Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikát: lékaři vyléčili TBC odstraněním části plíce

Zdraví

  7:00
Odstraněním části pravé plíce zasažené tuberkulózou, na kterou nezabraly žádné léky, zachránili lékaři pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice život pacientovi z Běloruska. Byla to první taková operace v ČR.
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Klinika léčí jako jediná v Česku nemocné s takzvanou multirezistentní tuberkulózou. Primářka Martina Vašáková novinářům řekla, že muž se zotavil, těší se dobrému zdraví a dochází do nemocnice už jen pro léky a na ambulantní kontroly.

Multirezistentní forma není podle ní v ČR běžná, většina nemocných jsou cizinci. Pacient se s tuberkulózou začal léčit v Bělorusku v roce 1997. V roce 2005, kdy již byl v ČR, se mu choroba vrátila, klasická léčba však nebyla úspěšná. Když se potvrdilo, že má formu, na kterou běžná antibiotika nezabírají, dostal speciální kombinaci léků, z nich řada se jen pro něj dovezla ze zahraničí.

Bez operace by pacient zemřel

Nemoc se ale i pak vrátila. Muž měl totiž v pravé plíci rozsáhlou dutinu, která byla zdrojem obnovení choroby. Užívané léky se dostávaly krevním oběhem do dutiny jen obtížně a bacily TBC v ní zůstávaly.

"Při poslední hospitalizaci jsme mu opět vysvětlili, že bez operace velmi pravděpodobně zemře, a navíc zbytek života stráví v izolaci na uzavřeném oddělení jednotky pro léčbu multirezistentní tuberkulózy," řekla primářka. Pacient poté s operací souhlasil.

Operace byla podle primáře Vladislava Hytycha naplánována a připravena za nejvyšších hygienických opatření na oddělení hrudní chirurgie. "Před operací byly nainstalovány na klimatizace speciální filtry, které bránily průniku bakterií mimo operační sál. Výkon byl naplánován na sobotní dopoledne, tedy mimo běžný provoz oddělení," popsal primář.

Při operaci lékaři odstranili větší část horního laloku plicního s dutinou. Žádné komplikace se během operace ani po ní nevyskytly. Nemocný byl po operaci převezen na izolaci, drény mu byly odstraněny za šest dní.

Léčba multirezistentní tuberkulózy trvá řadu let, začíná nejméně šestiměsíčním pobytem na speciálním uzavřeném oddělení. Někdy kombinace léků stačí, pokud ne, musí se zasažená část odstranit.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...