Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lednový detox prý játrům pijanů nepomůže

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Lidé, kteří se po vánočních a silvestrovských večírcích v rámci očisty a ozdravění jater rozhodnou po celý leden abstinovat, by to měli přehodnotit. Odborníci z britské organizace British Liver Trust, jež pomáhá nemocným na játra, tvrdí, že měsíční "detox" je marný.

Alkoholik (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Místo toho doporučují, aby si milovníci alkoholických nápojů pití zakazovali pravidelně vždy několik dnů v týdnu, píše na svém webu BBC.

"Lidé si myslí, že dělají něco pro své zdraví, když se pokaždé v lednu vrhnou na detox v přesvědčení, že si pročišťují játra po svátcích, kdy alkoholu holdovali více než běžně," řekl Andrew Langford z British Liver Trust. "Ale jednorázová, jednoměsíční snaha udělat něco pro dlouhodobé zdraví jater není krok správným směrem," upozornil.

Večírek - ilustrační foto

Doporučuje proto, aby si lidé dali předsevzetí a udělali si každý týden několikadenní "volno" od alkoholu. Celkově tak sníží spotřebu alkoholu a jejich játra budou mít každý týden čas na regeneraci.

Stejný názor má i Mark Wright, lékař z oddělení hepatologie nemocnice v Southamptonu. Připomíná, že měsíční "detox" může vyvolávat mylné přesvědčení, že játra se dají ničit dle libosti a pak se všechno rychle vyřeší měsíční abstinencí.

Kromě dnů bez alkoholu British Liver Trust lidem, kteří si chtějí udržet játra v dobrém stavu, doporučuje, aby zdravě jedli a pravidelně cvičili.

Autoři: ,
Témata: alkohol, BBC, Mark Wright

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?