotni si i v případě vyléčení očí hodně zaplatit. Nemalou investici mohou vyžadovat kvalitní brýle, opakovaně musí do peněženky sahat ti, kdo dávají přednost nošení kontaktních čoček.

Jednoznačně největší jednorázový finanční výdaj ale představuje podstoupení laserové operace očí. Její cena se odvíjí především od kvality použitého laseru a pohybuje se v rozmezí 10 až 24 tisíc korun za jedno oko.

Co když ale člověk na laserové oční klinice „vysype prasátko“ s tím, že mu za to znovuzískané bezvadné vidění stojí, a přitom se mu už za pár let zrak opět rozostří? Spousta lidí včetně známých sportovců a herců už laserové operace absolvovala, jsou nadšeni, jak krásně vidí, a klinikám, které je operovaly, dělají reklamu. Přesto se mezi lidmi objevují pochybnosti, že jde jen o krátkodobou úlevu, že kliniky tímto způsobem snadno a rychle vydělávají a jejich klientela za čas bude překvapena, až se jí zrak postupně opět zkazí.

Odstraněná vada se nevrátí, ale může přijít nová

„Rozhodně není pravda, že se vada vrátí,“ reaguje na pochybnosti Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. U velmi malého procenta pacientů s vysokou dioptrickou vadou podle ní může po určitém čase dojít k nárůstu nové dioptrické vady, nejde však o návrat té původní.

Historie laserových operací očí

V 80. letech minulého století se u menších stupňů krátkozrakosti používala takzvaná radiální keratotomie. Oční chirurg při ní prováděl tenké řezy na rohovce a tím měnil její zakřivení. V roce 1988 byla zavedena metoda daleko preciznější a progresivnější, a to laserová korekce pomocí excimerového laseru. Tu lze v současné době použít k odstranění všech typů dioptrických vad. Ve světě je velmi populární. Ročně ji např. podstupuje 500 tisíc Američanů. V naší zemi a i ve střední Evropě zavedl tuto laserovou metodu v roce 1991 nynější přednosta Oční kliniky Zlín docent Zdeněk Smečka.

Například pacient, který špatně vidí na dálku a měl pět dioptrií, může mít po dalších sedmi letech nárůst třeba jeden a půl dioptrie. „Pokud by ale nebyl operován, měl by vadu šest a půl dioptrie! Pokračující vada není pravidlem a vzniká u malé části pacientů s krátkozrakostí. I tuto opět narostlou vadu lze operovat,“ říká primářka Lucie Valešová.
O stabilním a dlouhodobém účinku moderních laserových operací očí je přesvědčen i primář Pavel Stodůlka, přednosta oční kliniky Gemini: „Není pravda, že se za několik let vada vrátí. Nicméně není možné zaručit, že se oko v průběhu let nezmění a i po perfektně provedené operaci se zase nějaká vada neobjeví.“

Pádným argumentem, který ukazuje, jak laserové kliniky věří dlouhodobým výsledkům svých očních operací, je fakt, že většina z nich poskytuje klientům doživotní záruku. To znamená, že pokud se vada oka, kvůli níž operace proběhla, opětovně objeví, je tato vada laserově odstraněna zdarma.

Stoprocentní úspěch operace, nejen té oční, samozřejmě nezaručí žádný lékař žádnému pacientovi. Existují určité ukazatele, které v oční laserové chirurgii dávají tušit případnou menší úspěšnost zákroku. Paní Alice se například lékař při vstupním vyšetření před uvažovaným laserovým odstraňováním dioptrií ptal, jak dlouho má stejnou kvalitu vidění a zda se jí v poslední době zrak nezhoršil.

„Pokud je oční vada před operací nestabilní, tak je zvýšené riziko, že i výsledek nebude zcela stabilní,“ poznamenává primář Stodůlka. Primářka Valešová k tomu dodává, že stabilní vada zraku dává vyšší pravděpodobnost, že po laserové operaci nebude dále narůstat. I tak se u pacientů výjimečně stane, že naroste další malá vada. Týká se to ale pouze krátkozrakosti, vada nenarůstá při odstranění dalekozrakosti a astigmatismu čili nerovnosti rohovky.

I na šedý zákal nebo šilhání

I když někteří lidé mají strach nechat si do oka „sáhnout“ nebo nevěří výsledkům laserových operací, poptávka po nich stoupá. Podle odborníků je dnes možné nabídnout operační zákrok člověku prakticky s jakoukoliv vadou v ostrosti vidění, je jen třeba vybrat ten nejvhodnější typ operace. Nejčastěji prováděným zákrokem jsou laserové operace, které jsou vhodné pro 90 procent pacientů, ale na denním pořádku jsou u nás i nitrooční operace anebo třeba kombinace refrakčního zákroku, řešícího neostré vidění oka, a operace šilhání.

