Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba: léky a psychoterapie. Jak na hyperaktivitu v dospělosti?

Zdraví

  5:36
Zatímco dostat se k odborníkovi, který stanoví diagnózu ADHD, není úplně snadné, léčba probíhá většinou dobře. Kombinace vhodně zvolených léků a psychoterapie, ideálně ve spolupráci se školou či zaměstnavatelem, dokáže postiženým pomoci.

Trvalá hyperaktivita (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dospělých s poruchou pozornosti a hyperaktivitou chodí k lékařům čím dál víc. Ne proto, že bych jich v populaci přibývalo, ale s tím, jak se rozšiřuje povědomí o této diagnóze, stoupá počet lidí, kteří si uvědomí, že by se poruchy pozornosti a chování mohly týkat i jich. Část pacientů se k lékaři dostává nepřímo, například kvůli depresím, úzkostné poruše nebo některé ze závislostí, kdy vyšetření odhalí, že hlavní příčinou potíží dotyčného člověka je právě ADHD.

A jak jste se učil?

„ADHD se diagnostikuje pohovorem s psychiatrem: při pohovoru se důkladně rozebere pacientova minulost, průběh jeho potíží a příznaků ADHD od dětství, včetně školního prospěchu, po současnost. Zároveň se zhodnotí, nakolik tyto příznaky ovlivňují fungování jedince a zda úroveň jeho fungování odpovídá jeho schopnostem,“ vysvětluje říčanský psychiatr Jan Čermák.

Příznaky hyperaktivity/impulzivity

 • 1. Postižený jedinec si často hraje s rukama nebo s nohama nebo se vrtí na místě. 
 • 2. Často odchází z místa ve třídě nebo v jiných situacích, při kterých se očekává sezení. 
 • 3. Často nadměrně běhá nebo leze do výšek v nevhodných situacích (u dospívajících nebo dospělých to může být omezeno na subjektivní pocity neklidu, roztěkanosti). 
 • 4. Často má potíže hrát si nebo se potichu zabývat volnočasovými aktivitami. 
 • 5. Často se zdá, jako by byl neustále v pohybu nebo „poháněn motorem“. 
 • 6. Často nadměrně mluví. 
 • 7. Často vyhrkává odpovědi před dokončením dotazu.
 • 8. Často má potíže s čekáním, až přijde na řadu. 
 • 9. Často přerušuje nebo vyrušuje druhé.

Pozn.: Toto jsou oficiální diagnostická kritéria, která lékaři používají u dětí, dospívajících i dospělých. ADHD má dost možná člověk, který u sebe pozoruje minimálně pět z těchto příznaků po dobu minimálně půl roku a obdobně i pět příznaků z přehledu na předchozí stránce.

Porucha je dána uspořádáním centrální nervové soustavy, a nelze ji proto vyléčit. Nicméně její projevy lze hodně zmírnit. ADHD ovlivňuje uspořádání mozku – sídlí v prefrontální mozkové kůře a v jejím spojení s dalšími podkorovými mozkovými strukturami. Mozek pacienta má menší objem a odchylky jsou i ve struktuře některých mozkových center, ale nic z toho se nevyšetřuje. Psychiatrům pomáhají diagnostické dotazníky. Diagnóza se potvrzuje splněním kritérií v psychiatrické klasifikaci, stejně jako je tomu na příklad u deprese anebo u dalších psychických poruch. Někdy se nicméně běžná vyšetření doplňují například elektroencefalogramem.

Na léky se doplácí

Když se diagnóza potvrdí, lékař navrhne léčbu, která ideálně spočívá v kombinaci léků a psychoterapie. Bohužel terapeutů, kteří by uměli pracovat s dospělými pacienty s ADHD, je zatím v Česku málo, takže si mnoho nemocných musí vystačit pouze s léky. I tak tomůže znamenat zásadní zlepšení kvality jejich života.

Lékaři mohou předepsat například léky s účinnou látkou metylfenidátem, jejichž výhodou je vysoký léčebný efekt a nevýhodou, že dospělým pacientům ho zdravotní pojišťovny nehradí. Výjimkou jsou ti, kdo ho brali v dětství a dospívání – pokud v léčbě pokračují i poté, co jim bylo osmnáct let, doplácet nemusí. Jinak pacienti platí 100 až 1500 korun za balení, záleží na velikosti, síle pilulek i konkrétním léku.

Metylfenidát patří mezi stimulancia, což se může zdát u potíží spojených s neklidem a hyperaktivitou nelogické. Jenže ADHD ve skutečnost neznamená nadbytek aktivity, ale neschopnost odpočinku, potíže se selekcí podnětů a sníženou schopnost soustředění. Hyperaktivita jako taková je často vyvolána únavou. Stimulancia pomohou, zjednodušeně řečeno, upravit přenos informací v mozku a tím zvyšují schopnost soustředění a pacient se rovněž uklidní.

Účinná a přitom bezpečná léčba

Léky s druhou účinnou látkou, atomoxetinem, pojišťovny hradí částečně. „Léčba pomocí léků je neobyčejně účinná a přitom bezpečná,“ říká psychiatr Pavel Theiner z brněnské fakultní nemocnice.

To je rozdíl například oproti léčbě deprese, kde někdy trvá poměrně dlouho, než se odborníkům podaří trefit správný lék a jeho dávkování, aby to pacientovi přineslo skutečnou úlevu. Podle Theinera navíc pacienti s ADHD léky bez obtíží snášejí. V zahraničí se používají i amfetaminové sloučeniny, v Česku však zatím k této terapii schváleny nebyly, a tak jsou nedostupné.

Základem psychoterapie je práce s tím, že pacienti si nevěří, pochybují o svých schopnostech, bojí se selhání. Terapeuti je učí také různé kompenzační strategie, pomáhají jim plánovat si čas. Součástí terapie jsou i relaxační techniky a nácvik kontrolovaného dýchání. Míra obtíží je u každého člověka jiná, některým pacientům tedy stačí samotná terapie a obejdou se bez léků.

Poměrně mnoho věcí mohou ovlivnit pacienti, pokud se zaměří například na úpravu svého domácího a pracovního prostředí, naučí se používat pomůcky, jako jsou třeba diáře, velkou roli hraje také pravidelná životospráva.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat