Diskuse k článku: Lékaři se vyhýbají starým lidem. Nechtějí je léčit

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 25.1.2013 23:01
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
T. Cerny 15.1.2013 23:37

jiste to neni problem jen Polska nebo ceska

i u nas v nemecku soukromi lekari odmitaji prijimat do sve klientely stare nemocne pacienty neb s nimi maji vysoke vylohy ze svych budgetu .Navic je mnohdy obtizne aby pacient s mozkovou mrtvici nebo po tezkem urazu ,( kdy na konci nesmirne nakladneho leceni je uspechem kdyz pac. pohne byt  jen prstem )byl prijat na privatni kliniku a  na dotaz o moznosti prijeti z vrtulniku se dostava  odpoved " ze maji uplne plno " takze vetsina takovychto neprospektivnich pacientu konci ve fakultnich statnich nemocnich . Prumerny vek doziti ( life expectancy , Lebenserwartung ) je v Nemecku  u muzu ca 74 let , u zen ca 82 let, v Cesku to bude o neco nizsi.DElam chirurgii uz 47 let a porad pracuji a k euthanasii mam osobne velmi positivni vztah a take bych nechtel byt uchovavan pri zivote v pripade nevylecitelne choroby.V Nemecku jsou za euthanasii velmi prisne tresty - letos byl odsouzen syn ktery udusil  svoji 3 roky v komatu lezici matku na 3 roky vezeni. V Belgii naproti tomu provedli nedavno euthanasii u 45 letych dvojcat ktera byla od narozeni hlucha a postupne ztracela i zrak. Presto ze  to neni zadne maligni onemocneni je euthanasie v takovych pripadech i ve Svycarsku legalni. Na klinice Dignitas in der  Schweiz provadeji euthanasii za 5000 SF.

V. Husák 15.1.2013 16:20

Lidé nejsou na dlouhý život stavěni,

takže většina starců bude muset umřít, protože nebudou peníze ani na dostatečnou léčbu mladých lidí.

Jako dlouhověcí budou v populaci přežívat jen lidé s vynikající genovou výbavou, lidé dlouhodobě dodržující zdravý životní styl a soustavně pečující o své zdraví, dobře soukromě připojištění lidé a rodiče úspěšných potomků schopných za ně náklady na léčení ze soukromých prostředků uhradit.

Odborníci předvídají, že za 25 let bude mezi námi 250.000 pod sebe kálejících dementních jedinců nepoznávajících ani své nejbližší. Kdo to bude schopen to zaplatit?

Prostě tak starou populaci žádný stát neufinancuje. Musíme se s tím smířit. Humanita je blbost, když těm mladým půjde o život. Když "neodejdeme" dobrovolně, tak nám k odchodu jednou nakonec sami pomohou. Buďto budeme žít my - staří, nebo oni. Vše už je jen otázka času.

P. Min 15.1.2013 15:36

Go

Zacina se mi nelibit, jak se dostava do ceskonemeckeho tisku tema, co se starymi.

No ovcane zivi i novinare. Ne ? Prece novinari ziji z reklam a prodeje a 300 000 prebohatych neskoupi vsechny vytistene neoviny. A reklamy zase utoci na tu nizsi vrstvu.

No prebohaty zlodej si do duchodu muze platit sveho osobniho lekare a je vymalovano. Chudy duchodce se teda  podle tady jednoho chytraka muze prihlasit kna stredisku k bezbolestnemu ukonceni zivota a prinest si k tomu 90 Kc ? 

Lekari cesti byli uz za totace a dnes teprva lide citlivi na penize. Dnes se tim nemusi tajit a kseftuji jak se da. A jasne, vyhybaji se  praci s nejasnym vysledkem. Teda, ne vsichni, ale vetsina. Mam jich par v rodine. Vim o cem mluvim. Na blliti.

B. Berlinski 15.1.2013 12:32

Co na to "mrtvá kočka"

Tato kočka tvrdí, že nemocní lidí se mají střílet. Že je to levnější a zabrání to recidivě. Navrhuji pane Husáku kromě starých lidí nechat umřít i motorkáře a jiné "adrenaliny", opilce a jejích spolujezdce po diskotékách. Rozhodně neléčit vrcholové sportovce, na tohle tělo není dělané. Teď nevím co s nedonošenými novorozenci, ti do "systému" ještě nic nevložili. Za prcky to snad zatáhnou rodiče a za Vás pane Husáku Vaše tři dcery. Nebo to spolu zatáhnem za ty co to potřebují? Nebo vyloučíme ožraly a paragliding? Takhle už to fakt dál nepůjde, nevím. Nebo mimina pod 2,80 ...................

