Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lék proti cukrovce Avandia může způsobit selhání srdce

Nebezpečný lék Avandia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný lék Avandia | foto: Reprofoto

NEW YORK Stovky lidí užívajících lék proti cukrovce Avandia údajně měsíc co měsíc zbytečně prodělají infarkty anebo selhání srdce. Uvedl to dnes deník The New York Times s odvoláním na tajné studie amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA).

Výrobce léku zaregistrovaného i v České republice, britská firma GlaxoSmithKline, ale v minulosti podobná tvrzení odmítal s tím, že souvislost se selháními srdce nebyla vědecky prokázána.

Podle studie, již má newyorský deník k dispozici, by se ale předepisováním jiného léku ve Spojených státech zabránilo asi 500 infarktům a 300 selháním srdce měsíčně.

Prodávaný lék

Avandia podle deníku The New York Times patřívala k nejprodávanějším lékům.

Například v roce 2006 za něj farmaceutická firma utržila 3,2 miliardy dolarů. O rok později ale byla zveřejněna studie, jež varovala před účinkem léku na srdce. FDA následně před ním vydala varování a prodeje výrazně klesly.

Avandia, která obsahuje účinnou látku rosiglitazon a používá se k léčbě cukrovky druhého typu, údajně jen ve třetím čtvrtletí loňského roku souvisela se 304 úmrtími. "Rosiglitazon by měl být stažen z trhu," uvedli podle listu The New York Times autoři jedné ze studií.

Podle deníku jsou tyto studie dokladem intenzivní debaty, která se v Úřadu pro potraviny a léky vede. Zatímco někteří činitelé FDA požadují odstranění léku z trhu, podle jiných nejsou jeho negativní účinky prokázány a pacienti by lék měli mít nadále k dispozici.

Společnost GlaxoSmithKline pak Avandii rozsáhle testovala a vědecké důkazy podle ní neprokázaly, že by Avandia zvyšovala riziko náhlých srdečních příhod.

Rozhodl jeden hlas

Studie nezávislých expertů pak rovněž v roce 2007 dospěla k závěru, že lék může zvýšit riziko infarktu. Doporučila ale, aby Avandia zůstala na trhu.

Dozorčí rada FDA pak těsnou většinou jednoho hlasu její doporučení uposlechla. Lék v současnosti užívají statisíce lidí, přestože někteří špičkoví endokrinologové se rozhodli, že lék nebudou předepisovat, uvedl newyorský deník.

Věra Černá z českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v roce 2007 po varování FDA řekla ČTK, že zprávu o nepříznivých účincích Avandie vydala americká agentura jen pro Spojené státy a že v Evropě takové doporučení není. Ústav tehdy přesto upozornil lékaře, aby při předepisování léků obsahujících rosiglitazon byli opatrní.

Lék také několik let vyšetřovala komise amerického Senátu. Své závěry by měla zveřejnit v pondělí. Podle listu, jenž je má k dispozici, její zpráva farmaceutickou firmu ostře kritizuje.

Společnost prý selhala při informování pacientů o tom, že lék může být smrtelný, tvrdí The New York Times. GlaxoSmithKline nicméně uvedla, že se závěry senátního vyšetřování nesouhlasí.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...