Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékař doporučuje až šest šálků kávy denně

Zdraví

  7:00
PLZEŇ - Čtyři až šest šálků kávy denně, tedy do 200 až 300 miligramů kofeinu, nemá podle lékařských průzkumů na zdravého člověka žádné nežádoucí účinky.

O kvalitě kávy napovídá pěna. foto: Shutterstock

Uvedl to gastroenterolog a nutricionista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice, odborný garant a jeden za zakladatelů Institutu kávy. Ten funguje v ČR přesně rok a chce objektivně informovat o vlivu kávy na lidský organismus.

"Obsahuje 200 pro tělo prospěšných látek, z nichž velkou skupinu tvoří antioxidanty, které působí jako zhášeče kyslíkových radikálů. Účastní se v imunitních procesech, tedy dokážou likvidovat bakterie, a v procesech oxidace cholesterolu, takže se tolik neukládá do cév," uvedl.

Češi kávy moc nevypijí

Česko patří se třemi kilogramy na hlavu a rok ke chvostu světových konzumentů kávy, od roku 1989 vzrostla spotřeba jen mírně. Doma lidé už nepijí ze sta procent "turka", ale jen zhruba z 80 procent.

Spotřeba Finů, Švédů a Italů je třikrát až čtyřikrát vyšší, uvedla Lída Šimáčková, mediální zástupkyně institutu, který provozuje webové stránky www.institutkavy.cz. "Správný Ital se před prací zastaví na dvě tři minuty v pěti kavárnách a v každé si dá 'pikolo'," dodal Pavel Kohout.

Káva zrychlí srdeční činnost a mírně zvýší tlak, ale pokud se pije pravidelně, tak mezi pijáky a nepijáky kávy rozdíl v tlaku není. Kávu si mohou dovolit i lidé s kardiovaskulárními chorobami, dodal.

Kávou proti obezitě

Přiměřená konzumace je také prevencí proti Parkinsonově chorobě, obezitě a diabetu. "Díky kávě před i po jídle se dobře rozkládají potraviny," řekl Kohout.

Lékař se také s odkazem na Americkou akademii pediatrů postavil proti dalšímu mýtu o tom, že není vhodná pro těhotné a kojící ženy. "Dva až tři šálky doporučujeme. Nemají vliv na vývoj plodu, případný vznik komplikací anebo na mateřské mléko," dodal.

Režim pití kávy záleží na tom, jak působí na bdělost člověka. "Pokud jsme na kofein citliví, nedoporučuji ji pít pět šest hodin před ulehnutím. Ale jsou lidé, kteří ji vypijí a ihned jdou spát, protože citlivost na účinky kofeinu je rozdílná," uvedl Kohout.

Na co si dát pozor?

Jako internista se nikdy nesetkal s chorobami zaviněnými kávou, například rakovinou. "Ani žádné studie to nepotvrdily. Jediné, před čím varuji, je nekontrolovaný krevní tlak a arytmie, vředová choroba žaludku a zánět slinivky. Tedy pokud je člověk nemocný, měl by se poradit s lékařem, zda kávu může," dodal. Podle Kohouta je koncentrace kofeinu stejná u espressa, "turka", překapávané i rozpustné kávy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!