V. Husák 15.1.2013 11:07

Takhle už to dál nepůjde,

protože téměř každý "umírající" stařík spotřebuje obvykle lékařskou péči v hodnotě, kterou za celý svůj aktivní život do systému nevložil a za kterou by bylo možné léčit několik lidí v produktivním věku několik let. Pokud staří lidé nebudou umírat "včas" a s nižšími náklady, celý zdravotní systém se v relativně dohledné době zhroutí. Operovat lidi s rakovinou ve stáří nad šedesát let z peněz zdravotního pojištění je zločin proti mladým lidem, na jejichž kvalitní léčbu v řadě případů již dnes nejsou peníze. Jakým přínosem pro celou naší společnost je provedení nákladné operace u starého a již značně nemocného člověka, který, když zůstane naživu, bude průběžně spotřebovávat další nákladnou péči a pobírat důchod, aby pak za dva roky na "jipce" za dalších několik set zbytečně utracených tisíc korun stejně zemřel.

Je mi 66 let a v případě potřeby jsem ochoten a připraven svůj život levně ukončit. Mám totiž tři dcery a přeji si, aby jim - mladým - mohla být poskytnuta co nejlepší péče.

J. Savova 15.1.2013 12:06

Re: Takhle už to dál nepůjde,

stupeň vyspělosti společnosti se řídí mj. tím, jak se chová ke starým a postiženým lidem; podle vašeho příspěvku vy jste někde na úrovni společnosti prvobytně pospolné.... zajímalo by mě, jestli byste byl stejně radikální v případě např. svých rodičů či v případě svých dcer, pokud by byly také už ve věku 60+; v každém případě jsou vaše názory nelidské a na úrovni nacistů; hodně zdaru v případě vaší plánované sebevraždy, až onemocníte; člověka jako vy opravdu škoda nebude;

V. Husák 15.1.2013 13:03

Re: Takhle už to dál nepůjde,

Stydět byste se měla vy, když dáváte přednost své osobní záchraně, před možností zachránit své děti.

Na drahé operace starců a současně i na péči o mladé lidi v produktivním věku už ani nyní nejsou peníze. A bude hůř. Mnohem hůř. Jen romantičtí naivové a hlupáci si myslí, že může být všechno pro všechny. Neomezeně, i když na to nejsou peníze.

Kdybych se měl rozhodnout, jestli chci být zachráněn já, nebo některá z mých dcer, neváhal bych ani chvilku. Z vašeho příspěvku rozumím, vy byste se raději zachránila sama.

J. Savova 15.1.2013 13:58

Re: Takhle už to dál nepůjde,

naučte se číst: v mém příspěvku je napsáno něco zcela jiného - jestli byste byl taky tak radikální a odepřel péči svým dcerám (tj. nutil je, aby odmítly péči ve prospěch někoho podle vás mladšího), kdyby jim bylo již 60+; nota bene, mnoho starých lidí je lidsky i profesně cennějších, než sice věkem mladý, ale nic dobrého neprodukující flákač, vyžírka a příjemce různých dávek; 

J. Moravec 25.1.2013 23:00

Re: Takhle už to dál nepůjde,

Měli by vás odložit někam do lesa, zvěř se o vás postará.

P. Min 15.1.2013 15:29

Re: Takhle už to dál nepůjde,

No tak tebe pane skoda nebude. N

Budto jsi absolutni cvok a nebo te za to nekdo plati. Spis to druhe, takovy pitoma prece nemuze existovat v tomto stoleti.  Neco tak pitomeho jsem necetl snad 50 let.

V. Kusý 17.1.2013 15:58

Re: Takhle už to dál nepůjde,

Pane Husáku!

Je mi o rok víc, a jsem ochoten a fyzicky schopen Vám prokázat službu.Za to, co jste napsal Vám rád i zadarmo ukončím život.A věřím, že zde najdu přehršli pomocníků.Moje zaměstnání, které jsem vykonával téměř čtyřicet let, spočívalo v cestování a tak jsem rád, když nyní mohu užívat domova a koníčků, na které jsem neměl čas.Podle Vás není racionální léčit staré lidi, ale investovat peníze do mladých narkomanů, či otrávených metanolem, kteří svoji léčbu ani ex post nezaplatí, o tom, že by měli zaplaceno dopředu nemluvě ano? Vy nejste normální, vy jste měl být utracen už dávno.Má žena právě prodělává léčbu nádorového onemocnění a po přečtení Vašeho příspěvku Vám mohu slíbit, že pokud bych Vás potkal, už nenaíšete ani řádku.

J. Moravec 25.1.2013 23:01

Re: Takhle už to dál nepůjde,

Good.

J. Tachovský 15.1.2013 10:55

Stacilo by slibit, ze tu lecbu zaplati

Pak by je lecili ostosest.