Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba genovou terapií? Prvně dostala zelenou

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Evropská agentura pro léčiva doporučila, aby byla vůbec poprvé v Evropské unii schválena léčba pomocí genové terapie. Podle agentury AP jde o výrazný posun u této metody, jež dosud nepřinášela očekávaný pokrok při léčbě nemocí.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Genová terapie je experimentální technika, která se pokouší čelit chorobám tím, že nahradí nefunkční geny. Evropská agentura pro léčiva se v dnešním prohlášení vyslovila pro celoevropské schválení jistého léku určeného pro vzácně se vyskytující onemocnění, kvůli němuž lidé nemohou trávit tuky. Léčba je zaměřena na gen, který vytváří bílkovinu rozkládající tuk.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve Spojených státech genová terapie zatím schválena nebyla a většina pokusů v posledních dvou desetiletích zde neuspěla. Jako první země léčbu pomocí genové terapie schválila v roce 2003 Čína, a to u rakoviny.

Problém byl s tím, že se vědcům například nedařilo najít cestu, jak bezpečně "transportovat" geny na dané místo. Často se o to pokoušeli například s využitím neškodného viru.

Existují navíc obavy, že v případě, že by se gen dostal na špatné místo, mohl by způsobit rakovinu, nebo by se proti němu a viru, který ho přepravuje, mohl obrátit imunitní systém člověka.

ČTĚTE VÍCE:

Evropská agentura pro léčiva v minulosti třikrát schválení dotyčného léku odmítla, avšak nakonec svůj postoj na žádost Evropské komise přehodnotila. Doporučující posudek provází celá řada tvrdých podmínek; příslušná farmaceutická firma bude muset kupříkladu vytvořit registr pacientů. Léčba se totiž u tohoto přípravku testovala jen u 27 osob.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!