Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lékaři zlínské nemocnice léčí stále více lidí s poruchami spánku

Neklidná noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neklidná noc. | foto: Shutterstock

ZLÍN Lidí s poruchami spánku přibývá. Ve spánkové laboratoři plicního oddělení zlínské krajské nemocnice proto letos přibude lůžek. Nyní jsou tam dvě lůžka, přibudou další tři, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Lékaři ve spánkové laboratoři vyšetří přes tisíc pacientů.

Lidí s poruchami spánku přibývá v posledních letech podle lékařů zejména kvůli nadměrného stresu a nedodržování zásad spánkové hygieny. „Typů poruch spánku je více, nejčastěji se jedná o spánkovou apnoi, hypoventilační syndromy, syndrom neklidných končetin, parasomnie, poruchy cirkadiánní rytmicity nebo klasické poruchy nespavosti. Každá z poruch se léčí plně odlišně,“ uvedla lékařka spánkové laboratoře Marta Vránová.

„Například pacienti se spánkovou apnoí se léčí přetlakovou terapií, hypoventilační syndromy pak domácí neinvazivní ventilací, nespavost krátkodobě hypnotiky, pacienti s poruchou cirkadiánní rytmicity užívají melatonin. Neméně důležité je však dodržovat také zásady spánkové hygieny, nezbytná je i dostatečná psychoterapie,“ uvedla lékařka.

Někteří pacienti jsou po vyšetření ve spánkové laboratoři odesláni do ORL, neurologických či psychiatrických ambulancí. „Zhruba dvě stovky nových pacientů za rok nám zůstanou trvale v péči,“ uvedla Vránová.

K zásadám spánkové hygieny patří od pozdního odpoledne nepít kávu, černý či zelený čaj, energetické nápoje i omezit jejich požívání přes den. Lidé by měli večer vynechat těžká jídla a poslední pokrm jíst tři až čtyři hodiny před spánkem, který může zlepšit také lehká procházka po večeři. „Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím již může spánek narušit,“ vedla mluvčí. 

Po večeři by již lidé neměli řešit témata, která je mohou rozrušit. Kvalitu spánku také zhoršuje alkohol, lidé by neměli před usnutím kouřit, protože nikotin organismus povzbuzuje. V ložnici by neměla být televize, lidé by neměli v posteli jíst ani číst. Teplota na spaní by měla být mezi 18 a 20 stupni Celsia. Uléhat a vstávat by se mělo vždy ve stejnou dobu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!