Slovníček pojmů

Krátkozrakost – neschopnost vidět ostře vzdálené předměty. Při této vadě oka se světelné paprsky lámou do oblasti před sítnicí, na níž pak vzniká neostrý obraz. Dalekozrakost – porucha vidění blízkých předmětů, při níž se světelné paprsky lámou do oblasti za sítnicí. Astigmatismus – porucha vidění, která vzniká kvůli nestejnému zakřivení lomivých struktur oka (obvykle rohovky, méně často čočky). Světelné paprsky nedopadají na sítnici rovnoměrně, proto nejsou pozorované předměty vnímány stejně ostře. Vetchozrakost – neboli „stařecká dalekozrakost“ vzniká kvůli ztrátě elastičnosti čočky, oko není schopno dobře akomodovat neboli zaostřovat na blízké a vzdálené předměty. Jedná se o zrakovou neostrost znesnadňující četbu a jemné práce.

Na nedostatek klientů si zkrátka oční kliniky nestěžují. Ve světě jen nyní zájem poněkud omezen současnou ekonomickou recesí. „V České republice, kde jsou laserové operace podstatně levnější než v západní Evropě, však zákroků neubývá. Na naší klinice naopak přibývá zahraničních pacientů, kteří se nechávají operovat. Vědí, že dostanou vysokou kvalitu za velmi přijatelnou cenu,“ říká primář Stodůlka.

Laserové operace jsou dnes používány k odstranění krátkozrakosti až do výše 12 dioptrií, dalekozrakosti až do čtyř dioptrií i astigmatismu až do výše šesti dioptrií. Jinými metodami než zmíněné tři vady se operuje vetchozrakost neboli stařecká dalekozrakost a od loňského roku na řadě očních klinik za pomoci laserů operují i šedý zákal.

Laserovou operaci čočky a šedého zákalu zavedl v České republice primář Stodůlka na oční klinice Gemini a operoval touto metodou i Václava Klause. U těchto operací lékaři odstraňují čočku pacienta a nahrazují ji umělou čočkou. Je na pacientovi, zda zvolí čočku jedno ohniskovou, s níž vidí pouze do dálky a na blízko nosí brýle, nebo čočku multifokální, která umožňuje ostré vidění do blízka i na dálku. Rozdíl je samozřejmě v ceně jednotlivých čoček. Nejkvalitnější čočka – takzvaná trifokální – stojí až 25 000 korun.

Bez špičkového vstupního vyšetření se neobejdete

Špatná orientace v šeru, problémy při nočním řízení auta a pocit, že na pravé oko vidí hůř než na levé, přivedly paní Ester, která od dětství trpěla slabší krátkozrakostí, na preventivní oční prohlídku. Při ní oční lékařka konstatovala, že se její krátkozrakost nijak nezhoršila, brýle tedy může nosit stejné. Zřejmě má na vaše oči vliv psychická nepohoda, řekla jí a dala naději, že se určitě vidění brzy zlepší. Jenže Ester i další měsíce viděla špatně.

Navíc nerada nosila brýle a kontaktní čočky v očích nesnášela, takže se většinu času pohybovala po světě, který viděla poměrně rozmazaně. Nakonec jí známí doporučili zkusit se dioptrií zbavit za pomoci laserové operace.

Několikahodinové důkladné vstupní vyšetření Ester překvapilo a ukázalo jí, že neudělala špatně, když o zákroku začala uvažovat. „Zjistilo se, že mám na obou očích neodhalený astigmatismus. Přitom cylindrická skla, která by astigmatismus řešila, mi oční lékařka nenabídla. Naopak, na obou očích jsem měla předepsáno téměř o dioptrii navíc, takže jsem nosila špatné brýle,“ vypráví Ester.

Precizní vyšetření očí je před laserovým zákrokem naprostou nutností. „Když klient přichází s dioptrickou vadou, musíme jeho oči vyšetřit do všech detailů, protože potřebujeme vědět, zda je pro něj laserový zákrok vůbec vhodný,“ vysvětluje primářka Valešová.

Nejednou se stane, že klient přichází s přáním zbavit se brýlí nebo kontaktních čoček a vyšetření prokáže i jiné případné oční choroby, které jsou skryté, nebo také příznaky, které ukazují na celková onemocnění. Na operaci nespěchejte Naprosto nejdůležitější je při vstupní diagnostice zjištění očních chorob, s nimiž by neměl pacient laserový zákrok podstoupit. Krátkozrací lidé mají například vyšší riziko odchlípení sítnice, které vzniká z drobných defektů a trhlin, někdy i léta nepozorovaně existujících na okraji sítnice.

