Lidí s poruchami spánku přibývá v posledních letech podle lékařů zejména kvůli nadměrného stresu a nedodržování zásad spánkové hygieny. „Typů poruch spánku je více, nejčastěji se jedná o spánkovou apnoi, hypoventilační syndromy, syndrom neklidných končetin, parasomnie, poruchy cirkadiánní rytmicity nebo klasické poruchy nespavosti. Každá z poruch se léčí plně odlišně,“ uvedla lékařka spánkové laboratoře Marta Vránová.
Mobil do ložnice nepatří, kazí spánek, říká lékařka |
„Například pacienti se spánkovou apnoí se léčí přetlakovou terapií, hypoventilační syndromy pak domácí neinvazivní ventilací, nespavost krátkodobě hypnotiky, pacienti s poruchou cirkadiánní rytmicity užívají melatonin. Neméně důležité je však dodržovat také zásady spánkové hygieny, nezbytná je i dostatečná psychoterapie,“ uvedla lékařka.
Někteří pacienti jsou po vyšetření ve spánkové laboratoři odesláni do ORL, neurologických či psychiatrických ambulancí. „Zhruba dvě stovky nových pacientů za rok nám zůstanou trvale v péči,“ uvedla Vránová.
K zásadám spánkové hygieny patří od pozdního odpoledne nepít kávu, černý či zelený čaj, energetické nápoje i omezit jejich požívání přes den. Lidé by měli večer vynechat těžká jídla a poslední pokrm jíst tři až čtyři hodiny před spánkem, který může zlepšit také lehká procházka po večeři. „Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím již může spánek narušit,“ vedla mluvčí.
Po večeři by již lidé neměli řešit témata, která je mohou rozrušit. Kvalitu spánku také zhoršuje alkohol, lidé by neměli před usnutím kouřit, protože nikotin organismus povzbuzuje. V ložnici by neměla být televize, lidé by neměli v posteli jíst ani číst. Teplota na spaní by měla být mezi 18 a 20 stupni Celsia. Uléhat a vstávat by se mělo vždy ve stejnou dobu.