29. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčba křečových žil zatavením prý méně bolí

Křečové žíly (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křečové žíly (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Zhruba 200 lidí podstoupilo v Nemocnici Na Homolce za tři roky speciální léčbu křečových žil, kdy se špatná žíla zataví teplem. Zdrojem je radiofrekvenční nebo laserová energie.

Výhodou proti klasické operaci je malá bolestivost a rychlý návrat do běžného života. Náklady pojišťovny nehradí, pacient dá za jednu nohu 15.600 korun, řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Křečové žíly má ve věku nad 60 let každý druhý člověk, častěji ženy. Vliv má dědičnost, opakovaná těhotenství, dlouhé stání a sezení. Typickým příznakem je pocit těžkých nohou, napětí v nich a otoky. Kůže může ztmavnout, mohou se objevit záněty, ekzémy či bércové vředy. Příčinou obtíží je to, že jednocestné chlopně v povrchových žilách nohou se přestanou řádně uzavírat a propouštějí krev zpět. Žíly se protáhnou, vytvářejí provazce, vyboulí se a ztloustnou.

Pečujte o své nohy (ilustrační foto)

"Cévní chirurg zhodnotí při ultrazvukovém vyšetření anatomické poměry žilního řečiště, funkce chlopní a změny toku krevního proudu v žilách. Stanoví, jaký typ léčby je pro pacienta nejvhodnější," řekl chirurg Karel Bartík, který novou metodu na Homolce zavedl. Upozornil, že není vhodná pro každého. Pokud má nemocný žíly příliš široké a vinuté, nedá se do nich laserová sonda zavést.

Léčba bez operace spočívá v podání léků, které sníží napětí v žilách, odstraní otoky a zlepší stav kůže na nohou. Od obtíží pomáhají tlakové punčochy, stlačí povrchní žíly a krev proudí správně.

Velké křečové žíly ale je podle Bartíka lépe odstranit operativně. Po klasické operaci zůstává pacient na neschopence čtyři až šest týdnů. Při laserové operaci se špatné žíly neodstraňují. Postupně se zavřou. Hmotu, v niž se žíla po zatavení promění, tělo časem rozloží. Jakmile se nemocná žíla zavře, ostatní zdravé cévy převezmou úlohu odvádět krev z nohou a obnoví se normální poměry odtoku krve. Pacient je po operaci v nemocnici den, nejvýš dva. Zhruba dva týdny musí nosit tlakové punčochy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz