Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Co nesmíte u lékaře a jak postupovat, když jste v právu? Poradíme vám, kde a komu si stěžovat


ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Premium
Lékaře vyhledáváme, když nám není dobře. A očekáváme pomoc. Ale co když se v ordinaci věci nedějí podle našich představ? Kde si můžeme stěžovat a co můžeme dělat?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Právnička odboru rodiny, zdravotnictví a práce z kanceláře veřejného ochránce práv Běla Vaverková vyjmenovává, na co má u nás občan ČR a pacient právo stran zdravotnického servisu ve zdravotnickém zařízení. Nemocný musí být informován srozumitelným způsobem v dostatečném rozsahu o svém zdravotním stavu a o navrženém individuálním léčebném postupu a všech jeho změnách.  

Zdravotní služby je pak možné pacientovi poskytnout pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem a musí mu být také poskytnuty na náležité odborné úrovni. V neposlední řadě by měl personál pacienta poučit i o jejich ceně.

Druhý názor

Když jsme nemocní, taky očekáváme jistou účast, laskavý přístup. I na ten má podle Běly Vaverkové z kanceláře ombudsmana pacient právo. „K nemocnému se musí zdravotnický personál chovat s úctou, má nárok na důstojné zacházení, ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb. Zároveň je třeba zmínit i právo pacienta na výběr poskytovatele zdravotních služeb. Někteří poskytovatelé odkazují pacienty na jejich ‚spádová‘ zařízení, avšak jiné místo bydliště nespadá do důvodů, proč může poskytovatel odmítnout pacienta ošetřit.“

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...