Co je důležité při výběru laserového centra:

  • Rozsah a hloubka vstupního vyšetření Důkladné oční vyšetření by mělo trvat déle než dvě hodiny. Jeho součástí musí být i vysoce specializované vyšetření, provedené po rozkapání očí.
  • Kvalita a zkušenosti operatérů Ani nejlepší femtosekundový laser nenahradí zkušenou ruku operatéra. Ptejte se na zkušenosti a praxi operatéra. Snažte se získat reference a zkušenosti pacientů, zeptejte se na přístup před operací, ale i po ní.
  • Pooperační péče a záruky Zjistěte si, co cena zahrnuje. Na kvalitní oční klinice získáváte v ceně zákroku kontrolu hned druhý den po operaci a další za týden. Následně vás bude čekat ještě kontrola za jeden až tři měsíce po operaci. Lékaři jsou však pacientovi k dispozici až do úplného zhojení. Důkazem kvality zákroků je také doživotní záruka.
  • Další parametry Provádějí operace tak, že na rohovce vytvoří ochrannou lamelu se zámkovým lemem?Mají femtolaser, který nezvyšuje nitrooční tlak? Zeptejte se. Lamela (flap) se zámkovým okrajem zabezpečí pevné spojení s rohovkou a díky zámkové „pojistce“ se lamela po rohovce nemůže posunout.

Krátkozrací lidé totiž mají hodně dlouhé oko (směrem od duhovky dozadu – říká se tomu axiální délka), proto se světelné paprsky, které do oka dopadají, stýkají ještě před sítnicí, což znemožňuje ostré vidění. Současně toto prodloužení oka bývá spojeno se ztenčením tkání sítnice a bělma, které jsou zatíženy přílišným natahování. Primářka Valešová to přirovnává k natahování punčochy – když je tah moc velký, materiál prostě praskne.

Právě tyto případné trhliny na sítnici je třeba zjistit a ošetřit ještě před laserovým zákrokem. Jinak by hrozilo postupné odchlípení sítnice a ztráta zraku. Laserová operace samotná tento proces zřejmě neurychluje, bylo by ale nelogické provádět ji s tím, že v oku dále existuje jiná „časovaná rozbuška“, která způsobí špatné vidění.

Druhou chorobou, kterou by měl operatér před laserovým zákrokem vyloučit, je takzvaný akomodační spasmus, jenž může způsobovat krátkozrakost. Problém je ovšem dán napětím zaostřovacího svalu, příčina tedy není v délce oka. Kdyby lékař nediagnostikoval akomodační spasmus a léčil krátkozrakost laserem, jen by pacientovi další dioptrie přidělal, protože by neléčil skutečnou příčinu špatného vidění.

Ani jedna ze zmíněných nemocí oka není častá, přesto je nutné s nimi počítat a případně je odhalit důkladným vyšetřením takzvaně rozkapaného oka, kdy se rozšíří zornička a struktury oka jsou dobře viditelné. V tomto stavu ovšem oko nelze ošetřovat laserem. Proto primářka Valešová považuje za velice důležité, aby operace neprobíhala v tentýž den se vstupním vyšetřením. Klientům by se spěch a snaha zvládnout vše během jednoho dne nemusely vyplatit; kliniky by je na to měly upozorňovat a operaci nabízet v jiný den po vyšetření.

Jak vybrat to nejlepší

Lékaři se shodují, že pro výběr toho správného pracoviště, kterému člověk svěří svůj zrak, je důležité, jaké používá lasery, jaké operační metody, jaké nabízí čočky pro implantace, a především – jak zkušené má operatéry.

Každopádně platí, že zákrok špičkových přístrojů nemohou nahradit žádné brýle ani sebedokonalejší kontaktní čočky. Bulbus čili oční koule nemá přesně kulovitý geometrický tvar, tudíž nemůže poskytnout zcela bezchybný obraz. Ani tloušťka lidské rohovky není ve všech místech stejná, a proto lomí obraz nedokonale. Obraz, který člověk vnímá, je zkrátka zkreslený.

Přístroje, jimiž jsou laserové oční kliniky vybaveny, jsou schopny přesně změřit, o kolik a kde jsou rezervy pro zlepšení obrazu. Poté se informace přenesou do laseru a ten ošetří oko tak, že obraz v podstatě zdokonalí. Do brýlové ani kontaktní čočky není možno tyto hodnoty přenést, a není tedy ani možné je těmito způsoby korigovat. Který laser je ten nejlepší? „Pozná se to za prvé podle roku výroby, za druhé podle rychlosti. Čím je laser rychlejší, tím je technicky vyspělejší. Existují například lasery, které umí v celém průběhu operace bezdotykově měřit tloušťku rohovky, a tak monitorovat bezpečnost a přesnost zákroku. Obecně platí, že německé a švýcarské lasery jsou nejlepší na světě,“ je přesvědčen primář Stodůlka.

A nejmodernější laserová metoda? Podle lékařů z řady očních klinik je to v současné době postup zvaný Femto LASIK, který zbavil závislosti na brýlích už miliony lidí na celém světě. Tato metoda kombinuje ošetření na dvou laserech – nejprve na femtosekundovém, který vytváří rohovkovou lamelu, jež se následně odklopí. Poté následuje samotné ošetření na druhém, excimerovém laseru, které pacienta zbaví dioptrií. Převratnou novinkou poslední doby je využití femtolaseru v chirurgii šedého zákalu. V podstatě se jedná o robotizaci zákroku, kdy laser dovoluje provádět operační řez či rozmělnění čočky s maximální přesností.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!