Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčiva bez předpisu jen z kontrolované lékárny

Zdraví

  6:37
Rychle zhubnout do plavek bez námahy nebo se předem připravit na exotická sexuální dobrodružství v cizině, to může být pro někoho motivací k tomu, aby si obstaral přes internet nápomocné léky.
Léky  (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Užívání takto získaných přípravků ale vůbec nemusí vést k vytoužené štíhlé linii nebo k zážitkůmplným vášně. Jak anorektika, tedy léky potlačující chuť k jídlu, tak přípravky určené na podporu erekce smí předepsat jen lékař, a to až poté, co svého pacienta řádně vyšetří.

Bolest před maratonem nepotlačujte léky ani preventivně, radí běžecký trenér

Internetové nabídky slibují „zaručeně originální“ a „bezpečné“ léky, ale takový nákup rozhodně není dobrý nápad. Jak léky na hubnutí, tak na řešení erektilní dysfunkce jsou vázány na lékařský předpis z velmi dobrých důvodů. Hned pro několik skupin lidí jde o naprosto nevhodné léky. Například pro kardiaka může být požití pilulky, která mu má zajistit kvalitní erekci, smrtelné. Proto jsou tak důležité lékařské prohlídky, které dokážou odhalit případné zdravotní problémy nemocného a zajistit tak, aby se k němu nedostaly léky, jež ho mohou ohrozit na zdraví i na životě.

„Pokud není individuálně posouzen zdravotní stav pacienta před zahájením užívání léků, což je situace právě při nákupech lékových padělků přes internet, je to vždy riziko,“ upozorňuje ZdeněkBlahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pro antikoncepci výlučně ke gynekologovi

Rizikem je nákup i originálního léku, například na inzerát, pomocí domluvy na diskusním fóru či na některém z aukčních portálů. I když se vám podaří nenarazit na padělek, stejně nemáte jistotu, že lék je v pořádku. „Nejsou garantovány podmínky skladování a nakládání s léky. Také je zde riziko samoordinování,“ dodává Blahuta. Do této kategorie spadá například nákup tablet hormonální antikoncepce před dovolenou s tím, že si žena potřebuje posunout očekávanou menstruaci s ohledem na termín plánovaného odpočinku. Vymlouvat se na nedostatek času a odkládat návštěvu gynekologa je vždy risk.

Bez obav si naopak můžete koupit přes internet volně prodejné léky v lékárnách, které jsou registrovány a kontrolovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv. U nich máte jistotu, že jde nejen o originální léky, ale také je s nimi správně nakládáno. Bezpečně si tady můžete koupit také různé doplňky stravy či vybavení lékárničky na dovolenou.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...