Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčiva bez předpisu jen z kontrolované lékárny

Léky  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rychle zhubnout do plavek bez námahy nebo se předem připravit na exotická sexuální dobrodružství v cizině, to může být pro někoho motivací k tomu, aby si obstaral přes internet nápomocné léky.

Užívání takto získaných přípravků ale vůbec nemusí vést k vytoužené štíhlé linii nebo k zážitkůmplným vášně. Jak anorektika, tedy léky potlačující chuť k jídlu, tak přípravky určené na podporu erekce smí předepsat jen lékař, a to až poté, co svého pacienta řádně vyšetří.

Internetové nabídky slibují „zaručeně originální“ a „bezpečné“ léky, ale takový nákup rozhodně není dobrý nápad. Jak léky na hubnutí, tak na řešení erektilní dysfunkce jsou vázány na lékařský předpis z velmi dobrých důvodů. Hned pro několik skupin lidí jde o naprosto nevhodné léky. Například pro kardiaka může být požití pilulky, která mu má zajistit kvalitní erekci, smrtelné. Proto jsou tak důležité lékařské prohlídky, které dokážou odhalit případné zdravotní problémy nemocného a zajistit tak, aby se k němu nedostaly léky, jež ho mohou ohrozit na zdraví i na životě.

„Pokud není individuálně posouzen zdravotní stav pacienta před zahájením užívání léků, což je situace právě při nákupech lékových padělků přes internet, je to vždy riziko,“ upozorňuje ZdeněkBlahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pro antikoncepci výlučně ke gynekologovi

Rizikem je nákup i originálního léku, například na inzerát, pomocí domluvy na diskusním fóru či na některém z aukčních portálů. I když se vám podaří nenarazit na padělek, stejně nemáte jistotu, že lék je v pořádku. „Nejsou garantovány podmínky skladování a nakládání s léky. Také je zde riziko samoordinování,“ dodává Blahuta. Do této kategorie spadá například nákup tablet hormonální antikoncepce před dovolenou s tím, že si žena potřebuje posunout očekávanou menstruaci s ohledem na termín plánovaného odpočinku. Vymlouvat se na nedostatek času a odkládat návštěvu gynekologa je vždy risk.

Bez obav si naopak můžete koupit přes internet volně prodejné léky v lékárnách, které jsou registrovány a kontrolovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv. U nich máte jistotu, že jde nejen o originální léky, ale také je s nimi správně nakládáno. Bezpečně si tady můžete koupit také různé doplňky stravy či vybavení lékárničky na dovolenou.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...