Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři v Barceloně zachránili experimentální terapií zrak chlapci, který měl zhoubný nádor oka

Zdraví

  20:17aktualizováno  20:19
Barcelona - Lékaři z barcelonské univerzitní nemocnice Sant Joan de Déu zachránili experimentální terapií zrak venezuelskému chlapci, který měl zhoubný nádor oka (retinoblastom). Stal se podle nich prvním dítětem na světě, jemuž jejich metoda pomohla. Tato experimentální terapie je ale teprve v první fázi klinické studie, informoval dnes deník La Vanguardia.

Operace očí. foto: Shutterstock

Lékaři v nemocnici v obci Esplugues de Llobregat (v metropolitní oblasti Barcelony) chlapce léčili nejprve klasickými metodami, zejména chemoterapií. Ta ale Félixovi nepomohla, a tak ho se souhlasem rodiny zařadili do své klinické studie, jejíž první výsledky byly publikovány loni v časopise Science Translation Medicine. Tato experimentální terapie spočívá v použití adenoviru VCN-01, který je geneticky modifikovaný tak, aby infikoval a ničil pouze nádorové buňky.

Venezuelští lékaři zjistili u Félixe retinoblastom, když mu byly asi čtyři měsíce. Rodiče ho přivedli k pediatrovi, protože si u něj v oku všimli bělavého odlesku. Ve Venezuele ho začali léčit chemoterapií, která ale nepomohla, a chlapec přišel o jedno oko. Do Barcelony dorazil Félix se svou maminkou před dvěma lety.

Nyní jsou mu čtyři roky a už 15 měsíců je bez známek nádorových buněk. „To je velmi důležité, čím déle je bez nálezu, tím menší je riziko recidivy,“ uvedl oční lékař Jaume Catalá z barcelonské nemocnice.

Retinoblastom je zhoubný nádor oka, který postihuje zejména sítnici. Rostoucí tumor vede k postupné ztrátě ostrosti zraku, příznakem může být i šilhání. Dá se vyléčit podle toho, v jak pokročilém stadiu dítě dorazí k odborníkům. 

Pokud je nádor zachycený včas a je jen v oku, pak je šance na vyléčení téměř stoprocentní. Jako léčebná metoda se používá zejména chemoterapie či radioterapie, v krajním případě je ale nutné přistoupit k enukleaci (odstranění) oka, aby se rakovina nešířila do dalších částí těla. V Česku se retinoblastom ročně diagnostuje u zhruba deseti dětí.

Félixovi experimentální terapie zachránila 30 procent zraku, takže může do jisté míry vést „normální život“, napsal deník La Vangurdia. Kromě něj se ale této terapie účastnily další dvě děti, jimž jiné metody léčby nepomáhaly. 

Nejprve na experimentální terapii reagovaly dobře, ale nakonec jim nepomohla a lékaři museli oko odstranit. U nich byla použita menší dávka viru. „Tato fáze studie má zjistit právě i to, jaká dávka je ta správná,“ uvedl Guillermo Chantada, onkolog ze Sant Joan de Déu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat