20. února 2010 19:08 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lék proti cukrovce Avandia může způsobit selhání srdce

Nebezpečný lék Avandia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný lék Avandia | foto: Reprofoto

NEW YORK Stovky lidí užívajících lék proti cukrovce Avandia údajně měsíc co měsíc zbytečně prodělají infarkty anebo selhání srdce. Uvedl to dnes deník The New York Times s odvoláním na tajné studie amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA).

Výrobce léku zaregistrovaného i v České republice, britská firma GlaxoSmithKline, ale v minulosti podobná tvrzení odmítal s tím, že souvislost se selháními srdce nebyla vědecky prokázána.

Podle studie, již má newyorský deník k dispozici, by se ale předepisováním jiného léku ve Spojených státech zabránilo asi 500 infarktům a 300 selháním srdce měsíčně.

Prodávaný lék

Avandia podle deníku The New York Times patřívala k nejprodávanějším lékům.

Například v roce 2006 za něj farmaceutická firma utržila 3,2 miliardy dolarů. O rok později ale byla zveřejněna studie, jež varovala před účinkem léku na srdce. FDA následně před ním vydala varování a prodeje výrazně klesly.

Avandia, která obsahuje účinnou látku rosiglitazon a používá se k léčbě cukrovky druhého typu, údajně jen ve třetím čtvrtletí loňského roku souvisela se 304 úmrtími. "Rosiglitazon by měl být stažen z trhu," uvedli podle listu The New York Times autoři jedné ze studií.

Podle deníku jsou tyto studie dokladem intenzivní debaty, která se v Úřadu pro potraviny a léky vede. Zatímco někteří činitelé FDA požadují odstranění léku z trhu, podle jiných nejsou jeho negativní účinky prokázány a pacienti by lék měli mít nadále k dispozici.

Společnost GlaxoSmithKline pak Avandii rozsáhle testovala a vědecké důkazy podle ní neprokázaly, že by Avandia zvyšovala riziko náhlých srdečních příhod.

Rozhodl jeden hlas

Studie nezávislých expertů pak rovněž v roce 2007 dospěla k závěru, že lék může zvýšit riziko infarktu. Doporučila ale, aby Avandia zůstala na trhu.

Dozorčí rada FDA pak těsnou většinou jednoho hlasu její doporučení uposlechla. Lék v současnosti užívají statisíce lidí, přestože někteří špičkoví endokrinologové se rozhodli, že lék nebudou předepisovat, uvedl newyorský deník.

Věra Černá z českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v roce 2007 po varování FDA řekla ČTK, že zprávu o nepříznivých účincích Avandie vydala americká agentura jen pro Spojené státy a že v Evropě takové doporučení není. Ústav tehdy přesto upozornil lékaře, aby při předepisování léků obsahujících rosiglitazon byli opatrní.

Lék také několik let vyšetřovala komise amerického Senátu. Své závěry by měla zveřejnit v pondělí. Podle listu, jenž je má k dispozici, její zpráva farmaceutickou firmu ostře kritizuje.

Společnost prý selhala při informování pacientů o tom, že lék může být smrtelný, tvrdí The New York Times. GlaxoSmithKline nicméně uvedla, že se závěry senátního vyšetřování nesouhlasí.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)