27. dubna 2014 6:20 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lékař: léčbu astmatu dodržuje jen polovina nemocných

Astma. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astma. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přestože moderní léčba astmatu uleví až 95 procentům pacientů a na astma se v Česku umírá výjimečně, dodržuje ji podle ředitele České iniciativy pro astma (ČIPA) profesora Petra Pohunka jen polovina nemocných. Když se potlačí chronický zánět, který je příčinou obtíží, pacienti léky vysadí.

Astma má odhadem 800 000 Češek a Čechů, léčbu zahajuje asi půl milionu, k lékaři vůbec nejde až 300 000, potíže zlehčují. Zhoršení funkce plic přičítají věku.

"Astmatické obtíže má podle nejnovějších dat deset procent dětí a šest až osm procent dospělých," řekl Pohunek. Nižší procento u dospělých podle něj neznamená, že se z astmatu může člověk vyléčit. Nemoc se jen aktuálně neprojevuje, hrozí ale, že kdykoli může znovu propuknout.

Jak se astma projevuje

Astma je typické záchvatovitou dušností s pískoty a suchým kašlem. Nemocný nemůže kvůli tomu spát, je unavený, nemůže fungovat v běžném životě, často se u něj rozvine deprese.

Cílem podle Pohunka je dosáhnout tzv. kontroly nad astmatem. To je stav, kdy pacient užívá léky a nemá žádné problémy. Když astma pod kontrolou není, přináší to pacientovi řadu problémů a ohrožuje ho to na životě. Každý rok zemře v Česku na astma 80 až 90 lidí, v porovnání s ostatním světem je úmrtí málo, přesto podle Pohunka jsou většinou zbytečná.

Dospělí pacienti potíže zlehčují

"Dostat astma pod kontrolu vyžaduje spolupráci pacienta a jeho znalost problematiky i nemoci, aby neměl pochybnosti, proč léky užívá a čeho chce docílit. To se nám dnes daří lépe trochu u dětí, protože je mezi rodiči větší povědomí, možná i větší tlak ze strany pediatrů," řekl Pohunek.

Měření funkce plic zdarma

Ve středu 30. dubna si lidé mohou nechat změřit zdarma funkci plic a zjistit, zda nejsou ohroženi astmatem. Akci pořádá ČIPA v řadě měst ČR při příležitosti Světového dne astmatu, který připadá na 6. května.

Problém podle něj nastává u pacientů v dospívání a dospělosti. "Lidé nad tím trochu mávají rukou a mají i některé škodlivé návyky jako kouření a léčbu už neberou tak vážně," vysvětlil. Podle profesora by si měli lidé uvědomit, že astma podstatu nezměnilo. "Pokud vysadí léky, astma je stále to staré, které jsme znali ze 70. a 80. let, kdy jsme měli spoustu invalidních důchodců s astmatem a řada lidí na ně umírala," varoval.

Plošný screening neprosazuje, hlavní úlohu v časném odhalení astmatu mají podle něj pacienti a u dětí rodiče, aby rozpoznali, že něco není v pořádku. "Měli by vědět, že není normální, když se v noci vzbudí a pískají při dýchání, když se ráno vzbudí s kašlem, klesá jim zátěžová schopnost a tělesná zátěž u nich vyvolává obtíže. Měli by se přihlásit lékaři, problémy popsat, a lékař by měl stanovit, zda je potřeba další vyšetření, které potvrdí astma, nebo se jedná o něco jiného," shrnul.

Lidovky.cz, ČTK